A. Harčariková: Som fanúšik, rada si zakričím
V roku 2008 vznikol Klub plaveckých športov (KPŠ) Akademik Košice-Staré Mesto. V roku 2012 došlo k jeho fúzii so Športovým klubom polície (ŠKP) Košice a novovzniknutý klub začal vo vodnopólovej extralige vystupovať pod značkou ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto. Za spojením mladého odvážneho subjektu so starším „bratom“ s bohatou a slávnou históriou stála Alena Harčariková, súčasná viceprezidentka vodnopólového klubu.
Vašou parketou je marketing, reklama a organizácia eventov. Ako ste sa dostali k vodnému pólu?
Moje prvotné pôsobenie v Akademiku sa upriamovalo práve na marketing a propagáciu vodného póla, ktoré má v Košiciach silnú základňu hráčov, priaznivcov i fanúšikov. Pri fúzii bolo pre mňa výzvou prevziať a riadiť klub, ktorý sa ocitol v problémoch. Chcela som sa s tým popasovať a pozdvihnúť celkovú úroveň klubu so silnou históriou.
Pritom na samom začiatku ste vraj chceli vodnému pólu iba jednorazovo podať pomocnú ruku…
Nakoniec sa všetko vyvinulo úplne inak, no neľutujem. Ľudia pri vodnom póle, vrátane krásne vyšportovaných mužov, sa mi celkom zapáčili… Považujem sa za človeka, ktorý sa snaží pracovať tak, aby všetko fungovalo, ako sa najlepšie dá. Rada ľuďom dodávam odvahu i chuť pracovať a predovšetkým sa ich snažím viesť k tomu, aby sa vkladali do svojej práce aj srdce. Bez radosti z práce to jednoducho nejde.
Zápasy prežívate v hľadisku naozaj emotívne. Čím vám vodné pólo tak imponuje?
Áno, pri povzbudzovaní som energická a výbušná. Rada si zakričím keď vidím, čo sa deje v bazéne. Rozhodcovia mi tiež vedia dvihnúť tlak. Neviem len tak sedieť a pozerať sa na zápas bez emócií. Som poriadny fanúšik, neulievam sa. Keď som prvýkrát videla vodnopólový zápas, nechápala som, ako tí chalani vedia robiť vo vode toľko vecí naraz – plávať, hádzať loptu, rozmýšľať komu prihrať, brániť súpera a byť niekedy viac pod vodou ako nad jej hladinou. Bol to pre mňa úžasný zážitok.
Už ste si niekedy vodné pólo vyskúšali?
To by teda vyzeralo… Radšej som to teda neskúšala. Mám voči vode ako prírodnému živlu prirodzený rešpekt. Chlapci ma chceli párkrát hodiť do bazéna, nakoniec ma však nechali radšej tak. Tvrdila som im totiž, že sa bojím vody. Keď ma potom uvideli skočiť do bazéna pri zisku majstrovského titulu v roku 2014, až vtedy pochopili, že som ich trochu naťahovala. Aj keď viem celkom dobre plávať, neviem si predstaviť, že by som si vodné pólo naozaj vyskúšala. Ak, tak len jedinýkrát.
Klubu šéfujete už osem rokov. Poslúchajú vás všetci chlapi naokolo?
Je úplne jedno, komu šéfujete, no musíte mať pri sebe ľudí, s ktorými sa viete dohodnúť na jasných pravidlách. Ak ich obe strany dodržiavajú, tak je všetko na dobrej ceste. V slovenskej seniorskej extralige sme získali jeden titul, trikrát striebro a dva bronzy. Po dlhoročných skúsenostiach oceňujem mužský kolektív za to, že si jeho členovia našli ku mne cestu a zároveň im ďakujem za rešpekt, ktorý si predo mnou udržiavajú. Myslím si, že moja prítomnosť ich občas zjemňuje v určitých prejavoch agresivity a núti ich byť džentlmenmi. Aj keď im to ide trochu ťažšie, ako hrať vodné pólo, cha, cha…
Na Slovensku sú už preč časy vodnopólového profesionalizmu, hráči sa venujú tomuto športu popri zamestnaní či štúdiu. Ako vnímate tento fakt?
