Spoločnosť Vissim prichádza do Košíc, čo od nej môžeme očakávať?
Vissim je technologická spoločnosť, ktorá vyvíja, testuje a dodáva námorný softvér na kľúč na optimalizáciu aktivít na mori, a to po celom svete. Vissim má za sebou veľa splnených cieľov a pred sebou nové výzvy. Jednou z nich je rozšírenie svojich aktivít na Slovensku. K už existujúcej pobočke v Liptovskom Mikuláši pridáva vývojové centrum v Košiciach.
Spoločnosť Vissim sa primárne zaoberá vývojom softwaru, avšak zároveň do svojho softwaru integruje rôzne typy senzorov, ktoré následne tvoria celok pri dodávkach komplexných riešení na kľúč pre zákazníka. Cieľom produktov je monitorovať, optimalizovať a plánovať prácu najmä v oblasti veterných parkov, morského ťaženia nerastných surovín a taktiež aj prístavov. Cez takzvanú digitalizáciu morského prostredia Vissim poskytuje dáta v reálnom čase a taktiež dodatočné dátové analýzy.
Spoločnosť Vissim má na svojom konte desiatky úspešných globálnych projektov z rôznych oblastí. Zavše možno spomenúť projekty ako:
Projekt Thajsko – Kontrolné centrum v Bangkoku
Spolupráca spoločnosti Vissim s thajskou vládou pokračuje naďalej, vďaka čomu sú thajské teritoriálne vody bezpečné a pod dohľadom. Po úspešnom odovzdaní najmodernejších senzorov pre oblasť sever a východ Thajska v roku 2019, si Vissim vylepšil portfólio o kontrolné centrum v Bangkoku a o 23 senzorových lokalít v Thajsku.
Námorný systém od Vissim prináša jednoduchosť, spoľahlivosť a prehľadnosť do „čítania“ miliónov dátových údajov v oblasti dopravy na mori. Definuje hrozby, prispieva k zlepšeniu bezpečnosti vrátane pomoci v boji proti námornej trestnej činnosti ako je pašovanie, pirátstvo a nezákonný rybolov. Systém informuje o poveternostných podmienkach, vlnobití či akejkoľvek preprave v aktuálnom čase. Ide o cennú platformu na podporu plánovania a riadenia, čo šetrí čas a zároveň financie.
Projekt Benin – Monitorovanie hraničných priechodov
Tento projekt je v mnohom podobný projektu v Thajsku, avšak čo sa týka robustnosti a rozsahu dodávky, je omnoho väčší. Okrem monitorovania námornej dopravy, bude projekt obsahovať aj monitorovanie hraničných priechodov. Súčasťou projektu je aj dodanie kompletnej budovy kontrolného centra a taktiež 4 stožiarových bodov, kde budú umiestnené rôzne senzory a komunikačne zariadenia. Koncovým zákazníkom je beninská vláda, ktorá týmto systémom získa kontrolu nad svojimi teritoriálnymi vodami. Vissim systém prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a pomôže v boji proti námornej trestnej činnosti pozdĺž celého pobrežia Beninu.
Vývojové centrum v Košiciach
Vissim Slovakia bol založený v roku 2015, kde v tom čase pracovalo 19 ľudí z rôznych oblastí v kombinácii s lokálnymi a globálnymi pozíciami. S pribúdajúcimi projektami sa pobočka v Liptovskom Mikuláši postupne rozrástla na 45 ľudí. Vissim dnes ponúka, okrem iného, produkty a zákaznícku podporu pre integrovanú námornú a pobrežnú operatívu, systémy ochrany majetku, odhaľovanie ropných škvŕn, hlasovú komunikáciu a podporu pre logistiku. Vissim riešenia boli dodané do 27 krajín v celkovom počte viac ako 240 zákazníckych projektov.
Po úspechu pobočky v Liptovskom Mikuláši je rozšírenie Vissim o ďalšiu pobočku prirodzeným krokom. V tomto kroku sa spoločnosť zamerala na vývojové centrum, ktorého cieľom je posilniť Vissim skupinu globálne.
Pri výbere vhodnej lokality v rámci Slovenska sa zohľadňovalo niekoľko faktorov ako sú vzdelanie, školy a univerzity, dostupnosť talentov, ale aj logistická dostupnosť. Z toho dôvodu je spoločnosť Vissim presvedčená, že Košice sú tou správnou voľbou. Produktové portfólio je postavené na .NET technológiách a C#. Čo sa týka štruktúry tímov, hľadajú najmä softvérových inžinierov, biznis analytikov, špecialistov na testing, projektových manažérov, dátových analytikov, ako aj špecialistov na spracovanie a analýzu obrazových dát.
Spoločnosť Vissim používa hardware (HW), ktorý je integrovaný s ich softwarom (SW), čo predstavuje jednu z pridaných hodnôt aj pre budúcich kolegov v Košiciach. Vidieť, ako jednotlivé časti do seba zapadajú a spolupracujú, je dobrá príležitosť zistiť, ako daný produkt funguje u koncového zákazníka. V mnohých prípadoch sa stáva, že aj kolegovia z R&D cestujú k zákazníkom, kde si overujú ako daný systém funguje v reálnej prevádzke. Preto je spoločnosť presvedčená, že táto jedinečná príležitosť zaujme špecialistov, ktorí hľadajú pridanú hodnotu k svojej práci.
Otvorenie košickej pobočky je naplánované na 1. 7. 2022, avšak prijímací proces prvých kolegov už prebieha. Jedným z prvých úspechov je prijatie Mariána Kušníra na pozíciu šéfa R&D centra. ,,Marián má pred sebou neľahkú úlohu pri zostavovaní tímov a následné vytvorenie dobrej spolupráce s ostatnými pobočkami Vissimu na globálnej úrovni. Ďalšou posilou v košickom tíme je aj Tatiana Kováčová, na pozícii HR Manažér. Už dnes môžeme vidieť prvé úspešné kroky a talenty, ktoré rozširujú rady Vissimu v Košiciach,” hovorí Juraj Viňanský, Country Manager Vissim.
Do konca roka 2022 plánuje spoločnosť prijať 20 špecialistov a zostaviť prvé tímy. Ďalšie ciele sú ambiciózne, no postavené na racionálnych základoch. Ako sídlo pre pobočku v Košiciach si zvolili budovu Auparku, ktorý sa nachádza v centre mesta.
(Reklamná správa)
Odporúčané články
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?