Rezort zdravotníctva pracuje na systémových zmenách
V priebehu niekoľkých mesiacov nie je možné odstrániť následky trestuhodnej nečinnosti predchádzajúcich garnitúr. Tie sa dnes prejavujú v nedostatku zdravotníckych pracovníkov či celkovom stave nemocníc. Aj napriek pandémii rezort spustil reformný proces a pokračuje v systémových zmenách. Na ich príprave sa podieľajú aj zástupcovia stavovských organizácií a zástupcovia lekárov z Lekárskeho odborového združenia (LOZ) sú členmi pracovných skupín. Aktuálny stav plnenia úloh, ktoré vychádzajú aj z požiadaviek odborárov, rezort v najbližších dňoch dopracuje a pošle vedeniu LOZ. Vyplýva to z tlačovej správy komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva.
Reformný proces v zdravotníctve podľa rezortu nemá minimálne od roku 2004 na Slovensku obdoby. “Okrem reformy nemocničnej siete sa podarilo presadiť liekovú revolúciu, nastavili sa nové podmienky pre starostlivosť o dlhodobo chorých pacientov, zrealizoval sa proces oddlženia nemocníc, zároveň sa spustila výstavba dvoch nových špičkových univerzitných nemocníc v Bratislave a Martine,” vymenúva rezort.
Zástupcovia lekárov z LOZ sú podľa ministerstva pravidelne prizývaní na rokovania, sú členmi pracovných skupín a zástupcovia stavovských organizácií sa podieľajú na príprave odborných dokumentov. “Vedenie LOZ si síce uzurpuje právo ako jediná organizácia komunikovať požiadavky, no ani v komunite lekárov nie je všeobecná zhoda na všetkých opatreniach, ktoré združenie navrhuje,” podotklo ministerstvo. Zároveň potvrdilo, že lekárskych odborárov oboznámi s aktuálnym stavom plnenia úloh, ktoré vychádzajú aj z ich požiadaviek. Dokument dopracuje a zašle vedeniu LOZ v priebehu najbližších dní.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o adresnej energopomoci, vláda v stredu 3. decembra schválila. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré tento návrh pripravilo, uvádza, že cieľom návrhu nariadenia je nielen ustanoviť sumy adresnej energopomoci, ale upraviť všetky potrebné aspekty pre jej úspešné poskytovanie.
Košice v roku 2025 dominovali v prestížnych celoslovenských architektonických súťažiach. Po troch cenách zo Stavby roka si odniesli ďalšie ocenenia zo súťaže CING – Cena Inžinierskej komory vo výstavbe. Z ôsmich nominovaných stavieb z metropoly východu zaujala odbornú porotu a verejnosť Košická futbalová aréna, Spievajúca fontána a bytový dom na Hrbovej ulici.
V dôsledku výstavby apartmánového domu na Námestí osloboditeľov vznikol na Palárikovej ulici problém s parkovaním. V súčasnosti majú tri parkoviská na tejto ulici povahu návštevníckeho parkoviska v pásme BN. Cez deň je parkovanie na týchto parkoviskách spoplatnené, v noci bezplatné. Nové VZN prijaté na zastupiteľstve 13. novembra zmení parkovanie na dvoch z troch parkovísk.

