Až 80% dospelých Košičanov má tento problém a ani o tom nevie
Kŕčové žily nie sú kozmetickou vadou, ale vážnym zdravotným problémom, s ktorým súvisia ďalšie možné zdravotné komplikácie. Ochorenie postihuje v priemere 50% dospelej populácie, najmä ženy, ale i mužov. Mnohokrát pritom prejavy nie sú pre pacienta navonok viditeľné. Preto ak máte pochybnosť, navštívte včas odborného lekára. Viac o ochorení a jeho liečbe prezradil MUDr. Andrej Smola z Ambulancie cievnej chirurgie Polikliniky Terasa.
Kŕčové žily, alebo „varixy“, sú zväčšené, preplnené, často kľukato prebiehajúce žily, viditeľné najmä na dolných končatinách. „Varixy sú spôsobené nesprávnym tokom krvi v žilách, presnejšie v dôsledku pretlaku, ktorý vzniká nefunkčnosťou chlopní žilového systému dolných končatín. Tieto udržiavajú jednosmerný tok krvi v žilovom riečisku smerom k srdcu. Ak smer krvi nie je udržaný, krv sa hromadí, zvyšuje tlak na žilovú stenu a tá sa rozšíri,“ vysvetlil MUDr. Andrej Smola a dodal, že: „Dôvodom vzniku varixov môžu byť rôzne faktory od genetiky, sedavého životného štýlu, u žien často prvé prejavy počas tehotenstva, hormonálna antikoncepcia, ale aj zranenia. Samozrejme veľký význam pre vznik a rozvoj ochorenia má starnutie a pridružené ochorenia, znižujúce kvalitu a elasticitu ciev. Choroba sa však bežne týka aj ľudí v produktívnom veku.“
Kedy zbystriť pozornosť?
Príznakmi kŕčových žíl bývajú bolesti, kŕče a pnutia, ťažké či opuchnuté nohy. V neskorších štádiách ochorenia sa môže objaviť aj zväčšenie alebo zamodrenie žíl a obmedzenie bežného života pacienta trvalými opuchmi, kožnými zmenami, zápalmi alebo, v najpokročilejších štádiách ochorenia, žilovými vredmi. Faktom je, že viditeľné príznaky sa neprejavujú v každom z prípadov. Stáva sa tak, že pacienti si vážnosť situácie neuvedomujú a prídu k lekárovi až v neskoršom štádiu choroby.
„Ak má pacient pochybnosť alebo príznaky kŕčových žíl, mal by včas vyhľadať lekára, ktorý po diagnostike odporučí vhodnú liečbu. Tá môže podľa štádia zahŕňať zmenu životného štýlu v rámci konzervatívnej liečby, cez medikamentóznu liečbu až po chirurgický zákrok,“ zhrnul MUDr. Smola, ktorý aj pre tieto prípady vykonáva v Ambulancie cievnej chirurgie Polikliniky Terasa bezplatné cievne vyšetrenia.
OBJEDNAŤ SA NA BEZPLATNÉ CIEVNE VYŠETRENIE MÔŽETE TU.
Aké existujú riešenia?
Prevenciou tohto typu cievneho ochorenia je pravidelné cvičenie, zdravá strava, príjem tekutín, udržiavanie primeranej hmotnosti a vyhýbanie sa dlhému sedeniu alebo státiu v jednej pozícii. V liečbe je samozrejmosťou kompresná terapia, a teda nosenie sťahujúcich pančúch v troch kompresných triedach, pre zlepšenie prietoku krvi v končatinách. Ide však skôr o doplnok. Konzervatívna liečba zahŕňa nasadenie liekov, obvykle zo skupiny flavonoidov, ktoré však ochorenie varixov nedokážu vyliečiť.
„Najúčinnejšou je chirurgická liečba žilovej nedostatočnosti, ktorá má viacero metód. Napríklad sklerotizácia spočíva v aplikácii chemického roztoku, ktorý žily zatvára a rozkladá. Táto miniinvazívna metóda nevyžaduje pokojový režim pacienta, naopak, pohyb s použitím kompresnej pančuchy je nutný,“ vysvetlil MUDr. Smola a dodal, že na druhej strane napríklad: „Flebektómia spočíva v chirurgickom odstránení kŕčovej žily alebo celej kmeňovej žily. Vykonáva sa v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti v celkovej anestéze a rekonvalescencia trvá 4 až 8 týždňov. Avšak miniflebektómia, teda odstránenie malých žiliek, je ambulantný výkon vykonávaný v lokálnej anestéze, bez významného obmedzenia pacienta.“
Okrem klasických chirurgických metód je možné varixy riešiť tzv. endovenóznymi (vnútrožilovými) technikami na uzavretie poškodenej žily. V súčasnosti sa používajú termoablačné (tepelné), chemické (lepidlo) alebo mechanicko-chemické (mechanické poškodenie steny žily a chemická látka na jej uzavretie).
Overených spôsobov riešenia je teda viacero a ich výber závisí od konkrétneho prípadu. „Nie je rozumné sa vyhýbať liečbe kŕčových žíl, ani nie je potrebné mať z neho obavy. Napríklad v našej ambulancii pracujú cievni špecialisti, ktorí majú dlhoročnú prax a moderné vybavenie na diagnostiku a liečbu cievnych ochorení. Je potrebné spomenúť, že chirurg, ktorý si neurobí vlastnú ultrazvukovú diagnostiku cievneho systému pacienta, operuje vlastne na slepo. Preto na našej ambulancii vykonávame diagnostiku, miniinvazívne zákroky i jednodňovú chirurgiu na najvyššej úrovni, tak aby sme našli najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu liečbu pre každého pacienta. Stačí sa k nám objednať na bezplatné vstupné vyšetrenie, kde zistíme stav ochorenia a zvážime postup,“ uzavrel MUDr. Andrej Smola z Ambulancie cievnej chirurgie Polikliniky Terasa.
[Reklamná správa]Odporúčané články
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.