Ako udržiavať hosťovskú izbu?
Máte priestranné bývanie a nie je u vás núdza ani o samostatnú hosťovskú izbu? Aj za týmito výhodami sa skrývajú isté riziká. Ak ich podceníte, vedzte, že u návštevy to žiadne príjemné pocity nevzbudí. A práve pozitívna atmosféra je základom, aby na vás radi spomínali a túžobne sa k vám vracali. Ako sa teda starať o hosťovskú izbu?
Hosťovskou nie je len počas pobytu hostí
Túto izbu udržiavame v čistote a poriadku pravidelne počas celého roka. Áno, aj keď ide o málo využívanú a len zriedkavo obývanú izbu, aj na ňu sadá prach, mení sa teplota a zhoršuje kvalita vzduchu. V zásade platí, že po jej kompletnom uprataní pred a po odchode hostí, miestnosť navštívime aspoň raz do týždňa.
Našou úlohou je udržiavať vhodné podmienky na prebývanie, akoby ste v nej týždeň čo týždeň prijímali návštevy. Základom je pravidelné vetranie, ale pozor, má ísť o intenzívne, nárazové do niekoľkých minút, nie celodenné pri pootvorenom okne.
Svieži a zdravší vzduch
Aj keď si myslíme, že zdĺhavou výmenou vzduchu ho aj v miestnosti skvalitňujeme, opak je pravdou. Teplota počas dňa je kolísavá a rovnako aj vlhkosť raz klesá, potom stúpa. Tá ohrozuje nábytok, jej pôsobením sa zhoršuje kvalita podláh a stien. V prípade, že ste na nej zvolili ako dekoráciu mapu na stenu, inovujte ju radšej ako obraz v ráme, ktorý jej malé a detailné časti viac chráni.
Utierame prach a zbavujeme miestnosť nečistôt
Taktiež v rámci pravidelného domáceho upratovania. Prach víri v každom prostredí, teda aj v aktuálne neobývanej hosťovskej. Dostáva sa sem z iných miestností, aj zvonku počas vetrania, roznášame ho každým svojím pohybom, premiestňovaním a uskladňovaním vecí. Preto ani tu nás neobíde práca s utierkou na nábytok, vyumývanie podlahy a starostlivosť o čalúnené sedenie.
Čisté sedenie
Veľmi potrebné je aj povysávanie povrchov sedačiek a ich hĺbkové čistenie (tepovanie). To sa odporúča aspoň 2-krát do roka. V prípade, že ste v hosťovskej zvolili rozkladaciu pohovku s koženým čalúnením, odporúčame vyhľadať odborné čistenie a impregnáciu. Je to najmä z dôvodu, že nie všetky nečistoty odstránime okamžite. Návšteva si ich vôbec nemusí všimnúť alebo sa vám hanbí priznať, a tak svojpomocne a nedbanlivo ju očistí. Hrozí ale prenikanie a pôsobenie nečistôt, ktorých sa viac bežnou utierkou nezbavíme.
Do hosťovských uprednostňujeme tento nábytok v tmavších odtieňoch a v extra až premium kvalite. Vám to pridáva na reprezentatívnosti a pohovke takto dožičíte lepšiu trvácnosť.
Kvalitný spánok
Čistotu udržiavame taktiež v rámci posteľnej výbavy. Za predpokladu, že pohovka slúži hosťom aj na spánok, sa o to viac potvrdzujú benefity komplexného hĺbkového čistenia povrchov. Nezabúdame vymeniť obliečky, ale pravidelne, nielen pred a po príchode hostí. Zamedzujeme tak šíreniu prachu a nečistôt po miestnosti, pričom predlžujeme životnosť každej starostlivo vyberanej obliečke do hosťovskej.
Náš tip – Dajte hosťom najavo, že si ich prítomnosť vážite a spríjemňujte im pobyt u vás aj „maličkosťami“. Vždy im ponúknite sezónne obliečky, doplnené dekou, poprípade prehozmi. Dobrú náladu v nich vzbudí motív na obliečkach s aktuálnou platnosťou. Preto v zime ich nenechávame vo vzore rozkvitnutej lúky a v horúcom lete ich „osviežujeme“ pri oceáne.
Pravidelne vás niekto navštevuje? Ešte viac rozihrajte príjemné pocity a starostlivo vyberajte, sezónne vymieňajte dekorácie do hosťovskej. Nech má vždy iný a svieži look, len tak bude pôsobiť udržiavane a kvalitne.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.