PREHĽAD UDALOSTÍ (4. 9.): Ruské bombardovanie zasiahlo nemocnice, školy a obytné budovy
15:51 Ruská armáda nepustila autá s humanitárnou pomocou do Enerhodaru
Ruská armáda nedovolila dopravu humanitárnej pomoci do okupovaného ukrajinského mesta Enerhodar. Starosta mesta Dmytro Orlov na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že nákladné vozidlá s pomocou ruskí vojaci už druhý deň vrátili naspäť. Rusi robia „všetko, aby odrezali mesto od celého civilizovaného sveta,” napísal Orlov. Hlavným argumentom prvého kontrolného stanovištia ruských vojakov, ku ktorému vozidlá s humanitárnou pomocou prišli, podľa starostu bolo vyjadrenie, že „Enerhodar nič nepotrebuje, miestni obyvatelia majú všetko a dokonca viac”. Informuje o tom web The Guardian. Zdroj: (SITA, bn)
13:57 Zelenskyj vyzval šéfku Európskej komisie na nový balík sankcií proti Rusku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v telefonickom rozhovore so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou vyzval na to, aby Európska únia prijala ôsmy balík sankcií proti Rusku pre vojnu Moskvy na Ukrajine. Súčasťou balíka by podľa neho mal byť aj zákaz vydávania víz ruským občanom. Zelenskyj to uviedol na mikroblogovacej sieti Twitter. Ukrajinský prezident a šéfka EK hovorili aj koordinácii krokov na obmedzenie nadmerných ziskov Ruska z predaja ropy a plynu. Zelenskyj uviedol, že diskutovali aj o alokácii ďalšej tranže makrofinančnej pomoci Európskej únie Ukrajine. Informuje o tom web The Guardian. Zdroj: (SITA, bn)
10:27 Od začiatku vojny padlo takmer 50-tisíc ruských vojakov
Na Ukrajine počas uplynulých 24 hodín podľa ukrajinského ministerstva obrany padlo ďalších 450 ruských vojakov. Moskva tak od začiatku vojny stratila už 49 500 príslušníkov ozbrojených síl. Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý však dodáva, že tento odhad nedokáže nezávisle overiť.
Podľa rezortu obrany Ukrajiny Rusko za uplynulý deň stratilo 15 tankov, 27 obrnených transportérov, 13 delostreleckých systémov a jedno lietadlo. Ruská armáda tak podľa Kyjiva od začiatku vojny prišla celkovo o 2 049 tankov, 4 439 obrnených transportérov, 1 147 delostreleckých systémov a 236 lietadiel. Zdroj: (SITA, bn)
10:07 O dočasné útočisko požiadalo v sobotu 12 odídencov z Ukrajiny
Hraničnými priechodmi prešlo v sobotu 3. septembra z Ukrajiny na Slovensko 4 044 osôb, pričom o dočasné útočisko požiadalo 12 žiadateľov. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR. Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 3 730 ľudí.
„Z hľadiska príchodu a odchodu odídencov z Ukrajiny je situácia dlhodobejšie stabilná bez výrazných zmien,” uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová. Celkový počet osôb, ktoré od začiatku ruskej invázie prekročili hranicu z Ukrajiny smerom na Slovensko predstavuje 766 648. Štatút dočasného útočiska bol pritom udelený 92 260 odídencom. Smerom na Ukrajinu zo Slovenska odišlo 534 558 osôb. Zdroj: (SITA, sa;ta)
09:43 Ruské bombardovanie zasiahlo nemocnice, školy a obytné budovy v Mykolajive
Ruské ozbrojené sily v noci na nedeľu bombardovali mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny, pričom zasiahli nemocnice, školy a obytné budovy. Uviedol to starosta mesta Oleksandr Senkevyč. V teréne podľa jeho slov sú zamestnanci dodávateľov energií a záchranári. Poškodená je elektrická sieť a distribúcia vody v meste, povedal starosta. Hneď nebolo jasné, či si najnovšie bombardovanie Mykolajiva vyžiadalo nejaké obete. Informuje o tom portál news.sky.com.
Zdroj: (SITA, bn)
Odporúčané články
Aj v Košiciach si pripomenú výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Na sociálnej sieti o tom informuje iniciatíva Košice Spoločne. Pietne zhromaždenie sa uskutoční v sobotu 21. februára o 18:00 pri Immaculate (morový stĺp) na Hlavnej 68.
V marci sa začne s výstavbou okružnej križovatky Kostolianska cesta – Národná trieda – Podhradová. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) už podpísal zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktorým je spoločnosť Eurovia SK.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.