Energeticky efektívny dom: Sen, ktorý si môžete veľmi rýchlo splniť
Malé alebo žiadne náklady na energiu a trvalo udržateľné bývanie? S energeticky sebestačným domom je to možné. Stačí pritom dodržať niekoľko pravidiel a postupov.
Ak teda o takomto modernom domove, ktorý myslí na vaše pohodlie, účty a životné prostredie snívate, pokračujte v čítaní a dozviete sa, čo je pri jeho stavbe dôležité.
Čo je to energeticky sebestačný dom?
Vyplýva to v podstate už z jeho názvu. Energeticky sebestačný dom je jednoducho sebestačný. Teda nezávislý od elektrickej, vykurovacej a vodovodnej siete, pričom si nevyžaduje žiadne externé zásobovanie. Z dlhodobého hľadiska pri jeho voľbe tak ušetríte náklady a nemusíte sa starať o ceny energií.
Ak si však chcete postaviť energeticky efektívny dom, musíte zvážiť 4 dôležité komponenty:
- Plášť budovy, kam patrí strecha, vonkajšie steny, stropy, okná a kvalitné vchodové dvere, musí byť optimálne izolovaný.
- Obvodový plášť budovy by mal byť odolný proti vetru.
- Na pokrytie potreby tepla sa využívajú obnoviteľné zdroje energie.
- Je nainštalovaný ventilačný systém, pomocou ktorého sa rekuperuje teplo a môže sa vymieňať čerstvý vzduch.
Medzi energeticky efektívne domy, ktoré tieto podmienky spĺňajú, patria okrem úplne energeticky sebestačného domu aj domy s plusovou a nulovou spotrebou energie, pasívne domy, moderné montované stavby a efektívne domy.
Koľko stojí výstavba energeticky úsporného domu?
Pre energeticky sebestačný rodinný dom so 160 m² musíte rátať s nákladmi na výstavbu v priemere od 400 000 do 450 000 €. To vám umožňuje dosiahnuť mieru sebestačnosti od 90 až 100 %.
Treba si uvedomiť, že čím väčšia je zvolená miera sebestačnosti, tým vyššie budú náklady na výstavbu. Tie sa vám ale v priebehu rokov a využívania domu určite vrátia.
Vo všeobecnosti však ide o hrubé odhady, pretože pre energeticky sebestačný dom neexistujú presne stanovené paušálne ceny. Náklady na výstavbu energeticky úsporného domu skôr závisia od zvolených technických systémov a veľkosti fotovoltaického systému, ako aj od toho, koľko energie si chcete sami vyrobiť.
Ako sme už ale spomínali, takáto stavba a inštalácia kvalitnej fotovoltaiky sa vám však v priebehu rokov určite vráti. Dôležité je, že nebudete závislí na aktuálnych trhoch a verejných sieťach, ktorých cena neustále rastie a dostupnosť je obmedzená.
Aké výhody vám toto riešenie prináša?
S energeticky sebestačným alebo efektívnym domom možno ušetriť predovšetkým náklady na energie. Navyše ste nezávislí od cien energií a pokojne môžete čeliť cenovým výkyvom na trhoch s elektrinou, ropou či plynom. Ste na bezpečnej strane aj v prípade výpadku prúdu.
Ako sme už spomínali, nevýhodou sú samozrejme vysoké náklady na výstavbu, pretože, čím vyšší stupeň sebestačnosti si zvolíte, tým vyššie náklady na výstavbu logicky znášate.
Nižšie náklady na energiu vďaka trvalým úsporám energie za to ale stoja. Bonusom je aj dobrá vnútorná klíma a vysoký komfort bývania. Výhodná je aj úspora nákladov počas výstavby prostredníctvom propagačných úverov a grantov. Pozitívny vplyv na životné prostredie a klímu a vysoká predajná hodnota nehnuteľnosti sa cení tiež.
Ak teda snívate o domove, ktorý je po viacerých stránkach nezávislý, určite si zvoľte energeticky efektívny model a váš život bude oveľa jednoduchší.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.