Poznáte legislatívu a predpisy týkajúce sa výberu a inštalácie žumpy?
Žumpy sú dôležitou súčasťou mnohých domácností a komerčných prevádzok, ktoré nie sú napojené na centrálne kanalizačné systém. Avšak, vzhľadom na potenciálne riziko pre verejné zdravie a životné prostredie, je ich inštalácia, prevádzka a údržba podrobne regulovaná rôznymi právnymi predpismi a normami. Ak je preto pred vami voľba tohto unikátneho autonómneho riešenia, určeného na zber odpadovej vody, mali by ste o týchto pravidlách niečo vedieť.
Nižšie uvádzame stručný prehľad základných legislatívnych aspektov týkajúcich sa výberu a inštalácie tohto systému.
Povolenia a licencie zabezpečujú, že žumpa bude inštalovaná v súlade so stavebnými a environmentálnymi predpismi
Aby vám vaša nová alebo renovovaná kúpeľňa s luxusným obkladom poskytovala kompletný komfort, je nutné ju vybaviť aj bezproblémovým odtokom odpadovej vody. V meste s dostupnými infraštruktúrnymi riešeniami je to naozaj jednoduché, v odľahlej oblasti s náročným terénom bez akýchkoľvek sietí, sa už zberný systém hľadá horšie. A práve tu prichádza do úvahy žumpa, na ktorej inštaláciu potrebujete povolenie.
Konkrétne povolenie (kapitola 7 nariadenia Ministra infraštruktúry o technických podmienkach, ktoré musia spĺňať stavby) zabezpečuje, že žumpa bude inštalovaná v súlade s miestnymi stavebnými a environmentálnymi predpismi a nikomu nespôsobí jej prítomnosť problémy.
Plánujte a vyberajte s dostatočným predstihom
V dokumente spomínaného nariadenia sa dozviete, že stavebné povolenie na inštaláciu novej žumpy Košice potrebujete vtedy, ak je jej objem väčší ako 10 m3, menšie zariadenia stačí na (stavebnom) úrade len ohlásiť, pričom treba rátať s mesačnou lehotou na možné pripomienkovanie štátneho orgánu. Mimochodom, žumpy s objemom väčším ako 50 m3 si okrem stavebného povolenia vyžadujú aj súhlas štátneho hygienického dozoru, takže celý proces výberu aj inštalácie žumpy sa môže poriadne natiahnuť.
Z toho logicky vyplýva, že aj keď sa každý prípad posudzuje inak, pre inštaláciu zariadenia na zber odpadovej vody budete potrebovať okrem sily a dodržiavania zákonom stanovených predpisov aj množstvo času a trpezlivosti.
Vplyvným faktorom je aj kvalita konštrukcie žumpy
Ani v prípade, že ide o váš vlastný súkromný pozemok, ktorý sa nachádza v rizikovej lokalite, nemusí byť inštalácia žumpy povolená. Dôvodom je, že ide o zariadenie na zber tekutého odpadu, ktorého obsah a kvalita môže ohroziť životné prostredie.
Vyhnúť sa týmto a podobným problémom s inštaláciou žumpy môžete viacerými spôsobmi. Prvým je výber toho najlepšieho riešenia. Znamená to pri výbere uprednostniť naozaj kvalitné žumpy Košice, ktorých betónová konštrukcia je stopercentne nepriepustná! Vyplýva to nielen z ochrany prostredia, ale aj spomínaného nariadenia, ktoré hovorí, že bezodtoková nádrž na tekutý odpad musí byť zhotovená z vodotesných materiálov, vybavená dobre tesniacim uzáverom otvoru, cez ktorý sa vykonáva čistenie nádrže. Tento otvor s prieduchom by sa mal tiež nachádzať nad určitou úrovňou pozemku
Myslite na životné prostredie aj susedov
Asi najdôležitejšou informáciou, ktorú sme nespomenuli je, že samotné žumpy je možné inštalovať len na stavebnom pozemku, ktorý nemá možnosť sa napojiť na kanalizáciu. Vzhľadom na vysoké riziko znečistenia odpadovými vodami, je nutné pri výbere zariadenia myslieť aj na jeho umiestnenie v dostatočnej vzdialenosti od vodných tokov, studní alebo iných zdrojov vody.
Ohrozené môžu byť aj chránené oblasti, preto je inštalácia žumpy v oblasti podliehajúcej osobitnej ochrane životného prostredia neprípustná. Nariadenie Ministerstva tiež upravuje podmienky umiestnenia nádoby určenej na zber tekutého odpadu v súvislosti so susednými pozemkami a stavbami. Ide o vzdialenosť, ktorá sa meria od stredu veka žumpy k stene najbližšej stavby alebo pozemku.
Prevádzkové predpisy
Po umiestnení žumpy na vhodné miesto a jej spustení do prevádzky budete musieť dodržiavať aj prevádzkové predpisy. Tie hovoria, kedy môžu byť žumpy vypúšťané, ako často by mala byť žumpa kontrolovaná a čistená a aké preventívne opatrenia treba dodržiavať.
V tomto smere je dôležitý aj protokol o údržbe, ktorým sa zabraňuje možnému pretečeniu zariadenia. Predpis stanovuje minimálnu frekvenciu, s akou by mali byť konkrétne údržbárske práce vykonávané.
Likvidácia a sanácia
V prípade, že je žumpa odstránená alebo sa stane nefunkčnou, existujú tiež predpisy, ktoré určujú, ako má byť bezpečne likvidovaná a daná lokalita sanovaná. Všetko si treba dobre naštudovať, pretože každá jedna stavba, akokoľvek potrebná je, predstavuje pre životné prostredie obrovský zásah.
Zodpovednosť a poistenie
Nakoľko za zvolené zariadenie ako jeho majiteľ tiež nesiete zodpovednosť, je v niektorých prípadoch vhodné zvoliť aj jeho poistenie. V prípade vzniku škody, ktorú môže žumpa spôsobiť, budete potom krytý a mať k dispozícii prostriedky na rýchle odstránenie problému.
Žumpa je unikátne zariadenie so superschopnosťami poradiť si s tekutým odpadom. Jej inštalácia aj výber však podliehajú rôznym právnym normám a predpisom, na ktoré by ste si mali dať pozor.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte tienenie pre svoj dom, už viac nerozmýšľajte. Tienenie je jedným z najúčinnejších a najjednoduchších opatrení na zníženie spotreby energie v domácnosti. V lete zabraňuje prehrievaniu interiéru a v zime zase úniku tepla.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.