Projekt DOM.ov vytvára nové susedstvá
Nezisková organizácia Projekt DOM.ov je jednou z mála organizácii na Slovensku, ktoré cielene riešia problém bývania marginalizovaných rómskych komunít. V obciach východného a stredného Slovenska pôsobí od r. 2016, svoje aktivity postupne rozšírila z prvých štyroch obcí na dvadsaťpäť.
Organizácia rozvíja program sociálneho bývania, ktorého cieľom je podpora svojpomocnej výstavby rodinných domov do osobného vlastníctva. Rodiny, ktoré sa do programu zapoja nezískavajú bývanie automaticky, ale až po splnení prísnych kritérií a pravidiel programu. Najdôležitejšou podmienkou pre rodiny je pravidelné ročné sporenie určenej finančnej čiastky. Klienti programu sa ďalej musia vzdelávať v oblasti finančnej gramotnosti, byť aktívni na trhu práce a mať dostatočný príjem.
Pracovníci neziskovky počas tohto sporiaceho obdobia s rodinou intenzívne pracujú, pomáhajú nastavovať rodinný rozpočet, riešiť prípadné dlhy a exekúcie. Ak sa rodina kvalifikuje na získanie úveru na výstavbu domu, Projekt DOM.ov pomáha vybavovať všetky náležitosti k legálnej výstavbe domu. Do celého procesu intenzívne vstupuje samospráva. Jej úlohou je pripraviť pre rodiny stavebné pozemky s potrebnou technickou infraštruktúrou. Rodiny si následne stavebný pozemok kupujú za nasporené peniaze a pod dohľadom stavebného učiteľa začínajú stavať svoj dom. Výstavba domu trvá zhruba jeden rok. Financovanie výstavby je zabezpečené úverom na bývanie, ktorý poskytuje za presne definovaných podmienok klientom programu banka – Slovenská sporiteľňa. Mesačná splátka úveru je nastavená tak, aby aj nízkopríjmové rodiny zvládali splácanie.
Bývanie nie je len o streche nad hlavou, je aj o kvalite prostredia, v ktorom človek trávi svoj čas, o medziľudských vzťahoch v susedstve a funkčných nepísaných pravidlách komunity. Projekt DOM.ov prišiel s myšlienkou vytvárania tzv. inkluzívnych susedstiev. Do projektu bolo vybraných 5 obcí z Košického samosprávneho kraja – Kecerovce, Vtáčkovce, Bačkov, Bôrka a Veľká Ida. Každá z týchto obcí disponuje početnou rómskou komunitou s problémom dostupnosti legálneho a primeraného bývania. Cieľom projektu je podporiť vytváranie nových susedstiev úplne od začiatku, tzv. „na zelenej lúke.“ Ide o plánovanie plnohodnotných ulíc, kde budú stavať svoje rodinné domy rómske rodiny zapojené do programu svojpomocnej výstavby. Nové susedstvá bolo potrebné najprv navrhnúť projektantom, následne zabezpečiť povoľovacie procesy, prístupovú cestu, elektrifikáciu a ďalšie prípojky k technickej vybavenosti. Do týchto plánovacích procesov boli od začiatku zahrnutí aj samotní budúci stavebníci, tým sa stávajú spolutvorcami nových susedstiev, postupne preberajú zodpovednosť za jeho vznik, aj udržanie.
Projekt začal v novembri 2021, po roku práce máme v obci Kecerovce rozostavanú jednu ulicu s jedenástimi domami, v obci Bôrka onedlho skolaudujú 3 nové domy.
V obciach Vtáčkovce a Bačkov sa na jar začne s výstavbou spolu 12 domov. Do projektu sa hlásia stále nové rodiny, najmä v obci Kecerovce, ktorá je tiež najväčšou obcou so zastúpením Rómov v okolí Košíc a kde je záujem o výstavbu vlastného legálneho domu stále väčší. Z tohto dôvodu sa zástupcovia Projektu DOM.ov a obce dohodli na príprave aj druhého územia na výstavbu.
Partnerom projektu je nezisková organizácia Cesta von, ktorá rozvíja v rómskych komunitách program Omama, zameraný na podporu ranej starostlivosti rómskych detí. Neziskovky prepájajú svoju činnosť so zámerom vytvárania synergického efektu. Inak povedané, rodina, ktorá si postaví svoj vlastný dom, je permanentne vedená a vzdelávaná v dôležitých životných oblastiach – finančnej gramotnosti, zamestnanosti, starostlivosti o deti. Ďalším partnerom projektu je Odborné učilište s alokovaným pracoviskom v Rankovciach. Študenti odboru murár pomáhajú rodinám pri výstavbe domov a zároveň tak získavajú pre seba potrebnú prax.
Tvorcovia nových susedstiev sú vedení k tomu, aby pri plánovaní ulíc nezabúdali aj na verejné priestory, zeleň a športoviská. Tie sú veľmi potrebné pre stretávanie sa ľudí a trávenie voľného času v bezpečnom prostredí. Projekt podporuje vznik komunitných záhrad, detských ihrísk a oddychových zón.
Projekt Inkluzívne susedstvá je podporený v rámci grantovej výzvy Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu v programe Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov.
Projekt Inkluzívne susedstvá získal grant z Nórska v sume 776 200,00 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 116 430,00 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk
Reklamná správa
Odporúčané články
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.