Rezort obrany chce do roku 2035 zvýšiť rozsah a použiteľnosť podpory obrany štátu

Ministerstvo obrany SR plánuje do roku 2035 zvýšiť rozsah a použiteľnosť podpory obrany štátu na zabezpečenie úloh ozbrojených síl a podpory zahraničných ozbrojených síl pri obrane štátu. Uvádza sa to v návrhu Dlhodobého plánu rozvoja podpory obrany štátu s výhľadom do roku 2035, ktorý rezort obrany predložil do pripomienkového konania.
„Hlavnou úlohou Ozbrojených síl SR je brániť Slovenskú republiku pred napadnutím cudzou mocou, brániť jej zvrchovanosť, územnú celistvosť, nedotknuteľnosť hraníc a plniť záväzky vyplývajúce z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná. Aby mohli Ozbrojené sily SR túto úlohu plniť, je potrebná ich komplexná podpora zo strany príslušných ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy,“ uviedlo Ministerstvo obrany SR.
Dlhodobé plány určujú ciele a postupy na 10 až 15 rokov na dosiahnutie požadovaných kapacít a spôsobilostí ozbrojených síl a na rozvoj podpory obrany štátu. Podpora obrany štátu je rozdelená do štyroch oblastí, a to udržiavanie a rozvoj obrannej infraštruktúry, dodávky tovarov a štátnych hmotných rezerv, poskytovanie služieb a činností pre ozbrojené sily a výskum a vývoj zameraný na zabezpečenie obrany štátu.
Zdroj: (SITA, ta, kv)
Odporúčané články

Košická zážitková reštaurácia SEVEN a jej šéfkuchár Jozef Hromják sa zaradili medzi absolútnu špičku slovenskej gastronómie! Prestížny kulinársky bedeker Gault&Millau udelil reštaurácii tri čapice. Šéfkuchára Hromjáka zaradil bedeker medzi Top kuchárov slovenskej gastronómie 2025. Košice tým získali silné postavenie na kulinárskej mape Slovenska.

Samospráva ďalej informovala, že oslavy Dňa mesta Košice by sa mali zmestiť do 50-tisíc eur. Ako mesto pripomenulo, v závere minulého roka sa konal 29. ročník Košických rozprávkových Vianoc, ktorý priniesol viac ako 50 akcií pre obyvateľstvo i návštevníkov mesta.

Zberatelia, milovníci histórie i bežní návštevníci si opäť prídu na svoje. Burza starožitností a kuriozít sa už v piatok 30. mája 2025 vráti na Alžbetinu ulicu v Košiciach a deň nato, v sobotu 31. mája, zavíta do Popradu, kde bude prebiehať na parkovisku pred predajňou Billa.