Hovorí vám niečo spoločná výsadba? Čo spolu pestovať?
Jednou z najväčších výhod bývania v rodinnom dome je vlastná záhrada, ktorú môžete využiť rôznymi spôsobmi. Jedným z najobľúbenejších a často aj najpraktickejších využití je pestovanie prakticky čohokoľvek, čo v našich klimatických podmienkach môže rásť.
Rastliny si môžu pri raste pomáhať
Či už pôjde o okrasné kvetiny, kľudne aj v závesných kvetináčoch, alebo zvolíte „úžitkový“ prístup a zameriate sa hlavne na rôznu zeleninu, či ovocie, pestovanie síce bude vyžadovať čas a energiu, ale rozhodne je dobré takýmto spôsobom svoju záhradu využívať.
Zamerajme sa teraz na pestovanie zeleniny. Veď čo je lepšie ako si s priateľmi ugrilovať mäso na vašej terase a k nemu si dať chutnú domácu zeleninu? Iba ak by vám takúto radosť pokazila prehánka, ale veď na to sú praktické hliníkové pergoly, ktoré vedia terasu ochrániť pred vplyvmi počasia.
Poznáte však benefity spoločnej výsadby? Ide o to, vysadiť vedľa seba rastliny, ktoré môžu nejakým spôsobom benefitovať z toho, že rastú spoločne. A práve na niektoré takéto kombinácie sa teraz pozrieme.
Vyskúšajte tieto kombinácie
V našich končinách je obľúbené pestovanie paradajok. Keď k paradajkám vysadíte bazalku, bude odpudzovať molice, komáre, roztoče, či vošky. A naopak, pritiahne včely, takže sa zlepší opeľovanie paradajok.
Nežiaduci hmyz od paradajok odpudzuje aj petržlen. Borák taktiež priťahuje včely a aj osy, ktoré požierajú niektorých škodcov. Mimochodom, borák je dobré zasadiť aj k jahodám, ktoré taktiež patria k obľúbencom tuzemských záhrad.
Ku kapuste je zase dobré zasadiť šalviu. Redukuje totižto možné napadnutie morami. A medzi užitočné bylinky, ktoré odpudzujú rôzne vošky, mravce alebo blchy, patrí aj mäta. Avšak tú je potrebné mať zvlášť v kvetináči, keďže z hľadiska rastu je to celkom agresívny sused. Samozrejme, podobných kombinácii existuje viacero, stačí sa inšpirovať na internete a uvidíte ako môžete svojim plodinám pomôcť len tým, že ich pri sadení správne „spárujete“.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.