Snaha štátu o vytvorenie podmienok pre učiteľov stále nie je dostatočnou prioritou, tvrdí prezidentka

Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú mrzí, že snaha štátu o vytvorenie podmienok pre učiteľov, aby dokázali vytvárať pre deti čo najlepšie podmienky pre vzdelanie, stále nie je dostatočnou prioritou. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti pri príležitosti konca školského roka. V ňom sa poďakovala učiteľom a ďalším zamestnancom škôl, žiakom aj rodičom.
Čaputová zhodnotila, že školskí zamestnanci musia byť unavení a že na nich dopadá ťažoba zo zvládania pandémie, neustálych zmien a reorganizácie vyučovania pre karanténu, z dobiehania po dištančnom vyučovaní a na mnohých aj zo zvládania začleňovania detí utekajúcich pred vojnou do svojich tried a škôl. „A to všetko v podmienkach nášho školstva – vrátane platových, ktoré jednoducho nemožno považovať za uspokojivé,“ poznamenala prezidentka s tým, že si želá, aby sa čím skôr vytvorenie vhodných podmienok pre učiteľov stalo prioritou štátu.
Žiakom a študentom sa prezidentka poďakovala za snahu a poctivosť, ktorú celý školský rok vkladali do učenia. Pripomenula im, že aj keď im niečo nevyšlo podľa ich predstáv, život na jednom vysvedčení nestojí. Podľa nej by to mali brať ako možnosť poučiť sa z chýb a v budúcnosti na sebe zapracovať. Rodičov ocenila za trpezlivosť a podporu svojich detí pri učení. „Prosím, ak aj vysvedčenia vašich detí nie sú podľa vašich predstáv, buďte stále pre nich predovšetkým oporou, aby bol pre vaše deti domov miestom ich bezpečia,“ požiadala Čaputová.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

V posledný aprílový víkend odštartuje jediná detská železnica na Slovensku, Detská železnica Košice, svoju tohtoročnú prevádzku. Ako informovala Zuzana Lehotská z OZ Detská železnica Košice, sezónu začnú 26. a 27. apríla. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičný program, no počas sezóny ich čaká aj viacero noviniek.

V sobotu sa konal 7. ročník Ultramaratónu Miskolc – Košice, ktorý preveril nielen fyzickú pripravenosť, ale aj psychickú odolnosť účastníkov. Trasa dlhá 117 kilometrov spojila dve partnerské mestá a odštartovala v ranných hodinách v centre Miskolca. Cieľ bol tradične umiestnený na Dolnej bráne v Košiciach.