Infračervená termografia: Inovačná technológia, ktorá sa stáva bežnou súčasťou našich životov
Počuli ste už pojem termografia alebo termovízia? Kým v minulosti bola táto metóda využívaná prevažne vo vysokotechnických oblastiach akými je priemysel, bezpečnosť alebo obrana, v dnešnej dobe si nachádza široké uplatnenie aj v každodenných činnostiach. Pozrite sa, v ktorých oblastiach naberá využitie tejto technológie na obrátkach a ako zlepšuje náš život.
Čo sú termovízne kamery a ako fungujú?
Tepelné zobrazovanie predstavuje účinnú metódu založenú na analýze, meraní a zaznamenávaní infračervenej energie na povrchu telesa. Na tomto princípe fungujú termovízne kamery, ktoré dokážu premeniť toto žiarenie na obraz, ktorý bude viditeľný aj voľným okom.
Kamera identifikuje rozdielnu úroveň vyžarovanej teploty pozorovaných objektov a priradí im príslušnú farbu. Pri vyšších teplotách sa stretávame s červenou, oranžovou alebo žltou. Nižším teplotám naopak zodpovedá modrá, zelená alebo fialová. Svoje uplatnenie už dávno našli v stavebníctve, pri riešení problémov so zlým izolovaním a únikom tepla, hasičstve či meteorológii, pre sledovanie búrok a hroziacich hurikánov.
Inovatívne využitie v medicíne
Infračervená termovízia sa začína čoraz viac aplikovať v sektore zdravotníctva. Vo Francúzsku sa napríklad používa ako bezbolestná, veľmi efektívna a bezpečná alternatíva pre včasné zistenie rakoviny prsníka.
Termovízia je zároveň účinným nástrojom pri preventívnej starostlivosti o diabetikov, vďaka ktorej dokáže lekár včas diagnostikovať poruchy tkaniva. V Anglicku zase vyvinuli systém, ktorý za využitia termálnej kamery dokáže monitorovať dychovú frekvenciu pacientov s respiračnými problémami.
V súvislosti s covid epidémiou sa využitie termovízie rozšírilo aj na monitoring zdravia na verejných priestoroch akými sú napríklad nákupné strediská alebo letiská.
Využitie vo voľnej prírode a poľovníctve
Používanie termovíznych infračervených kamier je vo veľkej miere rozšírené medzi milovníkmi divokej prírody, dokumentaristami alebo poľovníkmi, a to kdekoľvek vo svete. Termokamery sú výborným riešením, keď nočné videnie už nestačí.
Namiesto toho, aby zbierali len zostatkové svetlo, dokážu vďaka tepelnej stope vidieť aj dobre ukrytú zver. Užitočná je nielen pre pozorovanie a zameranie, ale aj po samotnom výstrele, nakoľko zranené zvieratá častokrát utečú a musíte sa ich vybrať hľadať. Pre nadšených poľovníkov je tu LEICA optika, ktorá sa postará o tie najlepšie zážitky z nočného lovu. Vďaka svojej dlhoročnej tradícii a vývoju, ponúka v súčasnosti tú najvyššiu kvalitu obrazu v špičkových ďalekohľadoch, termovíziách a puškohľadoch.
Využitie v automobilovom priemysle
Jazda autom v noci alebo počas zlého daždivého počasia, snehu či hmly, môže byť veľmi nebezpečná. Poprední výrobcovia v automobilovom priemysle aktuálne pracujú na vývoji integrovaných asistenčných systémov, využívajúcich termovízne kamery. Tie dokážu vygenerovať tepelný video signál aj pri zníženej viditeľnosti a zabezpečiť pohodlnú a hlavne bezpečnú jazdu.
Termovízna kamera pre smartfóny
Čoraz bežnejšími sa stávajú aj integrované termografické kamery pre mobilné telefóny. Nech sa nachádzate kdekoľvek, či už sedíte v pohodlí vašej obývačky alebo v záhradnom altánku, môžete pomocou nich napríklad jednoducho detekovat prítomnosť iných ľudí alebo zveri, či robiť nočné fotografie. Termografické zariadenia a kamery sa stávajú čoraz menšími a cenovo dostupnejšími, čo umožňuje ich jednoduchšie začleňovanie do každodenných aktivít. Táto technika sľubuje veľké inovatívne pokroky, výrazné zlepšenia a nové možnosti využitia v mnohých oblastiach našich životov, či už ide o presné merania v medicíne alebo jej používanie pri ochrane životného prostredia.
(Sponzorovaný obsah)
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.