16.09.17

Čo sa udialo na košickom maratóne pred 20 rokmi?

foto: Veronika Janušková

Nedeľa je v Košiciach deň zasvätený maratónu  takpovediac odjakživa. Teda s výnimkou prvých ročníkov, keď sa súťažilo vždy 28. októbra, na výročie vzniku prvej Československej republiky. Až prišiel rok 1997 a všetko sa udialo v sobotu 4. októbra. Ak hovoríme všetko, znamená to, že Košice boli svedkom dvoch výnimočných behov počas jediného dňa. Dopoludnia patrilo slnkom zaliate mesto bežcom štartujúcim na IAAF majstrovstvách sveta v polmaratóne.

Výnimočná to udalosť, pridelená Košiciam len vďaka bohatej maratónskej tradícii a silnému organizačnému zázemiu. Vďaka live vysielaniu, na už vtedy úspešnom kanáli Eurosport, obleteli obrázky z Košíc doslova celý svet. Boli na nich aj skvelé výkony mužov, keď až traja pokorili hranicu jednej hodiny i ženský triumf vtedy ťažko poraziteľnej Tegly Loroupeovej.

Po dobehnutí a dekorovaní čerstvých majstrov sveta došlo k málo vídanej mobilizácii všetkých zložiek organizátorov, ktorí nie len že vymenili všetky kulisy, aby sa MS zmenili na MMM, ale urobili tiež maximum preto, aby mesto zažilo v jeden deň aj hladký priebeh vtedy 74. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.

Zbytočné boli aj obavy, že by Košičania, nasýtený dopoludňajším gala predstavením, ostali unavení radšej už doma. Ulice boli snáď ešte plnšie a aplaudovali tak trocha nečakanému víťazovi, ktorým sa stal Maročan My Tahar Echchadli. Ten sa potom do Košíc ešte dva krát vrátil  a nikdy neobišiel naprázdno. Patria mu dve tretie miesta z rokov 1998 a 1999. V pretekoch žien sa presadila Poľka Wioletta Urygova. Tá neskôr vyhrala aj v Poznani a osobný rekord si zapísala o 6 rokov neskôr v ďalekej Nagoji.

VÝSLEDKY
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach
Sobota 4. októbra 1997

Muži
1. My Tahar Echchadli / Maroko / 2:16:22
2. Andrzej Krzyscin / Poľsko / 2:16:28
3. Bruno Santachiara / Taliansko / 2:17:09

Ženy
1. Wioletta Uryga / Poľsko / 2:38:56
2. Viktoriya Silonina / Rusko / 2:41:21
3. Dana Hajná / Česko / 2:45:50


6. IAAF Majstrovstvá sveta v polmaratóne
Sobota 4. októbra 1997

Muži
1. Schem Kororia / Keňa / 0:59:56
2. Moses Tanui / Keňa / 0:59:58
3. Kenneth Cheruiyot / Keňa / 1:00:00

Ženy
1. Tegla Loroupe / Keňa / 1:08:14
2. Cristina Pomacu / Rumunsko / 1:08:43
3. Lidia Simon / Rumunsko / 1:09:05

(BK)

Čítajte viac: historia mmm

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím