Zuzana Čaputová ratifikovala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti a vysvetlila, že Slovensko potrebuje vesmír najmä preto, lebo je tam budúci potenciál, využívanie vesmíru sa demokratizuje a stáva sa dostupnejším aj menším štátom.
Európska vesmírna agentúra je podľa prezidentky spolu so známou americkou NASA veľkým hráčom, kde sa budú môcť realizovať so svojimi projektmi a produktmi naši výskumníci a podnikatelia. „Náš domáci vesmírny priemysel je malý, ale sľubný, už teraz sa v ňom ukazuje viacero konkurenciechopných startupov a firiem, ktoré sa venujú vývoju komponentov družíc, navigácií a diaľkovému prieskumu zeme,“ píše v statuse Čaputová, podľa ktorej vďaka zmluve o pridružení do ESA, ktorá združuje 22 štátov, medzi ktorými sú aj Rakúsko a Česká republika, bude v tomto prestížnom a pre slovenskú vedu a ekonomiku výhodnom klube aj Slovensko.
Národná rada SR vyslovila súhlas so Zmluvou o pridružení medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou vo štvrtok 6. októbra a zo schváleného návrhu vyplýva, že zmluva umožní slovenským firmám nasledujúcich sedem rokov priame zapojenie sa do dodávateľských reťazcov v rámci ESA. Uzavretie zmluvy predpokladá od roku 2022 naďalej ročný odhadovaný príspevok SR zhruba 4,5 milióna eur a pol milióna eur ročne na prevádzku vesmírnej kancelárie.
Slovensko s ESA uzavrelo v roku 2015 Zmluvu o európskom spolupracujúcom štáte. Pridružené členstvo v ESA by malo priniesť príležitosti pre subdodávateľov automobilového alebo leteckého priemyslu diverzifikovať časť svojho portfólia a dodávateľské príležitosti vie využiť aj sektor software spoločností. Vplyv by pridruženie mohlo mať aj na rozvoj slovenských start-up a spin-off spoločností.

Zdroj: (SITA, DSe, ju)
Odporúčané články

Mesto Košice sa po štvrťstoročí priblížilo k tomu, aby túto národnú kultúrnu pamiatku mohlo sprístupniť svojim obyvateľom a návštevníkom a zriadiť v ňom Sieň slávnych Košičanov.

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Táto udalosť sa síce našťastie nestala, no minulý piatok bola predmetom komplexného cvičenia Letisko 2025 Košice, na ktorom sa zúčastnilo aj vedenie a zamestnanci referátu civilnej ochrany, BOZP a požiarnej ochrany mesta Košice.