Bývalí futbaloví reprezentanti najviac veria Anglicku
Futbalový šampionát v Rusku vstúpil do svojho záverečného týždňa. Dianie na 21. majstrovstvách sveta pozorne sledujú aj niekdajší československý reprezentant Anton Švajlen a reprezentant Slovenska Vladislav Zvara.
V prvom štvrťfinálovom zápase nestačil Uruguaj na Francúzsko a prehral 0:2. Do akej miery sa na tomto výsledku podpísala absencia elitného uruguajského útočníka Edinsona Cavaniho?
V. Zvara: Taký hráč ako Cavani by chýbal azda každej reprezentácii. So Suárezom boli stále nebezpeční a dokázali sa gólovo presadzovať. Myslím si, že to bola citeľná strata pre Uruguaj.
A. Švajlen: Určite im na trávniku chýbal. Uruguajčania však hrali počas celého turnaja futbal, ktorý diváka musel baviť. Bohužiaľ, od Francúzov dostali dva gólové údery, z ktorých sa nespamätali. Mentalita juhoamerických tímov je iná, oni proste stále chcú iba vyhrávať. Keď sa im nedarí, tak sa s tým ťažšie vyrovnávajú.
V druhom štvrťfinále zdolalo Belgicko favorita z Brazílie v pomere 2:1. Kde vidíte príčiny skorého konca ďalšieho ašpiranta na celkové prvenstvo?
V. Zvara: Počas celého šampionátu boli súperi na Brazíliu dobre pripravení a nedovolili im hrať ich typickú hru. Belgičania ušili na svojho súpera dobrú taktiku. Výborne bránili a vo svojom strede majú fantastických hráčov ako Hazard či De Bruyne, ktorí sú stvorení na rýchle protiútoky. Brazílčanom sa síce podarilo potrestať jednu z mála defenzívnych chýb Belgicka, no nakoniec sa museli skloniť pred veľmi kvalitným tímom.
A. Švajlen: Myslím si, že to môže byť aj prostredím, do ktorého prišli. Juhoameričania nie sú až tak zvyknutí na klímu, ktorú v Európe máme. V závere duelu s Belgickom sa mi zdalo, akoby nevládali uplatniť svoje technické prednosti.
V treťom dueli sa Angličania dvakrát presadili hlavou a zdolali Švédsko 2:0. Anglickí futbalisti sa po 28 rokoch dostali opäť do semifinále. Myslíte si, že disponujú takou kvalitou, aby mohli pomýšľať aj na titul?
V. Zvara: Na tomto turnaji majú Angličania mladé mužstvo, ktoré je veľmi dobre pripravené najmä po fyzickej stránke. Ich hráči sú zvyknutí na ťažké zápasy z domácej súťaže. Ťažko povedať, či to dotiahnu až na futbalový Olymp, pretože počas šampionátu mali podľa mňa iba jednu vážnu previerku v podobe Kolumbie. V skupine totiž odohrali zvláštny zápas s Belgickom a Švédi boli na výkonnostne slabšej úrovni.
A. Švajlen: Myslím si, že v semifinále zvíťazia, no či dokážu vyhrať aj finále je ťažká otázka. Podľa mňa sú na rovnakej výkonnostnej úrovni ako Belgicko a Francúzsko. Angličania sú pracovití a hrajú jednoduchý futbal, ktorý sa mne osobne páči, takže by som im titul doprial.
Azda najväčším prekvapením šampionátu boli výkony domácej ruskej reprezentácie. Ruskí futbalisti síce podľahli Chorvátom na pokutové kopy 2:3, no aký dojem vo vás zanechali ich výkony na turnaji?
V. Zvara: Ruskí futbalisti sa síce zlepšovali od zápasu k zápasu, no myslím si, že vo štvrťfinále dosiahli svoj výkonnostný strop. Neboli nijako extra futbaloví, skôr vsadili na bránenie a rýchle protiútoky, čo im aj vychádzalo. Mali kvalitne natrénované štandardné situácie a myslím si, že ukázali perspektívu.
A. Švajlen: Ruských futbalistov som sledoval od prvého zápasu na šampionáte. V stretnutiach ukazovali bojovnosť a taktickú vyzretosť. Hrali defenzívny futbal, no s obrovským nasadením. Na domácej pôde sa k nim priklonilo aj trocha povestného šťastia. Myslím si, že postup do vyraďovacích bojov si zaslúžili, ale na Chorvátov už nemali. Zaostávali za nimi technicky i po futbalovej stránke.
Majstrovstvá sveta sa podľa niektorých zmenili na „majstrovstvá Európy“. Semifinále na mundiale bude čisto európskou záležitosťou. Ako vnímate túto nadvládu európskych národných tímov?
V. Zvara: Do určitej miery je to pre mňa prekvapenie. Najlepší futbalisti z Južnej Ameriky či Afriky pôsobia v európskych súťažiach, a tak sú konfrontovaní s najlepšími európskymi hráčmi. Všeobecne sa preto očakávalo, že aspoň jedno z latinsko – amerických národných mužstiev pôjde na turnaji ďaleko. Pravdou však je, že európske súťaže sú najkvalitnejšie. Navyše sme Európania, a tak moje sympatie majú európske celky.
A. Švajlen: Myslím si, že je to aj záležitosťou vylosovania. Silné európske tímy boli rozdelené zhruba pol na pol vo vyraďovacom pavúku. Juhoamerické tímy či mužstvá z Afriky alebo Ázie zápasili medzi sebou a potom, keď sa vo vyraďovacích bojoch konfrontovali s európskymi celkami, poväčšine nevládali.
Prvé semifinále medzi Francúzskom a Belgickom je na programe v utorok o 20. hodine, druhé medzi Chorvátskom a Anglickom v rovnaký čas o deň neskôr. Kto sa napokon prebojuje do nedeľňajšieho finále a komu ostanú oči pre plač?
V. Zvara: Prial by som to Chorvátom, ku ktorým máme asi najbližšie. Belgičania odohrali skvelý duel proti Brazílii. Na šampionáte sa však stále udeje nejaké prekvapenie. Môj tip preto je, že vo finále bude Francúzsko a Anglicko. Chcem ale upozorniť, že tipovanie mi nikdy nešlo.
A.Švajlen: Myslím si, že vo finále bude Anglicko a Belgicko. Angličania hrajú jednoduchý a zároveň veľmi pekný futbal. Belgičania majú vo svojom strede výborných hráčov a takticky sú na vysokej úrovni.
(MK)
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.