10.09.19

Košice čaká Medzinárodný maratón mieru, napíše už svoju 96. kapitolu

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Najstarší európsky maratón napíše 6. októbra už svoju 96. kapitolu. Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach privíta 2 168 bežcov v hlavnej kategórii a približne 14 500 účastníkov vo všetkých disciplínach.

Tento ročník bude výnimočný v tom, že sa uskutoční v rovnakom čase ako majstrovstvá sveta v Dauhe. Na kvalitu podujatia by to nemalo mať žiaden efekt. „Štatistiky sú, samozrejme, dané záujmom zo zahraničia, no môžem sa pochváliť, že kapacitu účastníkov sme naplnili o týždeň skôr ako pred rokom,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Ján Sudzina, predseda Maratónskeho klubu Košice. „Snažíme sa priniesť neustále niečo nové. Reformujeme úseky služieb - občerstvovacie stanice i cieľový servis,“ dodal.

reklamná správa
 

Kvalita košického maratónu

O kvalite košického maratónu jasne vypovedá aj renking Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Metropola východu za rok 2018 skončila na 11. mieste v Európe a na 23. mieste na svete. „Z top 50 miest, ktoré organizujú maratón, sme najmenšie na svete,“ pripomenul riaditeľ MMM Branislav Koniar.

„Je náročné udržať si vysokú úroveň. Dnes k tomu potrebujeme úplne iných ľudí ako v minulosti. Odborníkov na marketing či informatikov. Trochu nám na Slovensku chýbajú mladí ľudia ochotní pracovať v športovom hnutí,“ doplnil.

Sahajdova voľba 

Maratón je tradične najväčšie spoločensko-kultúrne podujatie v Košiciach. Východnému Slovensku robí reklamu a môže pomôcť aj ekonomicky.

„Turizmus a šport sú prepojené nádoby. Dokáže spojiť množstvo ľudí. Ako ukázal aj hokejový šampionát, takéto masové podujatie môže mať pre mesto veľký prínos,“ povedala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

MMM tradične slúži aj ako slovenský šampionát. O titul by malo zabojovať približne 130 domácich bežcov. Tibor Sahajda dal dokonca prednosť košickému maratónu pred behom na MS v Dauhe, hoci splnil limit. „IAAF začína dávať do popredia renking pred časmi. V Košiciach má väčšiu šancu dosiahnuť výkon, ktorý ho dostane na OH v Tokiu,“ vysvetlil generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický.

reklamná správa

Na maratón dovezie bežcov mimoriadny vlak

Účastníci maratónu sa môžu do Košíc dopraviť Maratónskym expresom. Mimoriadny vlak s programom pre bežcov bude vypravený severnou trasou Bratislava - Žilina - Košice oboma smermi. 

Vlak vyrazí z bratislavskej Hlavnej stanice v sobotu 5. októbra o 11.00 hod. a v Košiciach by mal byť o 16.17 hod. Opačným smerom pôjde v nedeľu 6. októbra o 16.13 hod. z Košíc, očakávaný príchod do hlavného mesta je o 22.08 hod.

„V mimoriadnom Maratónskom exprese si bežci budú môcť zabehať na bežeckom páse a pripraviť sa tak na nedeľný štart. Vlak ich neprivezie len na maratón, ale aj na obľúbenú Bielu noc, vďaka čomu môžu stráviť v našom kraji viac času a odniesť si viac zážitkov,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Párty vagón

„Verím, že tento mimoriadny vlak zaujme vyznávačov zdravého životného štýlu a ekologického cestovania. O to viac, že sme im na cestu nachystali aj zaujímavý program. Súčasťou Maratónskeho expresu je totiž párty vagón, v ktorom bude okrem bežeckých pásov aj zdravé občerstvenie a workshopy so skúsenými odborníkmi na športovú prípravu a výživu,“ dodala Lenka Vargová Jurková. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím