Problémy Košického regiónu sú jasne definované. Odborníci z rôznych sektorov diskutovali o ich riešeniach
13. december 2022, Košice – Svet a spoločnosť sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Je preto dôležité vedieť správne reagovať na trendy, ktoré ovplyvňujú životy ľudí. Konferencia Budúcnosť regiónu – región budúcnosti, ktorú podporila Nadácia Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, poukázala na problémy a ich možné riešenia, ktoré dokážu urobiť z Košického regiónu konkurencieschopné a atraktívne miesto pre obyvateľov východného Slovenska.
„Keď sme pred 15. rokmi začali v Košiciach budovať IT priemysel a klaster, mali sme jasnú víziu, ktorej cieľom bolo vytvoriť z Košíc centrum excelencie IT priemyslu. Som rád, že naša vízia bola naplnená. No môžeme badať veľké zmeny v technológiách, v spoločenskom živote či v politike. Preto je pre lepšiu budúcnosť dôležité vedieť reagovať na tieto zmeny a redefinovať víziu. Je potrebné aktívne pristupovať k súčasným problémom, ktoré sú vlastne výzvou a príležitosťou, ktoré momentálne rieši aj klaster Košice IT Valley,“ uviedol Jozef Ondáš, ktorý pritiahol do Košíc niekoľko IT spoločností a je spoluzakladateľom klastra Košice IT Valley.
Konferencia pozostávala z panelových debát, ktoré sa týkali rôznych tém. Tie sa zameriavali na zručnosti budúcnosti či inovačný ekosystém, ktorý je pre kraj rozhodujúci. Dôležitým faktorom úspešného regiónu sú však ľudia, ktorí ho tvoria.
„Kľúčom k tomu, aby sa tento región rozrastal a napredoval, sú mladí ľudia, ktorí sa tu rozhodnú zostať a meniť veci ku lepšiemu. Tak isto sú to aj tí, ktorí sa vrátia zo zahraničia a prinesú domov unikátne know-how a dokážu ho v regióne uplatniť. Títo ľudia sú pre región veľmi dôležití. Máme tu verejné inštitúcie, univerzity, nemocnice a súkromný sektor, ktoré sú často veľmi dobre prepojené, tým pádom spolupráce dokážu byť rýchlejšie uskutočniteľné, efektívne a s pozitívnym lokálnym dopadom,“ vysvetlila Veronika Hudzíková, ktorá vedie tím Research & Development v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Veronika sa okrem vyvíjania produktov pre DT ITSO SK venuje aj startupom. Aj preto diskutovala v panelovke na tému Inovačný ekosystém aj na východnom Slovensku.
Otvorenie Európskeho Digitálneho Inovačného hubu Cassovium
Počas konferencie odštartovalo aj fungovanie nového Európskeho digitálneho inovačného hubu Cassovium, ktorý má pomôcť firmám a verejnému sektoru v košickom regióne s digitálnou transformáciou.
„O lepšej budúcnosti regiónu môžeme hovoriť len vtedy, keď budeme vedieť zabezpečiť konkurencieschopnosť pre ostatné firmy. Je to aj otázka digitalizácie, v ktorej niektoré firmy zaostávajú. Samozrejme, niektoré aktivity stoja nemalé financie, preto, ak bude mať firma záujem o konkrétne služby, bude ich vedieť poskytnúť práve Cassovium,“ uviedla Miriam Hučková, výkonná riaditeľka Košice IT Valley.
Služby, ktoré bude Európsky digitálny inovačný hub Cassovium poskytovať, by mali pomôcť malým a stredným podnikom a verejným inštitúciám.
„Klaster bol aj je veľkou vzpruhou pre tento región. Mesto Košice sa snaží pomôcť tomuto sektoru, ktorý je atraktívny a perspektívny a tiež napomáha tomu, aby mladí ľudia neodchádzali z nášho mesta. Veľkou témou je prilákanie superpočítača do Košíc, spolu s univerzitami a privátnym sektorom sa snažíme vytvoriť unikátny projekt, ktorý by ponúkol tú najlepšiu možnosť pre jeho využívanie,“ dodal Marcel Gibóda, námestník primátora Košice.
(Tlačová správa)
Galéria
Odporúčané články
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Chcete svoju partnerku potešiť krásnym šperkom a záleží vám na tom, aby bol osobný a s hlbšou symbolikou? Skúste sa inšpirovať drahokamami podľa znamenia zverokruhu. Existuje dlhá tradícia, podľa ktorej sa ku každému znameniu hodia určité typy kameňov, ktoré v sebe nesú špecifickú energiu a význam.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.