Osemdesiatiny Jána Michalka
V sobotu oslávi okrúhle 80. narodeniny uznávaný športový lekár MUDr. Ján Michalko. Vitálny dôchodca a skvelý rozprávač si zajtra v úzkom rodinnom kruhu posedí na oslave v reštaurácii na štadióne košickej Lokomotívy, s ktorým je spätý takmer celý jeho život.
Futbalu sa venoval od detstva. V tíme žiačikov VSS Košice bol spoluhráčom Andreja Kvašňáka. Dorastenecký vek strávil v Lokomotíve. Ako vysokoškolák-medik skončil s futbalom pre vážne zranenie kolena. So športom však zostal v spojení ako lekár. Po skončení štúdia na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach sa stal vojakom z povolania, pôsobil ako lekár pri leteckých útvaroch, dosiahol hodnosť plukovníka.
Bol aj pri olympijskom zlate
Od roku 1960 bol členom realizačného tímu futbalistov VSS Košice. Od roku 1964 bol lekárom hokejistov Dukly a VSŽ Košice. Od roku 1967 bol pri futbalistoch košickej Lokomotívy, odkiaľ v roku 1994 „prestúpil” do 1. FC Košice. Pri futbalistoch MFK Košice pôsobil od roku 2005 a vlani v klube skončil. Bol doktorom zlatého olympijského tímu futbalistov Československa na olympijských hrách v roku 1980 v Moskve.
Bol aj členom realizačného tímu československej i slovenskej reprezentácie. Na lavičke československej reprezentácie sedel popri takých trénerských legendách, akými boli Václav Ježek či Jozef Vengloš.
Spomienky na slávnu éru Lokomotívy a 1. FC
Celkovo 55 rokov pôsobil Ján Michalko vo funkcii športového lekára vo viacerých košických kluboch. Stanislava Semana, Jozefa Módera a Jána Kozáka označil za troch najlepších futbalistov, s ktorými v Košiciach spolupracoval. Najkrajšie roky prežil v tímoch Lokomotívy a 1. FC Košice. „V Lokomotíve som bol ako lekár dvadsaťsedem rokov. Neverím, že ešte niekedy sa bude hrať v Košiciach taký futbal, aký predvádzala Lokomotíva v čase svojej najväčšej slávy. Dvakrát sme vtedy triumfovali v Československom pohári, v PVP sme mali na lopate slávne AC Miláno, doma sme vypadli smoliarsky po jedenástkovom rozstrele,” zaspomínal si stále vitálny oslávenec a skvelý spoločník na debatu Ján Michalko.
Do 1. FC Košice ho potom zlákal v roku 1994 Alexander Rezeš. „Nemusel ma dlho lámať. Predostrel mi jasnú víziu, aký tím chce v Košiciach vybudovať. Aj ja ako lekár som mal vo vtedajšom 1. FC špičkové podmienky na prácu. Klub žal úspechy, vrátane dvoch titulov majstra Slovenska a premiérovej účasti slovenského zástupcu v hlavnej skupine Ligy majstrov.“
Pomáha futbalistkám
Chvíle radosti prežil aj pri MFK Košice po vzniku klubu v roku 2005. Vrátane jedného triumfu v Slovenskom pohári. Od júna 2015 sa však už Ján Michalko pri tíme košických futbalistov nepohybuje a ani nechodí na ich domáce zápasy. Po administratívnom preradení MFK do II. ligy si povedal, že nechce byť pri pohrebe košického futbalu. Je to však pár mesiacov, čo začal medicínsky pomáhať futbalistkám novovzniknutého ženského tímu košickej Lokomotívy.
Ján Michalko je laureátom mnohých prestížnych ocenení (Cena fair play Ivana Chodáka, Cena mesta Košice, Zlatá medaila Slovenského futbalového zväzu, Strieborné kruhy SOV). Tohto roku mu Slovenský olympijský výbor (SOV) udelil Cenu Jána Popluhára za celoživotné šírenie olympizmu a pôsobenie v duchu fair play. Ján Michalko je aj dlhoročným aktívnym členom Olympijského klubu Košice, patril medzi jeho zakladateľov.
(BL)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.