5 cenných rád, ako si konečne dopriať vytúžený a pokojný spánok
Dobre sa vyspať a zobudiť oddýchnutí. To, čo na prvé počutie znie tak jednoducho, niekedy až tak dobre nefunguje. Dôvodom môže byť zlá spánková hygiena, na ktorej zlepšenie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov.
Poďme sa spoločne s nimi zoznámiť a v praxi ich rýchlo uplatniť.
Urobte si pohodlie
Vytvorte si prostredie na spanie, v ktorom sa budete cítiť úplne pohodlne. Potrebujete k tomu len pohodlnú posteľ, vhodný matrac, nájsť si na ňom obľúbenú polohu na ležanie a postarať sa o správnu teplotu v interiéri počas spánku.
Ideálna teplota je okolo 20 až 22 °C, záleží však od toho, na čo ste zvyknutí. V chlade sa budete triasť od zimy, v prehriatom priestore zasa zbytočne potiť. Ani niektoré druhy oblečenia nie sú pre navodenie pohodlia počas spánku vhodné. Všetko si treba časom overiť a vyskúšať, každý z nás predsa vníma okolie a jeho rôzne podnety inak.
Upokojte sa
Na spánok potrebujeme nielen kvalitnú a pohodlnú posteľ, ale aj pokoj. A práve ten je rušený hlukom, napríklad keď je spálňa orientovaná na rušnú ulicu. V takom prípade je najlepšie zavrieť okno alebo použiť štuple do uší na zníženie hladiny hluku.
Kontraproduktívne pred spaním môžu byť aj rušivé aktivity ako je šport, počítačové hry alebo filmy zvyšujúce pulz, krvný tlak a frekvenciu dýchania. To všetko potom bráni v upokojení mysle i tela, ktoré nemôžu zaspať.
V horšom prípade môžu takéto vnemy spôsobiť stres a depresie. Spomaľte preto svoje dýchanie a zmeňte svoju večernú rutinu.
Pomôžte telu rituálom
Ak máte problém si večer oddýchnuť, môžete svoje telo uviesť do režimu spánku pravidelným rituálom pred spaním. Môžu to byť pravidelné relaxačné cvičenia alebo šálka upokojujúceho čaju. Ak potrebujete k nočnému stolíku lampičku, pozor na jas svetla a farbu žiarovky. Čím menší jas použijete, tým lepšie telo na spánok bez antidepresív pripravíte.
Pozor na to, čo pred spaním konzumujete
Občasný večerný pohár vína vám môže pomôcť zaspať. Priveľa alkoholu je ale ako bumerang, pretože na chvíľu vás možno otupí, no potom spôsobí nespavosť potenie, dehydratáciu a s ňou spojený smäd.
Rovnako narúša váš spánok aj ťažké jedlo, pretože telo ho musí tráviť. Káva a kofeínové nealkoholické nápoje mu tiež neprospievajú, preto si treba dobre premyslieť, kedy a v akom množstve ich konzumujete.
Doprajte si pobyt na čerstvom vzduchu
Problémy so spánkom môžu nastať aj vtedy, ak sa sekrécia adenozínu počas dňa dostatočne nepodporí. Pohyb túto schopnosť má a ak ho spojíte s čerstvým vzduchom, zaspíte ešte ľahšie.
Prechádzka na čerstvom vzduchu vám tak môže pomôcť k večernej únave. Naopak, šport alebo veľa pohybu v neskoršej hodine sa – ako už bolo spomenuté – neodporúča. Nič preto nepokazíte, ak tento pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu začnete praktizovať ešte počas dňa.
Ak teda nabudúce nebudete môcť zaspať, skúste tieto tipy aplikovať do praxe. Určite to na vás zaberie.
(reklamná správa)
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.