Syndróm dráždivého čreva, jeho príznaky a liečba
Jedným z často sa vyskytujúcich ochorení, ktoré síce nie sú život ohrozujúce, ale vedia pacientovi znepríjemniť život, je syndróm dráždivého čreva. V závislosti od oblasti sveta týmto ochorením trpí 10 – 20 % populácie a ženy postihuje častejšie ako mužov.
Príznaky
Čo je syndróm dráždivého čreva? Ide o funkčné ochorenie hrubého čreva charakteristické epizodickou alebo aj dlhodobou poruchou jeho vyprázdňovania. K príznakom syndrómu dráždivého čreva tak patria prevládajúce hnačky alebo (menej často) zápcha a tiež bolesti brucha a pocity nafukovania. Toto všetko sa deje bez prítomnosti špecifického chorobného nálezu v čreve pacienta.
Aj po tomto krátkom opise je vám určite jasné, ako dokáže syndróm dráždivého čreva znepríjemniť tak čas strávený v práci ako aj voľné dni, počas ktorých ste si naplánovali napr. účasť na zaujímavých podujatiach v Bratislave. Otázkou tak ostáva, ako je možné toto ochorenie liečiť?
Liečba
V závislosti od konkrétnych príznakov sa v prvom rade rôznymi vyšetreniami vylúčia prípadné iné ochorenia, napr. zápaly, poruchy trávenia a vstrebávania, celiakia, ochorenia pankreasu, intolerancie, alergie a pod. Následným krokom by z pacientovej strany mala byť najmä zmena životosprávy.
Iste, zmeniť svoj rokmi zaužívaný jedálniček je podstatne ťažšie, ako začať nosiť iné zlaté náušnice, ale pri syndróme dráždivého čreva je nevyhnutné vylúčiť zo svojho jedálnička potraviny spôsobujúce ťažkosti. Často ide napr. o mlieko, strukoviny, či kysnuté cesto.
Naopak, pomôcť (najmä, ak je u pacienta syndróm dráždivého čreva sprevádzaný zápchou) môže strava s vysokým obsahom vlákniny. U niektorých pacientov dokonca pri tomto ochorení môže pomôcť aj bezlepková diéta. Okrem zmeny jedálnička je možné skúsiť aj voľne dostupné výživové doplnky, či sa ohľadom možných liečiv obrátiť na svojho lekára.
Odporúčané články
Jedným z často sa vyskytujúcich ochorení, ktoré síce nie sú život ohrozujúce, ale vedia pacientovi znepríjemniť život, je syndróm dráždivého čreva. V závislosti od oblasti sveta týmto ochorením trpí 10 – 20 % populácie a ženy postihuje častejšie ako mužov.
Klub 500 hodnotí rok 2024 ako rok nevyužitých príležitostí. Slovensko, žiaľ, neprijalo potrebné a zásadné opatrenia, ktoré by mohli našu krajinu nasmerovať na cestu ekonomického rastu, inovatívneho rozvoja a posilnenia konkurencieschopnosti. Napriek niektorým pozitívnym krokom na poli legislatívy a podporných opatrení vnímame, že vo viacerých kľúčových oblastiach Slovensko aj naďalej prešľapuje na jednom mieste.
Štát sa k svojim záväzkom vo vodárenstve nehlási. V pripravovanej novela zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách nie je o riešení vnútorného dlhu vodárenstva, ktorý Najvyšší kontrolný úrad SR vyčíslil až na 10 miliárd EUR, ani slovo. Namiesto toho sa zaoberá vykupovaním akcií vodárenských spoločností, ktorých sa však akcionári reálne zbavovať nechcú. Akcionári VVS preto deklarujú, že privítajú štát ako akcionára, ale za podmienky, že vstup štátu bude spojený s investíciou do vodárenskej infraštruktúry.