Je to veľká škoda. Taká je však realita, dnes nie sú v slovenskom vodnom póle také peniaze, aby mohli mať hráči utvorené profesionálne podmienky. Chlapci to nemajú ľahké, ale šikovným nemôže výrazne prekážať, že musia chodiť do práce. Ja sa na to pozerám inak. Tiež prídem z práce domov, no neľahnem si na gauč, ale sa idem venovať vodnému pólu a starať sa o to, aby sme mali v klube stále lepšie zázemie. Základom je tvrdá práca, úspech sa nerodí zo dňa na deň.
Ako by ste definovali plány a ambície Modrých Drakov s výhľadom do ďalšej budúcnosti?
V seniorskej extralige by sme radi pokračovali v zbieraní medailí. Rozvíjať chceme aj mládežnícku zložku, veď v uplynulej sezóne sme získali majstrovský titul v kategórii žien a junioriek, bronz získali naše kadetky a žiačky. Záleží nám na rozvoji všetkých druhov plaveckých športov v Košiciach, chceme do nich zapojiť čo najviac detí a mladých ľudí.
Verím, že naše spoločné vízie a ciele sa nám podarí naplniť aj vďaka našim podporovateľom: Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, Mestu Košice, mestskej časti Košice Staré-Mesto, reklamným partnerom, sponzorom, rodičom, hráčom, hráčkam, trénerom a členom klubu. Tiež sa nádejám, že v Košiciach po dokončení rekonštrukcie ‚čéhačka‘ dostaneme šancu prispieť k lepšiemu fungovaniu tohto legendárneho kúpaliska. Našou klubovou ambíciou je snažiť sa užšie spolupracovať s mestom Košice, aby sme mali priestor rozširovať členskú základňu a zodpovedne reprezentovať naše mesto.
V klube pracovala aj olympijská víťazka
V klubovej štruktúre Modrých Drakov figurovala roky aj trénerka Cinzia Ragusová (vľavo), vodnopólová olympijská víťazka s tímom Talianska. „Bola pre nás veľkou inšpiráciou a veľkým prínosom pre celý klub. Je to bojovníčka na pohľadanie, vždy pracovala veľmi poctivo. V roku 2014 priviedla náš mužský tím k seniorskému titulu majstrov Slovenska, potom dosiahla rovnaké úspechy aj s našimi ženami a juniorkami. Pred touto sezónou zamierila do Novák, ale verím, že naše pracovné cesty sa ešte spoja. Sme s Cinziou silné vodnopólové duo. Máme aj podobné dátumy narodenia, ja som o deväť dní skúsenejšia,“ prezrádza s úsmevom Alena Harčariková.
Majú nové srdce – vedenie ŠKP
Februárové personálne zmeny zasiahli aj celú organizáciu ŠKP Košice, ktorá je rozčlenená do siedmich oddielov (vodné pólo, plávanie, taekwondo, hokej, streľba, bojové umenie, motoristi). Novým prezidentom organizácie ŠKP Košice sa stal Radoslav Sabol, funkcia viceprezidenta pripadla Pavlovi Komjáthymu, ktorý je zároveň aj šéfom vodnopólového klubu. „Jednotlivé športové oddiely doteraz fungovali na vlastnú päsť, bez štipky záujmu spolu komunikovať, hoci aj o svojich úspechoch. Zmeny odštartovali proces spájania síl. Konečne máme nové srdce, nové vedenie ŠKP. Jeho súčasťou sú ľudia, ktorí budú presadzovať spoločné ciele – predovšetkým budovať členskú základňu, vytvárať lepšie podmienky pre členov klubu, vychovávať budúcich reprezentantov, spoločne pracovať na budúcich úspechoch a potom ich aj spoločne oslavovať,“ vysvetľuje A. Harčariková. Mimochodom, práve vodní pólisti majú najpočetnejšiu členskú základňu – 200 hráčov, z toho 50 dievčat.
Foto: Ria foto
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.