5 najväčších mýtov o chudnutí a cvičení
Mnohé predstavy o tom, čo pri chudnutí a cvičení funguje, nie sú správne. Prirodzene tak môžu viesť ku sklamaniu. Pokúsime sa preto vysvetliť tie najčastejšie mýty a navrhneme vám efektívne spôsoby, ako dosiahnuť zdravú hmotnosť a dobrú fyzickú kondíciu.
Už ste počuli o tom, že po tréningu by ste mali piť proteínový nápoj, že proces chudnutia je lineárny a dokonca aj to, že chudnutie je spojené s trápením? Ak budete pokračovať v čítaní, dozviete sa, že to nie je pravda.
Mýtus č. 1: Všetky kalórie sú rovnaké
Nie každá kalória má rovnaký vplyv na našu hmotnosť. Organizmus metabolizuje potraviny rôznymi spôsobmi. Preto môžu mať jednotlivé potraviny rozdielne účinky na hladinu hormónov a mieru zasýtenia. Kalórie z potravín bohatých na živiny, ako napríklad ovocie a zelenina, sú často sýtejšie ako kalórie zo spracovaných výrobkov.
Ideálny jedálniček by sa mal skladať z kvalitných výživných potravín, ktoré môžete nakúpiť napríklad vo výberových potravinách Klas. Keď si pred nákupom prezriete ich leták s akciovou ponukou, zistíte, že je plný zdravých potravín od lokálnych výrobcov. Za pozornosť stoja najmä výživné mäsové výrobky a hotové jedlá, ktoré si môžete s radosťou servírovať aj u vás doma. Nehovoriac o tom, že si automaticky vyvrátite ďalší mýtus – že lokálne potraviny musia byť drahé. Naopak, v prípade tohto predajcu potravín, ktorý disponuje vlastnou mäsiarňou i pekárňou, ešte aj ušetríte.
Mýtus č. 2: Chudnutie je trápenie
Ak si vytvoríte kalorický deficit a zvýšite vašu fyzickú aktivitu, môžete schudnúť bez toho, aby ste sa trápili. Nájdite fyzickú aktivitu, z ktorej budete mať radosť. Ak vám nie je blízky klasický tréning v posilňovni, skúste zábavnejšiu formu cvičenia. Fitko Neonka v Košiciach pravidelne organizuje skupinové cvičenia, ako napríklad Tabatu, BodyCombat či BodyPump.
Varte si zdravé jedlá, ktoré sú zároveň chutné. Nenastavujte si pri chudnutí príliš rýchle tempo, ktoré môže mať na vaše telo negatívny vplyv a zvýšiť pravdepodobnosť zlyhania. Vybudujte si dlhodobé zdravé návyky, aby ste sa vyhli opätovnému priberaniu po ukončení plánu na chudnutie.
Mýtus č. 3: Proteínový koktail je najlepší nápoj po tréningu
Jedlo, ktoré zjete 30 až 60 minút po tréningu, má pomôcť vášmu telu rýchlejšie sa zotaviť a pripraviť sa na ďalší tréning. Samotné proteínové koktaily však nemusia byť najlepšou voľbou, pretože vaše telo potrebuje na obnovu svalového glykogénu aj sacharidy, nie iba bielkoviny. Pochutnajte si po tréningu radšej na ovocnom smoothie s arašidovým maslom, toaste s vajíčkami alebo lososovom sushi.
Mýtus č. 4: Chudnutie je lineárny proces
Pravdou je, že chudnutie môže byť a zvyčajne aj je nepravidelné. Nejde teda o lineárny proces, ktorý neustále prebieha bez výkyvov. Strata hmotnosti je ovplyvnená mnohými faktormi, ako napríklad zadržiavaním vody alebo menštruačnými cyklami u žien.
Niektoré dni a týždne teda môžete chudnúť, zatiaľ čo iné dni možno trochu priberiete. Stáva sa to aj v prípade, že dodržiavate rovnaký príjem kalórii a cvičebný plán. Preto nemajte obavy, keď sa vaše chudnutie na pár dní zastaví alebo dokonca priberiete. Ak to nevzdáte, bude sa vám stále dariť dlhodobo chudnúť.
Mýtus č. 5: Ak dvíham ťažké váhy, zväčší sa objem mojich svalov
Jeden z omylov, s ktorými sa často stretávame v posilňovni, je presvedčenie, že zdvíhanie ťažkých závaží znamená automaticky naberanie svalovej hmoty. Tento mýtus sa týka najmä žien, ktoré sa obávajú, že pridaním silového tréningu k svojmu cvičebnému plánu získajú príliš veľa svalového objemu.
Ak by žena chcela získať veľa svalovej hmoty, musela by vykonávať veľké množstvo ťažkého silového tréningu. Ženy nemajú dostatočné množstvo testosterónu, aby mohli prirodzene nabrať veľký objem svalov, ako sa to deje u mužov. Dokonca aj súťažiace kulturistky musia dodržiavať prísnu diétu a tréningový plán, ktorý často zahŕňa použitie rôznych doplnkov stravy na zväčšenie svalovej hmoty.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.