Prvý krok reformy dlhodobej starostlivosti je podľa komory opatrovateliek v stabilizácii personálu, nie v stavaní nových zariadení
Komora opatrovateliek Slovenska (KOS) privítala informáciu, že do systému sociálnych služieb chce rezort práce a sociálnych vecí investovať viac ako 192 miliónov eur. Problém v sociálnych službách však podľa komory spočíva najmä v personále zariadení sociálnych služieb, ktorého je už teraz nedostatok a pracuje za veľmi nízke mzdy. Podľa KOS by mal rezort práce a sociálnych vecí najprv uskutočniť reformu dlhodobej starostlivosti, ktorá spočíva v zmene systému financovania. Komora to uviedla v tlačovej správe.
Nová aktivita ministerstva práce ide podľa KOS v “starých koľajách” a nemení systém poskytnutia príspevku priamo na prijímateľa, ale ide investovať do nových zariadení, v ktorých ale nebude mať kto prijímateľov opatrovať. Zariadenia pritom majú podľa komory už teraz akútny nedostatok personálu. „Vláda sa v Programovom vyhlásení vlády zaviazala v prvom rade uskutočniť reformu dlhodobej starostlivosti, ktorá spočíva v presmerovaní príspevku priamo na prijímateľov,” upozornila predsedníčka KOS Dana Grafiková. Táto reforma má podľa nej umožniť prijímateľom právo slobodného výberu o mieste a forme sociálnej služby a poskytnúť jej na to finančné prostriedky podľa stupňa odkázanosti. Financie by tak dostali odkázaní ľudia.
„Stavba nových zariadení na úkor zafinancovania reformy ukotvenej v Programovom vyhlásení vlády a personálneho zabezpečenia nie je správna a vypomstí sa nám už v krátkej budúcnosti,” varuje šéfka KOS. Situácia bude podľa nej rovnako problematická ako v zdravotníctve. Na sociálne služby budú mať podľa Grafikovej iba najbohatší a tým ostatným zostanú “možno” nové zariadenia, v ktorých sa nebude mať kto starať. „Výstavba nových zariadení bez poznania skutočných požiadaviek prijímateľov na zotrvanie v domácom prostredí, ale najmä finančnej stabilizácie personálu je znovu krok úplne mimo,” dodala.
Zdroj: (SITA, su, it)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.