Slováci podľahli hoaxom o mobilizácii: ODOPIERAJÚ vojenskú službu
V dôsledku dezinformačnej kampane o údajnej mobilizácii na začiatku tohto roka sa mnohí Slováci rozhodli podať Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby. Vznikli tak snahy odrieknuť prípadnú účasť na aktívnej obrane štátu.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner s tým, že občanom, ktorí podali dané vyhlásenie, sú v súlade so zákonom doručované rozhodnutia príslušných okresných úradov. Ako rezort obrany informoval, vo väčšine prípadov úrad vyhláseniam vyhovie, pričom rozhodne o zaradení do evidencie občanov, ktorí majú povinnosť v čase vojny alebo vojnového stavu vykonať inú službu namiesto mimoriadnej služby, teda alternatívnu.
Vyhlásením branná povinnosť nezaniká
MO SR však opäť zdôraznilo, že na Slovensku sa neplánovala a ani neplánuje žiadna mobilizácia. „Je potrebné opäť upresniť, že podaním spomínaného vyhlásenia branná povinnosť nezaniká. V praxi tak podanie vyhlásenia o odopretí mimoriadnej služby znamená len zmenu formy služby, ktorou by v prípade potreby občan prispieval k obrane SR,” vysvetlilo ministerstvo.
„Na túto skutočnosť sme už upozorňovali, čo podčiarkuje zraniteľnosť spoločnosti v oblasti overovania a selekcie informácií. Aj napriek snahe o informovanie verejnosti totiž množstvo občanov podľahlo falošným správam a propagande bez overovania faktov,“ uviedol minister obrany Martin Sklenár.
Komu vzniká branná povinnosť?
Rezort obrany vysvetlil, že branná povinnosť vzniká každému občanovi SR, mužovi, a to 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕšil 19 rokov veku a zaniká 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 55 rokov. To neplatí v prípade, že branná povinnosť zanikla z iných dôvodov, ako napríklad pre zdravotné dôvody.
„Alternatívnu službu, teda službu bez zbrane, predstavuje napríklad pomoc v nemocniciach, pri kopaní zákopov, civilnej ochrane obyvateľstva, či ďalšie služby v prospech Ozbrojených síl SR. Podrobnosti o výkone alternatívnej služby upravuje zákon č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny alebo vojnového stavu,” vysvetlilo MO SR s tým, že pripravilo aj zoznam najčasnejších otázok a odpovedí k tejto téme s cieľom predchádzať dezinformáciám. Zoznam verejnosť nájde na domovskej stránke rezortu obrany a informácie si môže overovať aj prostredníctvom e-mailovej adresy faktyoobrane@mod.gov.sk.
Zdroj: SITA (kv)
Odporúčané články

Košičania aj návštevníci mesta si môžu opäť naplno užívať atmosféru Mestského parku. Od 2. júla vstúpili všetky fontány v parku do letného režimu. Plávajúca fontána, Malá fontána a Potôčik sú opäť v každodennej prevádzke, rovnako ako aj obľúbená Spievajúca fontána, ktorá ponúka bohatý hudobný a svetelný program.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie KOLUMBIA po búrku ktorá zasiahla východ Slovenska. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.