Aj Košičanky môžu darovať nádej a získať stovky eur
Darovanie vajíčok je na Slovensku stále tabu. Vec, o ktorej sa nehovorí. Na východe Slovenska obzvlášť. Pre niektoré neplodné páry je to jediná šanca ako počať dieťa. Darkyňa pri tom neobíde naprázdno.
Kým o darovaní krvi počujeme z každej strany, darovanie vajíčok je zahalené rúškom tajomstva. Ide však o procedúru, ktorá sa vo svete vykonáva často. Pre mnohé páry je to totiž posledná možnosť, ako sa dopracovať k bábätku.
„Darovanie vajíčok, čiže oocytov ženy je proces, pri ktorom sa po krátkej hormonálnej stimulácii odoberú darkyni vajíčka,“ ozrejmuje vedúci lekár Sanatória Helios Košice Peter Hladký, ktorý zároveň dopĺňa:
„Darované oocyty sú poskytované pacientkam, u ktorých nie je možné po stimulácii získať vajíčko, tiež tým, ktoré podstúpili umelé oplodnenie pomocou vlastných vajíčok opakovane neúspešne, pre ženy, ktoré nemajú vaječníky či prekonali predčasné zlyhanie vaječníkov. Ďalšou skupinou sú ženy, u ktorých je preukázané, že by ich potomkovia trpeli rôznymi genetickými poruchami,“ vysvetľuje Peter Hladký, vedúci kliniky pre liečbu neplodnosti Sanatórium Helios Košice. V každom prípade, darovanie vajíčok je výnimočný skutok, ktorým darkyňa pomôže inej žene splniť sen a dať jej najkrajší dar na svete – možnosť stať sa matkou.
Hoci na Slovensku je darovanie spermií a vajíčok bez nároku na finančnú odmenu, na klinikách Sanatória Helios si darcov veľmi vážia a za darovanie vajíčok získa žena finančnú kompenzáciu ako náhradu nákladov a času spojených s darovaním do výšky 1000 Eur. Platí to pre všetky kliniky Sanatória Helios – v Martine, v Banskej Bystrici i v Košiciach.
Základné fakty:
Kde darovať?
V centre pre liečbu neplodnosti Sanatórium Helios Košice na Krivej 23
Výška kompenzácie:
U mužov (darovanie spermií) – do 1000 Eur
U žien (darovanie vajíčok) – 1000 Eur
Anonymita na prvom mieste
V celom procese je samozrejmosťou prísna anonymita. To znamená, že darkyňa a príjemkyňa o sebe navzájom nevedia.
„Príjemcovia si darkyňu vajíčok vyberú len podľa krvnej skupiny, farby očí, vlasov a typu postavy.“ vysvetľuje lekár.
Na druhej strane, darkyňa ešte pred samotným darovaním vajíčok absolvuje vyšetrenia, vďaka ktorým získa podrobný prehľad o svojom aktuálnom zdravotnom stave, o reprodukčnom zdraví a prípadných geneticky prenosných ochoreniach.
„V prípade, ak potenciálnej darkyni zistíme nejaké predispozície či ochorenia o ktorých dovtedy nevedela, k darovaniu nedôjde. Vysvetlíme jej, čo vyšetrenia odhalili a čo to pre ňu znamená,“ zdôrazňuje lekár, podľa ktorého sú všetky tieto vyšetrenia dôležité aj preto, aby lekári vedeli budúcej príjemkyni týchto vajíčok zaručiť ich kvalitu.
AKÉ SÚ PODMIENKY DAROVANIA?
- vek 18-34 rokov
- ukončené stredoškolské vzdelanie
- negatívne výsledky všetkých nutných vyšetrení (HIV 1 a 2, žltačka B a C, syfilis a genetické vyšetrenie)
Ako to celé prebieha
Hneď na prvom sedení sa budúca darkyňa stretne s lekárom, ktorý jej podrobne vysvetlí celý postup.
