Ako nájsť a vybrať vhodný mzdový systém pre firmy
Mzdové systémy slúžia okrem spracovania miezd zamestnancov aj na celkové vedenie personálnej agendy. Neexistuje pritom univerzálne riešenie, ktoré sadne všetkým firmám. Pred výberom si premyslite požiadavky, vyskúšajte verziu zadarmo a overte si kvalitu zákazníckej podpory jednotlivých dodávateľov.
Pre menšie firmy je samostatný mzdový systém príliš robustný, pretože nevyužijú všetky jeho funkcie. Spoločnosti do 50 zamestnancov preto dávajú prednosť mzdovým modulom, ktorými rozšíria svoj účtovný softvér alebo ERP systém. Obsahujú základné funkcie ako:
- spracovanie miezd,
- evidenciu pracovnej doby,
- evidenciu údajov o zamestnancoch,
- rozúčtovanie mzdových nákladov na pracovisko
- alebo plánovanie náborov, školení a lekárskych prehliadok.
Samostatný mzdový a personálny systém využijú až väčšie firmy, ktoré majú aspoň 50 zamestnancov a vlastné HR oddelenie. Okrem funkcií pre mzdových účtovníkov totiž program obsahuje funkcie predovšetkým pre personalistov.
Pri výbere mzdového systému si ujasnite:
- aké funkcie potrebujete,
- koľko ľudí na akých pozíciách bude v programe pracovať,
- čo očakávate od používateľského prostredia,
- požiadavky na podporu a servis,
- cenové nároky.
Požiadavky na funkcie
Napíšte si zoznam funkcií, ktoré od programu požadujete – na obchodnom stretnutí s potenciálnym dodávateľom potom preberte, ako v programe fungujú v praxi. Vopred si tiež premyslite, koľko účtovníkov či personalistov bude mzdový systém využívať – pri niektorých programoch cena závisí od počtu licencií. Ďalej si zistite, či je možné dokúpiť ďalšie licencie, ak váš HR tím porastie.
Ako sa v programe pracuje
Mzdový program by mal byť prehľadný, aby sa v ňom kolegovia rýchlo zorientovali a nemuseli čítať dvadsaťstranové manuály. Ideálne si najprv stiahnite alebo vyžiadajte bezplatnú demoverziu, ktorú si vaši kolegovia vyskúšajú.
Mzdový systém v bezplatnej verzii si zvyčajne hneď stiahnete z webu dodávateľa. Medzi menšími firmami je napríklad obľúbený účtovný program Money S3, ktorý obsahuje mzdový modul.
Vopred si tiež zistite, či bude možné program prepojiť s ďalšími nástrojmi, ktoré vo firme používate. Napríklad kalendár, CRM alebo samostatná kniha jázd.
Podpora a servis
Pri výbere si u dodávateľa overte kvalitu a podmienky zákazníckeho servisu. Základná podpora zadarmo býva štandardná, riešenie závažnejších servisných úkonov je často za príplatok. Potrebujete mať istotu, že napríklad v prípade problémov pri spracovaní miezd vám zákaznícka podpora rýchlo pomôže a zamestnanci nebudú musieť na výplatu čakať.
Súčasťou kvalitného servisu sú aj pravidelné aktualizácie programu. Výrobcovia program rozširujú a modernizujú na základe spätnej väzby používateľov a aj novej legislatívy. Legislatívne zmeny sú pri mzdovom systéme kľúčové – napríklad zmenu minimálnej mzdy musí dodávateľ do programu zapísať s predstihom.
Cena
Počítajte s tým, že okrem ceny za samotný program si počas jeho používania priplatíte za:
- podporu a aktualizáciu softvéru (zvyčajne ju platíte ročne),
- množstvo funkcií alebo modulov, ktoré môžete potrebovať v budúcnosti,
- rozšírenie počtu licencií.
Predtým než si zaobstaráte mzdový systém, premyslite si všetky požiadavky a zohľadnite aj budúce plány.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?