Slováci podľahli hoaxom o mobilizácii: ODOPIERAJÚ vojenskú službu
V dôsledku dezinformačnej kampane o údajnej mobilizácii na začiatku tohto roka sa mnohí Slováci rozhodli podať Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby. Vznikli tak snahy odrieknuť prípadnú účasť na aktívnej obrane štátu.
V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner s tým, že občanom, ktorí podali dané vyhlásenie, sú v súlade so zákonom doručované rozhodnutia príslušných okresných úradov. Ako rezort obrany informoval, vo väčšine prípadov úrad vyhláseniam vyhovie, pričom rozhodne o zaradení do evidencie občanov, ktorí majú povinnosť v čase vojny alebo vojnového stavu vykonať inú službu namiesto mimoriadnej služby, teda alternatívnu.
Vyhlásením branná povinnosť nezaniká
MO SR však opäť zdôraznilo, že na Slovensku sa neplánovala a ani neplánuje žiadna mobilizácia. „Je potrebné opäť upresniť, že podaním spomínaného vyhlásenia branná povinnosť nezaniká. V praxi tak podanie vyhlásenia o odopretí mimoriadnej služby znamená len zmenu formy služby, ktorou by v prípade potreby občan prispieval k obrane SR,” vysvetlilo ministerstvo.
„Na túto skutočnosť sme už upozorňovali, čo podčiarkuje zraniteľnosť spoločnosti v oblasti overovania a selekcie informácií. Aj napriek snahe o informovanie verejnosti totiž množstvo občanov podľahlo falošným správam a propagande bez overovania faktov,“ uviedol minister obrany Martin Sklenár.
Komu vzniká branná povinnosť?
Rezort obrany vysvetlil, že branná povinnosť vzniká každému občanovi SR, mužovi, a to 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕšil 19 rokov veku a zaniká 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 55 rokov. To neplatí v prípade, že branná povinnosť zanikla z iných dôvodov, ako napríklad pre zdravotné dôvody.
„Alternatívnu službu, teda službu bez zbrane, predstavuje napríklad pomoc v nemocniciach, pri kopaní zákopov, civilnej ochrane obyvateľstva, či ďalšie služby v prospech Ozbrojených síl SR. Podrobnosti o výkone alternatívnej služby upravuje zákon č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny alebo vojnového stavu,” vysvetlilo MO SR s tým, že pripravilo aj zoznam najčasnejších otázok a odpovedí k tejto téme s cieľom predchádzať dezinformáciám. Zoznam verejnosť nájde na domovskej stránke rezortu obrany a informácie si môže overovať aj prostredníctvom e-mailovej adresy [email protected].
Zdroj: SITA (kv)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Prípady známe ako spiking, pri ktorých sú ľuďom do nápojov nepozorovane pridávané drogy, sa už neobmedzujú len na filmové scenáre, ale stávajú sa realitou aj na Slovensku.
V mestskej časti Nad Jazerom bola včera úspešne ukončená tretia fáza rozsiahlej deratizácie, ktorá je súčasťou celoplošnej stratégie na riešenie problému s premnoženými hlodavcami. Obyvatelia sídliska už môžu zaznamenať pozitívne zmeny, pretože hlodavce sa postupne strácajú z okolia.