Turistov v slovenských horách pribúda, horskí záchranári pracujú nepretržite
Horská záchranná služba (HZS) zaznamenáva v slovenských horách oproti roku 2021 nárast turistov, a tým aj zásahov záchranárov. Najčastejšími úrazmi boli v mesiacoch máj, jún, júl tohto roka úrazy dolných a horných končatín. Informuje o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
„Po obmedzeniach v súvislosti s pandémiou COVID-19 je cítiť, že do slovenských hôr sa vracajú aj zahraniční návštevníci,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), podľa ktorého k najnáročnejším zásahom patria tie, ktoré sú vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne. Zásah a postup záchranárov HZS často komplikovalo aj nepriaznivé búrkové počasie a tma, keďže v takýchto podmienkach prichádza k rýchlemu podchladeniu postihnutých.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že do hôr treba ísť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený, pričom turisti opakujú tie isté vážne pochybenia, ako je individuálny pohyb v horách či nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach. Časté chyby vznikajú aj počas plánovania a nástupu na túru, pretože veľké záchranné akcie horolezcov a turistov sa pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách.
Pre bežných turistov platia podľa rezortu vnútra stále rovnaké zásady – mať dobrú obuv a vybavenie, dostatok tekutín, zohľadniť svoj zdravotný stav a vek pri výbere túr. Pri navigácii v teréne pomôže Aplikácia HZS, treba mať poistenie pre zásah HZS, deti do 18 rokov poistenie pre takýto zásah nemusia mať uzavreté. V neposlednom rade treba mať dobre nabitý mobilný telefón.
HZS tiež upozorňuje na situácie, do ktorých by sa turisti nemali dostávať, no napriek tomu sa opakujú. Sú to najmä búrky, ktoré bývajú v horskom prostredí zvlášť nebezpečné. Operátori HZS sa podľa rezortu vnútra pomerne často stretávajú aj s volajúcimi, ktorí žiadajú o záchranu domácich miláčikov po uviaznutí na rebríkoch alebo uštipnutí hadmi. HZS však upozorňuje, že horskí záchranári sú primárne zdravotníckymi záchranármi a takéto zásahy nevykonávajú.
Zdroj: (SITA, kh;ju)
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.