Váhate, aké farby použiť na stenách či nábytku? Skúste pravidlo 60-30-10
Pôsobí na vás spálňa alebo obývacia izba neharmonicky? Chýba vášmu interiéru jednotný štýl a šmrnc? Možnú príčinu hľadajte vo farbách. Niektoré kombinácie spôsobujú chaos, s inými je nuda. Namiešajte farby logicky a užite si premenu vlažného domova na štýlovú oázu energie aj pokoja. Pomôže farebný ťahák, psychológia farieb aj pravidlo 60-30-10.
1. Odrazte sa od farby nábytku, nie stien
Najprv výmaľba, potom všetko ostatné. Tento štandardný postup pri zariaďovaní interiéru ale nemusí výber farieb zjednodušiť. Začnite preraz s nábytkom. Máte novú pohovku? Skriňu, ktorú chcete zachovať? Hľadajte farby do tandemu s nimi. Limetkovo zelená výmaľba na vás bude kričať, ak pred ňu postavíte paprikovo červenú sedačku. Starodávna drevená skriňa zase nemusí ladiť k stene v Barbie ružovom odtieni.
2. Definujte štýl miestnosti
S určením štýlu izby odpadne množstvo farieb, o ktorých ste možno premýšľali, a výber nábytku naberie na rýchlosti. Chcete v obývačke hlavne odpočívať? Potom na to výrazne ružové kreslo z výpredaja radšej zabudnite. Relaxačné zemité odtiene zase môžu brzdiť mozgovú činnosť, ich použitie v pracovni teda zvážte. Miešajte farby múdro. Nielen podľa merítka „pekná či škaredá farba“.
3. Nalaďte sa na pokoj
Energizujúce, alebo upokojujúce? S definíciou atmosféry miestnosti sa pred očami vykreslí ideálna farebná schéma. Neviete, v obklopení akej farby sa budete cítiť skvele? Pomôže výskum. Podľa spoločnosti Behr môže žltá farba stimulovať mozog, takže si ju vy (aj váš zamestnávateľ) zamilujete napríklad v pracovni. Modré tóny naopak upokojujú – v prieskume 2 000 britských domácností spoločnosti Travelodge ľudia uviedli, že sa v modro vymaľovanej spálni prebúdzali oddýchnutí a šťastní.
Vybraná farba by mala zo 60% dominovať miestnosti. Doplňte ju jedným alebo dvoma odtieňmi, nadávkujte ich pomocou doplnkov a získate interiér, v ktorom sa budete cítiť skvele.
4. Aplikujte pravidlo 60-30-10
Tieto ideálne izbové miery vyjadrujú ideálne rozprestretie farieb v miestnosti. Šesťdesiat percent farby pochádza zo stien, tridsať z čalúnenia, okenných závesov a žalúzií a desať percent z doplnkov a obrazov. Ak sa vám zdá izba nemastná neslaná, žiarivá výmaľba jednej alebo viacerých stien ho môže osviežiť. Potom už ale šetrite na farbách v nábytku a doplnkoch. Preferujete neutrálnu výmaľbu? Nebojte sa výraznej pohovky, kresla alebo skrine. Farebný kontrast dodá interiéru zaujímavú hĺbku a dynamiku.
5. Použite nápovedu – zoradené farby v koliesku
Ste pri kombinovaní farieb úplne bezradní? Rozhliadnite sa po miestnosti. Aké má steny? Aká farba dominuje? Vyhľadajte ju vo farebnom spektre na obrázku tu, pozrite sa na susedné stĺpčeky a máte hneď niekoľko doplnkových odtieňov pre svoj interiér. Napríklad izbe s fialovými stenami teda dodáte zaujímavú hĺbku modrými doplnkami.
Druhým variantom je kontrastné designovanie – spájate farby ležiace oproti sebe. Horčicovo vymaľovaný interiér získa podmanivosť s temne modrými doplnkami. „Studenú“ modrú výmaľbu zase zjemnia koralovo či jahodovo červené prvky.
6. Myslite na veľkosť
Tmavé farby priestor „kradnú“, svetlé ho rozširujú. Nie vždy ale musí byť malý interiér svetlý. Tmavozelená, petrolejová alebo višňová farba môže dodať žiaducu intimitu určitým miestnostiam – pánskym salónikom či izbám pre dôverné rozhovory s priateľmi. Výrazné tmavé odtiene budú vyzerať fantasticky aj vo väčších priestoroch. Dodajú pútavý kontrast a opticky izbu uzemnia, takže sa v nej nebudete „strácať“.
Stále nad výrazným nábytkom váhate? Možno pomôže citát Kena Charbonneaua, newyorského konzultanta pre marketing farieb: „Svet je rozdelený do dvoch skupín – na farebných odvážlivcov a zbabelcov. Ľudia, ktorí žijú vo farebných interiéroch, prekonali strach, že urobia chybu.“ Chopte sa teda pomyselného maliarskeho štetca a pustite sa do farebného experimentovania! Odmenou vám bude inšpiratívny domov, ktorý počúva vaše potreby.
(Sponzorovaná spáva)
Odporúčané články
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Viete, kde sa stáva najväčšie množstvo úrazov? Možno vás to prekvapí, ale z tohto hľadiska sú najrizikovejším prostredím naše vlastné domácnosti. A platí to pre všetky vekové kategórie vrátane seniorov, ktorí sú spolu s deťmi do 5 rokov najčastejšími obeťami domácich úrazov. Ako by sa teda mali seniori doma chrániť?
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.