Regióny upozorňujú na ich nedostatočné zapojenie do národných plánov obnovy
Územia v Európskej únii (EÚ) sú nedostatočne zapojené do správy, vykonávania a monitorovania národných plánov obnovy a odolnosti. Upozorňujú na to Európsky výbor regiónov (VR) a Rada európskych obcí a regiónov (CEMR), ktoré sa v rámci spoločných konzultácií venovali zapojeniu miestnych a regionálnych samospráv do implementácie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF) v objeme 724 miliárd eur, ktorý je základným kameňom plánu obnovy po COVID-19 pre Európu. Z ich skúmania vyplýva, že napriek niektorým zlepšeniam sa národné plány obnovy a odolnosti príliš často implementovali ako procesy zhora nadol, na ktoré majú obce a regióny zdanlivo malý alebo žiadny vplyv. Výbor regiónov o tom informuje na svojej webstránke.
Respondenti v rámci konzultácií boli vo všeobecnosti pozitívni, pokiaľ ide o schopnosť plánov obnovy podporovať zelenú a digitálnu transformáciu. Pri iných cieľoch politiky, ako je územná kohézia, boli viac rozpoltení. Len veľmi malá časť miestnych a regionálnych orgánov uviedla, že majú primeranú úlohu pri monitorovaní národných plánov obnovy a odolnosti alebo sú dostatočne zohľadnené na základe svojich kompetencií. Vlastníctvo plánov je preto znepokojivo nízke.
V tejto súvislosti podľa respondentov existuje silné riziko nedosiahnutia cieľov a míľnikov v plánoch obnovy. Významný podiel účastníkov upozornil aj na riziko nesprávneho pridelenia prostriedkov, pričom pre mnohé z nich je stále nejasná súhra medzi plánmi obnovy a inými európskymi fondmi.
CEMR a VR v rámci konzultácií zbierali názory a skúsenosti 26 organizácií zastupujúcich rôzne subnárodné úrovne vlády v 19 členských štátoch EÚ vrátane Slovenska. Konzultácie sa uskutočnili od polovice januára do konca marca 2022.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.