Prešov prejavil záujem o dlhopisy VVS
Mesto Prešov má záujem rokovať o Dlhopisovom programe garantovaných výnosov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Vyplýva to z Memoranda o spolupráci, ktoré podpísali zástupcovia VVS a Prešova.

Po Košiciach, ktoré deklarovali rovnaký záujem už v závere minulého roka je Prešov druhý najväčší akcionár VVS a s Košicami ovládajú vyše 28% akcií VVS. Dlhopisy, ktoré mestám a obciam zabezpečia 16- násobne vyšší výnos, pritom vydajú vodárne pre akcionárov vlastniacich spolu maximálne 30% základného imania.
Prešov deklaruje záujem rokovať o dlhopisovom programe s vedením VVS, oboznámiť sa podrobne s podmienkami a nevylučuje, že sa doň zapojí.
,,Záujem Prešova o dlhopisový program garantovaných výnosov považujem za prejav zodpovednosti primátora Františka Oľhu a zástupcu mesta Prešov v predstavenstve VVS Martina Ďurišina. Vstupom do programu môže Prešov získať do mestského rozpočtu každoročne vyše 447 tisíc EUR. Nerokovať o tejto možnosti by znamenalo automaticky každý rok prísť o skoro pol milióna eur použiteľných na rozvoj mesta. Rešpektujem a oceňujem ako postoj tak i prístup, keď rozhodovanie o vstupe podmienil dôkladným preštudovaním podmienok dlhopisového programu. V prípade, že veľké mestá, ako Prešov či Košice, ktoré si na rozdiel od menších obcí môžu dovoliť širšie odborné zázemie, preveria a verifikujú dlhopisový program, bude to dôležitý signál pre ostatné samosprávy,“ povedal Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov.
,,Ďalšie rokovania a záujem o Dlhopisový program garantovaných výnosov bude podliehať dôkladnej právnej a ekonomickej analýze. Dôležité však bude rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí ako jediní majú právomoc nakladať s majetkom mesta v tak významnom rozsahu, ako sú akcie VVS,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.
Prešov je s podielom 8,04% na základnom imaní druhým najväčším akcionárom VVS. Spolu s Košicami (20,44%), ktoré rovnako prejavili záujem o dlhopisy VVS už v závere minulého roka majú títo dvaja najväčší akcionári spolu 28,48% akcií vodární. V tomto roku Východoslovenská vodárenská spoločnosť plánuje emitovať dlhopisy pre akcionárov majúcich spolu podiel na základnom imaní maximálne 30%.
(TS – Klub Akcionárov VVS)
Odporúčané články

Pôsobia na východnom Slovensku a prispievajú k udržateľnému rozvoju regiónu. Práve takéto firmy a jednotlivci sa uchádzali o ocenenie ESG Awards, vyhlásené klastrom Košice IT Valley. Víťazmi jednotlivých kategórií sa stali Petra Nagyová, Banik & syn a Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DTITSO SK).

Valné zhromaždenie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti nemá na programe schvaľovanie žiadnych zmien, ktoré by mohli predstavovať akékoľvek ohrozenie verejného záujmu ani viesť k žiadnej privatizácii vodární. Člen predstavenstva VVS Daniel Krátký prišiel tieto obavy niektorých poslancov Národnej rady SR, založené najmä na vyhláseniach predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, vyvrátiť na mimoriadnu schôdzu Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Tento legislatívny návrh, ktorý má za cieľ definitívne ukončiť dovoz plynu z Ruska do konca roka 2027, považujeme za nevyvážený, geopoliticky motivovaný krok, ktorý vážne ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, sociálnu stabilitu a princípy právneho štátu v EÚ.