Izbové rastliny a škodcovia – ako predísť a zbaviť sa parazitujúceho hmyzu
Čerstvé zelené listy okrasných izboviek sú dokonalým lákadlom a zdrojom obživy pre škodcov, ktorý bezmocnú rastlinu okupujú a ďalej sa rozmnožujú. Viditeľné známky napadnutia drobným hmyzom sa môžu prejaviť až neskôr, pričom rastlina postupne slabne a odumiera. Ako tomu predísť a so škodcami zatočiť?
Ako zabrániť napadnutiu izbových rastlín
Prevencia, síce sa to môže zdať ako klišé, je veľmi dôležitá. Prinášame vám preto niekoľko užitočných tipov, ktoré sa zídu každému nováčikovi, no možno i skúsenému pestovateľovi izbových rastlín.
Keď si domov prinesiete novú rastlinu, venujte jej zvýšenú vizuálnu pozornosť, aby ste predišli zavlečeniu škodcov do domácnosti. Na 2 – 3 týždne izbovú rastlinu odseparujte od ostatných a pozorujte ju. Zamerajte sa na známky zamorenia, napr. stáčajúce sa listy či povlak pripomínajúci pavučinu, ktoré by mohli indikovať napadnutie.
Pozor na hnojenie a presádzanie
Hlinu vždy skladujte v dobre uzavretých nádobách bez prístupu vzduchu. Nedostanú sa tak do nej škodcovia, ktorých by ste pri presádzaní mohli v pôde preniesť na rastlinu. Pravidelné hnojenie rastlín kvalitnými NPK hnojivami je z pohľadu posilnenia ich imunity aj samotného rastu dôležité. Vyhnite sa však prílišnej aplikácii dusíka,vďaka ktorému by bolo tkanivo rastlín mäkšie a náchylnejšie.
Doprajte rastline slnečné lúče
Ak máte druh, ktorý nevyžaduje stanovisko v tieni (napr. antúria, zelenec či lopatkovec) a znesie trochu slnečných lúčov, doprajte mu ich. Eliminujete tak napríklad rozmnožovanie ploštíc. Priame slnečné svetlo a teplo nevyhovuje ani múčnatkám alebo roztočom, ktoré sa pred svetlom ukrývajú na spodnej strane listov.
Ako sa zbaviť hmyzu na izbových rastlinách
Na ničenie a reguláciu škodcov môžete zvoliť prírodnú cestu, za pomoci organických prostriedkov a tzv. babských rád, alebo sa rozhodnúť pre aplikáciu účinných pesticídov.
Chemické prípravky proti škodcom
Zo skupiny pesticídov využijete v súvislosti s nežiadúcim drobným hmyzom, ako je napríklad múčnatka, šupinatý hmyz či vošky, primárne insekticídy. Podľa pôsobeniamôže ísť o kontaktný, požerový, dotykový či vdychový prípravok proti škodcom. Na roztoče a pavúky sú zase účinné akaricídy.
Organické prípravky proti škodcom
Medzi organické insekticídy na prírodnej báze patrí napríklad nimbový olej, ktorý môžete aplikovať ako na samotnú rastlinu, tak aj do pôdy. Okrem hmyzu pomáha aj v boji s plesňami. Pozitívom je, že nie je toxický pre ľudí ani domáce zvieratá. Širokospektrálnym prírodným insekticídom je tiež pyrethrum (extrakt z africkej rastliny podobnej sedmokráske).
Z babských rád treba spomenúť cesnak. Vyrobte si efektívny postrek z cesnaku, ktorý aplikujete pomocou ručného postrekovača. Jednu hlávku cesnaku, pokrájanú alebo roztlačenú, nechajte vylúhovať a odstáť v 4 litroch vody po dobu dvoch dní. Tú následne zceďte a postriekajte ňou izbové rastliny alebo pôdu v kvetináči. Pomôcť môže aj mydlová voda, ktorou polejete rastlinu alebo ňou zotriete postihnuté listy (hmyz sa lepšie prilepí).
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.