Dlhopisy sú vo vodárenstve svetový štandard. Politika žiaľ tiež
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
,,Vo Veľkej Británii je financovanie vodárenských spoločností prostredníctvom dlhopisov štandard. Dlhopisy majú svoje plusy, aj mínusy. Plusom, na ktorý sa zabúda je to, že núti spoločnosť správať sa dobre, musí mať zodpovedný manažment, musí mať dobre nastavené finančné modely. Ale je tu aj opačná stránka. Príliš vysoká miera regulácie a jej nesprávne nastavenie, môže spoločnosti spôsobovať problémy pri vyrovnávaní sa s mierou zadlženia. Je preto potrebné strážiť finančnú disciplínu a aby spoločnosti nezašli ,,priďaleko““ vysvetľuje Sean Duckers, riaditeľ v londýnskej poradenskej spoločnosti FTI Consulting.
,,Projekt Pribina (rýchlostná cesta Via Pribina na Slovensku) financujeme pomocou korporátnych dlhopisov, spolupracujeme s regulátorom, robíme podrobnú analýzu, aby sme plnili požiadavky na obnovu infraštruktúry. Nejde pritom len o požiadavky štátu, ale aj ratingových agentúr a držiteľov dlhopisov“ približuje Veronika Labarová (Kasalová), investičná manažérka, Meridiam Fund a finančná riaditeľka Via Pribina. Via Pribina je koncesionár rýchlostnej cesty R1 a zodpovedá za prevádzku a údržbu komunikácie v úseku Nitra – Tekovské Nemce v dĺžke 46 km.
Zásobovanie vodou je mimoriadne citlivou témou nielen na Slovensku, ale aj vo Veľkej Británii. A rovnako ako na Slovensku, ani tam sa nevyhne politickému populizmu.
,,Ak hovoríme o financovaní dlhu, ktorý na seba preberajú vodárenské spoločnosti, je to mimoriadne citlivá politická otázka, ktorá sa zneužíva na útoky proti súkromnému vlastníctvu. Naznačí sa, že spoločnosti použili dlhové nástroje na výplatu dividend – máme tu 45 miliárd dlhu vo vodárenstve a pritom sa použilo X miliárd na výplatu dividend, čiže je to nezodpovedné získavanie dlhu. Ale nie je to spravodlivá kritika. Je to pohodlná palica na kritiku súkromného sektora, ktorý pôsobí v oblasti vodárenstva a snaží sa poradiť si s investičnými potrebami“ skonštatoval Josh Cameron, bývalý hlavný politický poradca novozélandského premiéra neskôr poradca vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
Podobne téma investovania do neregulovaných oblastí spoločnosťami podnikajúcimi v sieťových odvetviach je vo svete úplne bežná, ale podobne ako u nás, stáva sa predmetom politiky.
,,Napríklad česká energetická spoločnosť ČEZ má svoj fond Inven, ktorý investuje do inovačných technologických spoločností, s cieľom získať viac inovácií a technológií, na základe týchto investícií. Aj spoločnosť MOL má vlastný inovačný fond. VERBUND, Rakúska energetická spoločnosť ma tiež svoj fond rizikového kapitálu“ vymenoval niekoľko príkladov bývalý minister hospodárstva SR a viceprezident Európskej investičnej banky so sídlom v Luxemburgu Vazil Hudák.
,,Vo Veľkej Británii je tlak na znižovanie regulácie. Spoločnostiam to vytvára nové možnosti vstupu na trh. Môžu fungovať napríklad v bežnom retailovom sektore a vďaka tomu vytvárať nové inovácie. V Spojenom kráľovstve tak niektoré vodárenské spoločnosti investujú do neregulovaných oblastí. Vďaka týmto inováciám vidíme, že vodárenské spoločnosti napríklad realizujú investície do plávajúcich solárnych panelov. Majú napríklad veľké plochy na rôznych nádržiach, tam umiestňujú plávajúce solárne ,,farmy“ a to prospieva nielen spoločnosti, ale aj samotným spotrebiteľom“ ilustroval ďalšie príklady Sean Duckers.
Ako však odborníci upozorňujú, aj vo Veľkej Británii ide o citlivú tému, kvôli postoju niektorých predstaviteľov štátnej moci, že vodárenské spoločnosti by mali investovať všetky príjmy výlučne do infraštruktúry, namiesto investovania do inovácií a nových technológií.
,,Áno, tento politický tlak môže byť celkom výzva. Aby mali spoločnosti priestor, aby sa zapájali do inovačných aktivít, musíte mať dobrý základ, teda zásobovanie vodu musí byť na dobrej úrovni. Inak máte veľmi skeptickú politickú atmosféru, ktorá potom pôsobí na regulátora, ktorý bude ďalej podozrievavý voči vám. Čiže v tejto oblasti to je situácia náročná“ upozornil Josh Cameron
Vystúpenie odborníkov bolo súčasťou medzinárodnej ODBORNEJ konferencie televízie TA3 KAM KRÁČAŠ SLOVENSKÉ VODÁRENSTVO?.
Záznam z konferencie je k dispozícii TU: https://www.youtube.com/watch?v=slLwjsUWTsI&ab_channel=Telev%C3%ADziaTA3
Klub akcionárov VVS bol jedným z hlavných partnerov konferencie.
(TS)
Odporúčané články
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.