„Dohromady ide o približne 4-5 návštev našej kliniky. Darkyni urobíme potrebné vyšetrenia a ak sú ich výsledky v poriadku, môžeme začať s procesom, ktorý darovaniu predchádza. Žena si pred samotným darovaním vajíčok niekoľko dní aplikuje hormóny a po dvoch týždňoch realizujeme zákrok na odber vajíčok,“ vysvetľuje lekár.
Hoci darovanie vajíčok sprevádza mnoho mýtov, tento úkon plodnosť ženy neohrozí.
„Každý mesiac vo vaječníkoch dozrieva určitý počet vajíčok, u zdravej ženy ich je zvyčajne 10 až 15. Bez pomoci hormonálnych preparátov “vyhrá” túto “súťaž” v dozrievaní len 1 vajíčko a všetky ostatné zaniknú. Pri procese darovania vajíčok naordinujeme konkrétnej darkyni krátkodobú a bezpečnú hormonálnu liečbu práve za účelom, aby sme pomohli takmer všetkým vajíčkam dokončiť tento proces dozrievania. V konečnom dôsledku teda odsajeme darkyni len tie vajíčka, ktoré by napokon aj tak v danom menštruačnom cykle zanikli. Neznižujeme celkovú zásobu vajíčok. Zákrokom neovplyvňujeme ani schopnosť vaječníkov produkovať ženské pohlavné hormóny, ani neurýchľujeme tzv. “starnutie” vaječníkov,“ objasňuje celý proces.
Je veľmi dôležité, aby si darkyňa uvedomila, že nedaruje dieťa, ale možnosť počať párom, ktoré by to vlastnými silami nezvládli.
„Pre všetkých našich lekárov je zdravie ženy to najdôležitejšie. V poslednom období v práci vidím nárast počtu párov, ktoré sa k bábätku nevedia dopracovať, pretože do centra pre liečbu neplodnosti prišli neskoro a darované pohlavné bunky sú pre nich jediným východiskom. Darkýň je však stále málo. Je to celoslovenský problém a Slovenky musia hľadať pomoc v zahraničných centrách,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Hladký.
KDE SA OBJEDNAŤ
- cez telefónne číslo recepcie 0903 464 643 (v pracovné dni medzi 7:00 – 15:30)
- vyplnením kontaktného formulára na www.sanatoriumhelios.sk
- mailom na [email protected]
Darovať môžu aj muži
A je to jednoduché – darca príde do centra asistovanej reprodukcie, v diskrétnej a odhlučnenej miestnosti si odoberie vzorku a odovzdá ju laborantke.
„Tomuto kroku však, podobne ako u žien, predchádzajú vyšetrenia, ktoré určia, či je muž vhodným darcom. Okrem základného spermiogramu vykonávame aj krvné testy, genetické vyšetrenie a testy na pohlavne prenosné choroby,“ ozrejmuje lekár. Ak sú tieto vyšetrenia v poriadku, môže prísť k procesu darovania.
„Darcom sa môže stať každý muž vo veku 18-34 rokov, s minimálne ukončeným stredoškolským vzdelaním. Veľká časť podmienok je stanovená zákonom, no niektoré podmienky navyše si stanovujú samotné centrá reprodukčnej medicíny,“ vysvetľuje odborník zo Sanatória Helios Košice Peter Hladký. Aj darovanie spermií je obojstranne anonymné.
Nestretnú sa?
Pri darcovstve pohlavných buniek sa prirodzene natíska otázka, čo sa stane, ak sa budúce deti jedného darcu či darkyne raz stretnú a zamilujú sa do seba. Podľa odborníka je to veľmi nepravdepodobné.
„Práve preto, aby sme predišli takýmto situáciám, máme limitovaný počet detí od jedného darcu na desať, žena môže darovať svoje vajíčka maximálne trikrát. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa v budúcnosti mohli stretnúť deti jedného darcu, skôr sa môžu stretnúť mimomanželskí potomkovia jedného otca,“ uzatvára lekár, podľa ktorého počet detí od jedného darcu či darkyne v niektorých krajinách nie je limitovaný vôbec.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.