Ako sa schladiť počas leta? 4 tipy, ktoré sa oplatí vyskúšať

Aj vám sa zdá, že v posledných rokoch sú letá v našich končinách akési tropickejšie? Nie je žiadnym tajomstvom, že tento stav je spôsobený globálnym otepľovaním. Dá sa preto predpokladať, že v budúcnosti pravdepodobne nebude táto situácia o nič lepšia. Aby ste však počas horúcich dní dokázali normálne fungovať, dobre vám padne účinné schladenie tela. Ako na to?
Chlad bez klimatickej záťaže
Pred tým, ako sa rozhodnete schladiť sa, porozmýšľajte, či vami zvolená metóda nie je príliš ekologicky náročná. Je fajn mať komfort, no pokiaľ kvôli nemu spôsobíte ešte väčšie globálne otepľovanie, veľmi si nepomôžete. Vezmime si napríklad starodávne klimatizácie. Tie nielenže na svoju činnosť spotrebúvali množstvo elektrickej energie, ale ešte k tomu využívali chladivo, ktoré bolo nebezpečné pre životné prostredie. Podobne negatívny efekt na ekológiu môže mať jazdenie autom s klimatizáciou zapnutou na plný výkon. V takom prípade má vozidlo vyššiu spotrebu, a teda aj väčšiu záťaž na našu planétu.
My sme pre vás vybrali spôsoby schladenia sa, ktoré sú účinné a zároveň čo najekologickejšie. Vyskúšajte si ich doslova a do písmena na vlastnej koži!
1. Záhradný bazén
Voda je fascinujúca tekutina. Vedeli ste, že má jednu z najvyšších tepelných kapacít spomedzi všetkých ostatných kvapalín? Práve preto obvykle nachádza uplatnenie ako chladiace médium. A vo svoj prospech ju dokážete ľahko využiť aj vy. V tomto smere perfektne poslúžia záhradné bazény. Tie nemusia byť veľké ani drahé. Dokonca, oplatia sa aj v prípade, že nemáte záhradu. Postačí vám väčší balkón alebo terasa.

Aj keď si v záhradnom bazéne veľmi nezaplávate, splní tú najpodstatnejšiu úlohu – rýchlo vás schladí. Namiesto posedenia s priateľmi alebo rodinou na klasických záhradných kreslách si tak môžete radšej dopriať oddych v bazéne.
2. Chladná sprcha
Dlhé sprchovanie sa je z hľadiska ekológie zbytočným plytvaním vody. Avšak, na efektívne schladenie sa vám postačí aj rýchle ovlaženie sa studenou vodou bez použitia sprchových gélov a šampónov. Napríklad, počas obeda, keď je vonku najteplejšie.

Fyzika nepustí: Počas sprchovania sa ochladí nielen vaše telo, ale aj vzduch v domácnosti. Na to, aby sa vodné kvapky odparili, totižto musia prijať teplo zo svojho okolia. Výrazný efekt síce nečakajte, no možno pocítite mierne a zároveň príjemné ochladenie interiéru.
3. Vypnite elektrické spotrebiče
Vedeli ste, že elektrické spotrebiče dokážu zvýšiť priemernú teplotu v domácnosti až o 2 stupne Celzia? Televízor, notebook, herná konzola, rúra, varná platňa – to všetko sú zariadenia, ktoré pri svojej činnosti produkujú teplo. A to dokonca aj v prípade, že sú v takzvanom stand-by režime. Ak ich nepoužívate, vypnite ich. Nielenže tak znížite teplotu, ale ešte k tomu ušetríte peniaze a prispejete k ekológii.
4. Klimatizácia nie je na škodu
Kým staré klimatizácie boli neefektívne a neekologické, o tých moderných sa to povedať nedá. Vďaka pokročilým technológiám majú mimoriadne nízku spotrebu energie, množstvo praktických funkcií a dokonca nie sú ani také drahé. Vlastná klimatizácia v domácnosti tak rozhodne stojí za zváženie. Investícia do nej sa vám rýchlo vráti v podobe komfortnej teploty počas celého leta – nech je vonku akokoľvek horúco. Benefitom je aj nenáročnosť na údržbu.

Tip na záver:Pokiaľ nie ste priaznivcami klimatizácie v domácnosti, využiť viete aj podomácky vyrobené alternatívy, ktoré sú ešte šetrnejšie k životnému prostrediu. Napríklad, pred klasický ventilátor môžete umiestniť pohár alebo vedro s ľadom. Prúd vzduchu sa tak vďaka nemu dodatočne ochladí a lokálny chladiaci efekt bude podobný ako v prípade klimatizácie.
(Reklamná správa)
Odporúčané články

Mnohé ženy snívajú o veľkej, luxusnej kuchyni ako z katalógu či Pinterestu – o presvetlenom priestore s dokonalou kuchynskou linkou až po strop či pompéznym lustrom nad masívnym jedálenským stolom. Vaše bankové konto pritom nehrá až takú úlohu, ako by ste si možno mysleli. Niekedy stačí dobre premyslený dizajn, kvalitné prevedenie a správne usporiadanie, aby aj menší priestor pôsobil vznešene.

Hlavnou financujúcou bankou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. sa stala Slovenská sporiteľňa, a.s. Banka poskytne vodárňam financovanie vo výške 130 miliónov eur. VVS tým posilnila vlastnú finančnú stabilitu, zabezpečila zdroje pre plnenie rozvojových potrieb VVS v oblasti core, aj non-core aktivít. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli.

Digestor nie je len praktickým pomocníkom, ale aj nevyhnutným prvkom, ktorý pomáha udržiavať zdravé a komfortné prostredie vo vašej domácnosti. Pri výbere digestora je dôležité zohľadniť nielen jeho výkon a funkcie, ale aj typ inštalácie, hlučnosť a dizajn, ktorý zapadne do vašej kuchyne. Prečítajte si náš článok, v ktorom vám odborníci z Planeo elektro Košice pomôžu vybrať ideálny digestor podľa vašich preferencií a rozpočtu, aby vaša kuchyňa bola nielen funkčná, ale aj príjemná na každodenné používanie.