Východoslovenská vodárenská spoločnosť medzi elitou korporátnych dlhopisov
V posledných mesiacoch sa na slovenskom trhu s dlhopismi objavila emisia, ktorá vzbudila nemalý rozruch medzi odborníkmi. Ide o emisiu VODA SPIEVA I. od Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktorá sa podľa najnovšej analýzy investičného špecialistu Rolanda Víznera zaradila medzi tri najkvalitnejšie domáce korporátne dlhopisy.
Roland Vízner je investičný špecialista, ktorý má za sebou viac ako 25 rokov praxe v oblasti kapitálového trhu a kolektívneho investovania. Riadil predaj investičných produktov v strednej a východnej Európe, podieľal sa na reštrukturalizácii a riadení najväčšej Ukrajinskej banky, zakladal a riadil Hedgefond a v súčasnosti prevádzkuje vlastný portál www.pepp.sk.
Vízner vo svojej analýze zdôrazňuje výhody tejto emisie pre súčasných akcionárov VVS. Možnosť výmeny akcií za dlhopisy považuje za veľmi zmysluplnú, a to hlavne pre stabilný a predvídateľný cash flow, ktorý dlhopis ponúka.
Je potrebné podotknúť, že výmena akcií za dlhopisy môže byť výhodná najmä v prípade, ak by sa mestá a obce, ktoré sú akcionármi VVS v budúcnosti rozhodli vrátiť späť do pozície akcionára za rovnakú cenu.
Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS, zodpovedný za dlhopisový program, vo svojom vyjadrení zdôraznil, že na príprave Dlhopisového programu a emisie Voda spieva I. pracovali viac ako dva roky. “Takéto vysoké hodnotenie investičným špecialistom vnímam v prvom rade ako dôležitý signál pre akcionárov. V druhom rade potom ako potvrdenie vysokej profesionality tímu,” uviedol Kratky.
Dlhopisový program VVS je reakciou na požiadavku akcionárov o predikovateľný výnos. Výnosy z dlhopisov VVS Voda spieva I. by mohli priniesť mestám a obciam až 16-násobne vyššie ročné príjmy v porovnaní s dividendami z akcií VVS.
Zdroj: TS, Klub akcionárov VVS
Odporúčané články
Zvýšenie cien vodného a stočného o 25-30% navrhuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Neplnenie záväzkov zo strany štátu a súčasný spôsob regulácie považuje za najväčšie prekážky rozvoja vodárenstva. Odborníci mu v týchto bodoch dávajú za pravdu.
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Financovanie vodárenských spoločností a veľkých infraštruktúrnych projektov prostredníctvom dlhopisov je vo svete absolútne štandardné. Rovnako investovanie spoločností podnikajúcich v sieťových odvetviach do tzv. neregulovaných oblastí, zameraných na inovácie a rozvoj technológií. Zhodli sa na tom domáci i zahraniční odborníci na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve. Ani v zahraničí sa však vodárenstvo nevyhne politizácii.