Slovensko zažíva najväčšiu zmenu bezpečnostného prostredia za posledných 30 rokov, tvrdí prezidentka SR
Prezidentka SR Zuzana Čaputová upozornila, že Slovensko zažíva najväčšiu zmenu bezpečnostného prostredia za posledných tridsať rokov. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti po dnešnom prijatí slovenských veľvyslancov pôsobiacich v rôznych častiach sveta. S diplomatmi diskutovala o realite, ktorú dnes spoločnosť žije, v ktorej pracuje, a ktorá má ovplyvňovať aj jej priority a ciele.
Hlava štátu zhodnotila, že nikdy v slovenskej modernej histórii sa vojna neodohrávala bližšie ako dnes. „Aj toto je naša nová realita. Vplýva na naše domáce dianie, našu ekonomickú a sociálnu situáciu, našu bezpečnosť. Musíme ju žiť prakticky vo všetkom, čo ako krajina robíme, a to platí aj pre výkon našej diplomacie. Ide o našu prosperitu, našu bezpečnosť, a bez preháňania, aj o našu budúcnosť,“ ozrejmila. Zároveň ocenila, že veľvyslanci tejto novej situácii rozumejú a ukázali, že vedia, kam Slovensko patrí.
Slovensko má v súčasnosti v zahraničí 92 diplomatických zastúpení, z nich 64 veľvyslanectiev, osem misií pri medzinárodných organizáciách, deväť generálnych konzulátov, deväť Slovenských inštitútov, jeden styčný úrad a jeden Slovenský ekonomický a kultúrny úrad. Celkovo má Slovenská republika svoje zastúpenie v 64 krajinách na všetkých kontinentoch.
Zdroj: (SITA, mt;adz)
Odporúčané články
V dôsledku výstavby apartmánového domu na Námestí osloboditeľov vznikol na Palárikovej ulici problém s parkovaním. V súčasnosti majú tri parkoviská na tejto ulici povahu návštevníckeho parkoviska v pásme BN. Cez deň je parkovanie na týchto parkoviskách spoplatnené, v noci bezplatné. Nové VZN prijaté na zastupiteľstve 13. novembra zmení parkovanie na dvoch z troch parkovísk.
Mesto Košice pokračuje v projekte obnovy národnej kultúrnej pamiatky – súboru kalvárskych kaplniek v Košiciach aj s blízkym areálom. V uplynulých mesiacoch sa uskutočnili všetky prípravné práce týkajúce sa získania a realizácie viacerých odborných posudkov, sondáží a archeologického, reštaurátorskeho aj architektonicko-historického výskumu, ktoré boli podmienkou Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) pre štartom ich komplexnej obnovy.
Centrum Košíc v sobotu večer zaplnilo viac ako 25-tisíc ľudí. Pred Dómom sv. Alžbety sa konalo podujatie v rámci Jubilejného stretnutia mladých s arcibiskupom Bernardom Boberom, ktoré sa nieslo v duchu radosti, viery a hudby. Hlavnou hviezdou večera bol portugalský kňaz DJ Padre Guilherme, považovaný za najznámejšieho kresťanského DJ-a na svete.


