16.09.20

MMM nezastavila pandémia. V Košiciach pobeží slovenská špička

Foto: Veronika Janušková

Najstarší maratón v Európe napíše v nedeľu 4. októbra svoju 97. kapitolu, nezastavila ho ani pandémia koronavírusu. Organizátori Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach však museli oželieť pretekárov z Afriky a dali prednosť európskym účastníkom. Na štarte nebude chýbať slovenská elita Tibor Sahajda, Marek Hladik či Gabriel Švajda. V ženskej súťaži však budú chýbať Lucia Vlčáková, Ľubomíra Maníková a Veronika Ľašová. Spestrením bude japonská vytrvalkyňa Miharu Šimokadová s osobným rekordom 2:27:54.

MMM si aj v roku 2020 udržal renking Svetovej atletiky (WA) Silver Label.

„Je to zásluha našich výsledkov i historického aspektu. Celá táto sezóna je zvláštna, vďaka menším krokom sa trochu zachránila pre dráhových atlétov, ale je škoda, že pre vytrvalcov sa to nepodarilo. Posledný maratón Silver Label bol 23. februára v Seville. Napríklad, v rovnakom termíne ako MMM sa uskutoční aj maratón v Londýne, ale iba v St. James's Parku. O to viac cítime podporu od Svetovej atletiky,“ povedal prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Drží si vysoký kredit 

Dôležitosť vytrvalostného podujatia si uvedomuje aj prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Ten ocenil vôľu organizátorov napriek ťažkostiam spôsobených pandémiou koronavírusu: „V prvom rade ďakujem organizátorom, že pokračujú, pretože je to veľmi dôležité pre slovenský šport. Ďakujem im, že napriek tejto zložitej dobe našli nových partnerov, ktorí ich podporili. Som veľmi rád, že si MMM drží vysoký kredit a udržal si status Silver Label, pretože je to významná pocta. Je náročné udržať ho, vyžaduje to aj vyššie finančné prostriedky, ale aj výkony športovcov. Je dôležité z pohľadu vrcholnej atletiky, aby sa uskutočnilo aj toto vytrvalostné podujatie. Čo sa týka konkurencie, očakávame, že o tituly sa pobijú Sahajda, Hladik a Švajda. V ženskej kategórii nemáme prihlásené pretekárky zo špičky, ale je relatívne široká skupina, ktorá sa pobije o čo najlepšie výsledky.“

Čaká ich ťažká úloha 

Organizátori museli v porovnaní s uplynulými ročníkmi zo seba vydať oveľa viac. Rovnako ako iným odvetviam, aj im skomplikoval život koronavírus, a ešte viac protiepidemiologické opatrenia.

„Pravidlá sa menia pomaly každú noc. V pondelok večer prišla zase zmena a my sme menili formát. Nikto nám dosiaľ nedal na papier, čo nás čaká a čo môžeme. Všetci sa zameriavajú na futbal, hokej, ale na podujatia v pohybe ako toto, nikto nemyslí. Nikto nám nepovie, čo môžeme, aby sme nedostali sankciu. Ideme teda podľa aktuálnej vyhlášky a počítame s limitom tisíc osôb. Treba povedať, že náš tím je na pokraji síl, v tomto prostredí je mimoriadne zložité organizovať takéto poduajatie. Čaká nás ťažká úloha, ale veríme, že sa nám to podarí,“ povzdychol si riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

reklamná správa

Nový partner 

Napriek kríze, ktorú vyvolala pandémia, sa organizátorom košického maratónu podarilo získať dostatok prostriedkov, okrem tradičných „opôr“ dokonca našli aj nového významného partnera.

„Hodnotu značky MMM dokazujú partneri, ktorí nás podporili aj v tejto dobe. Či už sa to týka mesta, ktoré vyčlenilo osobitnú rozpočtovú kapitolu, ale aj ministerstva školstva či Košického samosprávneho kraja. Samozrejme, sme vďační aj súkromným sponzorom, zvlášť US Steel,“ uviedol Sudzina.

Tradičným partnerom podujatia je samotné mesto Košice, podľa vedúceho referátu športu a mládeže Mária Šveca je aj pre magistrát dôležité, aby sa podujatie uskutočnilo na najvyššej úrovni: „Mesto Košice je dlhodobo hrdý partner tohto športového sviatku. Historicky prvýkrát na návrh primátora mestské zastupiteľstvo schválilo podporu vo výške 100.000 eur. Okrem toho mesto kladie dôraz aj na dobrú prípravu trate a okolia. Tiež sme súčinní v prípade požiadaviek úradu verejného zdravotníctva, aby sme zabezpečili bezpečnosť účastníkov i fanúšikov.“

Novým sponzorom Medzinárodného maratónu mieru sa stala spoločnosť Niké.

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím