Samosprávam by sa mala ponechať možnosť rozhodovať o vlastnej politike miestnych daní a poplatkov

Samosprávam by sa mala ponechať možnosť rozhodovať o vlastnej politike miestnych daní a poplatkov. Vyplýva to z analýzy Združenia miest a obcí Slovenska. Ako v tlačovej správe uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, výška miestnych daní a poplatkov je limitovaná zákonnou úpravou, ale zároveň je potrebné ju vnímať ako kompromis. A to kompromis medzi potrebami konkrétnej samosprávy a možnosťami platcov miestnych daní a poplatkov.
„Je potrebné si uvedomiť, že práve správa daní a poplatkov je jednou z najdôležitejších oblastí, ktorú mestá a obce vykonávajú v rámci svojich originálnych kompetencií. V tejto oblasti sa stretávajú záujmy rôznych skupín s potrebami samosprávy a práve to znásobuje postavenie samospráv, ktoré nie sú len platcami daní, ale sú aj ich správcami,” uviedol Kaliňák.
Rast príjmu daní z nehnuteľností medzi rokmi 2019 až 2020 vo výške 63 mil. eur a následne na úrovni 17 mil. eur bol podľa Kaliňáka vyvolaný najmä politikou centrálnej vlády, ktorá pridala samosprávam nové kompetencie bez adekvátneho finančného krytia a zároveň úpravou daňového bonusu na vyživované deti zasiahla do príjmu samospráv z podielových daní. „Na základe toho možno predpokladať rovnakú reakciu aj pri ďalších rozhodnutiach centrálnej vlády v sociálnej oblasti, školstve a pod. A to vrátane slabej finančnej disciplíny štátu v dôsledku nedofinancovávania preneseného výkonu štátnej správy,” dodal.
Zdroj: (SITA, su;DSe)
Odporúčané články

Na Sídlisku KVP v Košiciach položili základný kameň revitalizácie fontány a priľahlého námestia, ktoré sa nachádza medzi ulicami Zombova, Bauerova a Čordákova. Ako na tlačovej besede priblížil starosta mestskej časti Ladislav Lörinc, ide o najväčší projekt v jej histórii.

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.