08.04.21

Buchnite si šampanské, píše Matovič. Rusi požiadali o vrátenie vakcín Sputnik V

Rusi požiadali Slovákov o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy. Uviedol to vo štvrtok minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac


"Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti hybridnej zbrani Ruska. Bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali, svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť. Tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. Gratulujem idioti! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské," napísal na sociálnej sieti Matovič.

Minister financií zároveň dodal, že je mu to ľúto a záchranu vakcíny Sputnik V pre Slovensko nevzdá. Aj keď nateraz nevie ako ďalej. Viac informácií chce prezentovať na piatkovej tlačovej besede.

reklamná správa

Z dôvodu porušenia zmluvy musí Slovensko vrátiť šaržu vakcíny Sputnik V, uviedol Ruský fond priamych investícií a informoval o tom ruský portál kommersant.ru. „Bohužiaľ, v rozpore s existujúcou zmluvou, (slovenský) Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dopustil sabotáže zámerným zaslaním vakcíny Sputnik V na testovanie do laboratória mimo sieť oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liekov, hoci také laboratóriá boli k dispozícii,“ citoval portál vyjadrenie fondu na Twitteri.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii uviedol, že sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií (RDIF) ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko. „ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. V súvislosti s tvrdeniami RDIF však upozorňuje, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ. Vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu„" ozrejmila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli. „Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontrola kvality liekov. Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený," dodala Jurkemíková.

reklamná správa

(SITA, pkl;jme, foto: webnoviny.sk)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím