Volodymyr Zelenskyj navštívil Slovensko (FOTO)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v piatok (7. 7.) Slovensko. Prezidentka Zuzana Čaputová ho prijala v Prezidentskom paláci, kde ich čakalo spoločné rokovanie, plenárne rokovanie a následne spoločná tlačová konferencia.

Ukrajinský prezident sa stretol aj s ďalšími politikmi. Ide už o druhú návštevu Zelenského na Slovensku, ale prvú od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. Ako informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, Zelenskyj so Zuzanou Čaputovou diskutoval najmä o bezpečnostnej situácii, vrátane aktuálnej situácie na fronte, ako aj o ďalšej podpore Ukrajiny a o jej Mierovej iniciatíve, teda ukrajinského návrhu mierového riešenia na skončenie vojny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Minister obrany Jaroslav Naď si prevzal ocenenie od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
Ďalšími témami rozhovorov bola podpora euroatlantických ambícií Ukrajiny aj v súvislosti s blížiacim sa samitom Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse. Kľúčovou témou však bol aj ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce, vrátane dopravných prepojení medzi oboma krajinami a účasti slovenských firiem na obnove Ukrajiny.
Zelenskyj poďakoval za pomoc
Ukrajinský prezident sa poďakoval za pomoc Slovenska Ukrajine. Poďakoval všetkým mestám, ktoré poskytli útočisko ukrajinským obyvateľom, ktorí utiekli pred vojnou, ako aj dobrovoľníkom a všetkým občianskym združeniam.
„Ukrajina si vždy bude ceniť vašu pomoc a pamätať si na solidaritu, vzťahy lídrov a podporu štátu. Aj vaši občania môžu vždy rátať s našou pomocou,” uviedol Zelenskyj s tým, že spolupráca so Slovenskom je na vysokej úrovni. Súčasne vyslovil presvedčenie, že bezpečnosť je prioritou pre obe krajiny a je to spoločným záujmom.
500 dní od začiatku invázie
Ako uviedla prezidentka Čaputová, vojna prináša stále nové obete, berie nevinné životy žien, detí, starých ľudí či ľudí, ktorí zomierajú v boji. Prezidentka zdôraznila, že tento fakt nesmie zovšednieť a ľudia voči nemu nesmú byť ľahostajní.
„Zajtra si pripomenieme 500. deň od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Zároveň je to 500 dní ukrajinskej nezlomnosti. Dni, ktoré ukazujú, že veľkí nemusia vždy diktovať svoju vôľu menším štátom a že tí, ktorí dodržiavajú medzinárodné právo, nemajú ťahať za kratší koniec a že tí, ktorí vedú spravodlivú obranu môžu byť úspešní,” vyhlásila prezidentka.
Galéria
Prezidentka venovala pozornosť aj téme obnovy Ukrajiny. Návšteva prezidenta je podľa nej súčasne symbolom výborných bilaterálnych vzťahov a čoraz intenzívnejšej spolupráce v mnohých oblastiach. Prezidenti rokovali aj o rozvoji infraštruktúry a témou bol aj vstup Ukrajiny do NATO.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Vodná priehrada na Ukrajine bola zničená, mestá zaplavené! (VIDEO)
„Štáty B9 sa zhodli, že perspektíva Ukrajiny je v NATO a zhodli sa aj na potrebe posilnenia praktických a politických vzťahov s Ukrajinou tak, aby jej to pomohlo na ceste k budúcemu členstvu, keď skončí vojna a okolnosti to dovolia,” uzavrela prezidentka.
Stretnutie s Kollárom
Ukrajina bojuje aj za nás a my by sme mali byť vďační, že tam netečie aj naša krv. Po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to povedal predseda parlamentu Boris Kollár.
„Keby by sa stalo všeobecne akceptovanou normou, že každý si zaberie, čo chce a povie, že 30 rokov je nič, tak si myslím, že hocikto by mohol siahnuť aj na Slovensko,” uviedol Kollár s poukazom na ruské argumenty, že Ukrajina existuje ako štát len 30 rokov.
Predseda parlamentu však zdôraznil, že žiaden štát nemôže vstúpiť do NATO, pokiaľ je vo vojnovom stave. Jej prijatie na nadchádzajúcom samite vo Vilniuse je teda vylúčené. „Pokiaľ nebude na Ukrajine mier, nemôže vstúpiť. Samozrejme, že treba začať rokovať s nimi, dať im tú pozvánku. To je pochopiteľné. Ale je tam ten článok 5. Keby sme takúto krajinu zobrali, tak by museli okamžite nastúpiť všetky vojská a ísť tam bojovať,” skonštatoval Kollár. Doplnil, že želá Ukrajincom, aby si mier vybojovali a čím skôr vyhnali agresora.
































Zdroj: SITA (kv, sa)
Odporúčané články

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

V sobotu 29. marca 2025 sa v mestskej časti Košice – Krásna uskutočnila každoročná rybárska brigáda. Do jarného upratovania brehov Hornádu a priľahlého Štrkoviska sa zapojilo 72 dobrovoľníkov.

V areáli Košickej Kalvárie v mestskej časti Sever začal archeologický výskum, ktorý je nevyhnutným predpokladom pre pripravovanú komplexnú obnovu kaplniek a ich okolia. Práce prebiehajú v kryptách, ktoré sú súčasťou viacerých kaplniek.