Prebdené noci futbalového snajpera a budúceho advokáta
Pochádza zo športovej rodiny. Jeho otec Róbert je prezident basketbalového klubu Good Angels Košice, sestra Andrea bývalá kadetská reprezentantka v basketbale, strýkovia Peter a Pavol bývalí dlhoroční hádzanárski reprezentanti Slovenska. V detstve vyskúšal mnoho športov – hádzanú, karate, plávanie – no najviac mu učaroval futbal. Dvadsaťtriročný Róbert Jano mladší, futbalista Lokomotívy Košice a zároveň predseda občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS).
„Keď máme ťažkú zimnú prípravu a absolvujeme dlhé behy, tak si v duchu vravím, že možno je lepšie učiť sa a pracovať v oblasti práva. Na druhej strane, keď mám za sebou prebdené noci počas štúdia, tak si poviem, že behať za loptou je asi ľahšie,” smeje sa s 12 gólmi najlepší strelec jesennej časti II. futbalovej ligy a zároveň študent piateho ročníka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pri odpovedi na otázku, či sa cíti lepšie v prepotenom futbalovom drese alebo v obleku, keď zastupuje športovcov ako šéf LOSS.
Dokonca už uvažoval, že skončí s kariérou
Postupne prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami MFK a VSS Košice až do tej mužskej, kde však toho veľa nenahral. V uplynulom ročníku dovedna len 202 minút. Väčšinu času strávil v rámci striedavého štartu v treťoligovom Vyšnom Opátskom. Pred začiatkom prebiehajúcej sezóny 2016/2017 preto Róbert Jano prestúpil do Lokomotívy Košice. „Vo VSS som nedostal šancu, z lavičky sa ťažko dávajú góly. Už som aj uvažoval, že skončím s futbalom, ale dnes som rád, že som vydržal. V minulej sezóne som práve počas pôsobenia vo skvelom kolektíve vo Vyšnom Opátskom znova nabral chuť do futbalu. Počas letnej prípravy vo VSS som absolvoval chlapský rozhovor s trénerom Majorošom, na základe ktorého som však definitívne pochopil, že najlepšie pre mňa bude zmeniť dres a skúsiť šťastie inde. Ukázalo sa, že to bol správny krok.” Róbert Jano sa dostal v drese Lokomotívy do hernej pohody, hral s väčším sebavedomím. Zažiaril v súboji proti Lipanom, pod víťazstvo 8:0 sa podpísal málovídanou päťgólovou kanonádou. „Dlho som nehrával pravidelne v základnej zostave, takže najdôležitejšia pre mňa bola zápasová prax. V Lokomotíve sa mi podarilo prebojovať do základnej zostavy. Cítil som dôveru trénera, spoluhráčov, vedenia klubu, to prispelo k mojej pohode.”
Na budúci rok štátnice
Lokomotíva zimuje na treťom mieste vo východnej skupine II. ligy, Róbert Jano sa stal vďaka 12 gólom najlepším strelcom súťaže. „Nebudem klamať, poradie najlepších strelcov sledujem a aj v jarnej časti sa budem snažiť pridať ďalšie góly. Najdôležitejšie ale je, aby sa darilo celému tímu. Máme ambiciózneho majiteľa, ktorý sa chce dostať do troch rokov do najvyššej slovenskej súťaže. Všetci sme mu vďační za podmienky, ktoré v klube máme.“ Kým si jeho spoluhráči budú do konca tohto kalendárneho roka užívať dovolenku, Robo na voľnejší prevodový stupeň nepreladí. Na budúci rok ho čakajú štátnice, veľa času mu zaberajú aj úlohy vyplývajúce z pozície predsedu občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov. To sa prvýkrát prihlásilo o pozornosť športovej verejnosti v januári 2016.
Myšlienka organizácie LOSS vyvolala pozitívny ohlas
„Po takmer roku našej činnosti s radosťou konštatujem, že táto myšlienka vyvolala u športovcov pozitívny ohlas. Sme radi, že sa nám podarilo úspešne vyvrátiť pochybnosti o využití nášho združenia v oblasti športu na Slovensku. Najpodstatnejšie je, aby boli naši členovia spokojní s kvalitou našich služieb. Vtedy rastie pravdepodobnosť, že o tom povedia spoluhráčom. Najlepšia reklama je, keď si ľudia medzi sebou odovzdajú pozitívne skúsenosti. Takto bude rásť aj členská základňa, ktorá má momentálne štyridsať členov.“
Spomedzi zastúpenia športov dominujú futbal, hádzaná a basketbal. „Som rád, že LOSS rozhodne nemá regionálny charakter. Medzi našimi členmi nájdeme nielen športovcov z Košíc, ale aj z Bratislavy, Topoľčian, Šale, Hlohovca, ukrajinských legionárov či takých športovcov, ktorí pôsobia v zahraničí – Maďarsku, Holandsku, Česku.“ Ročné členské v organizácii je 50 eur. Pri prípadnom právnom zastupovaní majú členovia LOSS 50-percentnú zľavu, rovnako aj na ekonomické poradenstvo. Organizácia pomáha svojim členom aj s pomocou pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti alebo pri získaní nového angažmánu.
Niektorí funkcionári nie sú zvyknutí dosahovať konsenzus
Róbert Jano od začiatku avizoval, že táto organizácia nejde bojovať proti klubom. Na druhej strane, mnoho športovcov oprávnene potvrdí, že korektnosť a kultúra vo vzťahu klub – športovec má na Slovensku ďaleko od toho, ako by mal vyzerať zmluvný vzťah dvoch partnerov. „Viacero prípadov ukázalo, že občas bude aj boj nevyhnutnou súčasťou nášho projektu. Neváhal som použiť v komunikácii s klubmi aj tvrdšie slová. Niektorí športoví funkcionári totiž ešte stále nie sú zvyknutí rokovať a dosahovať konsenzus, lebo pod týmto pojmom často chápu iba svoj návrh, ktorý je podľa nich ten najlepší a dokonalý.“
Bojovať za práva športovcov
Na Slovensku vstúpil v tomto roku do účinnosti Zákon o športe. „Pri posudzovaní uzatváraných zmlúv našich členov sme často museli funkcionárom trpezlivo vysvetľovať, že prišla zmena v podobe nového zákona – a nech je akýkoľvek – je nevyhnutné ho dodržiavať. Kluby chceli naďalej uzatvárať zmluvy buď podľa občianskeho alebo obchodného zákonníka aj napriek tomu, že v prípade športovcov ich výkon športu jasne spĺňa znaky výkonu závislej práce. Funkcionárom som vravel, že pre nášho člena prichádza do úvahy iba uzatvorenie zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu v zmysle § 35 Zákona o športe. Okrem toho, že niekedy ani netušili, o čom hovorím, tak len ťažko predýchavali, že ich poúčal mladý chlapec, futbalista a študent práva. Práve naši členovia boli často jediní alebo prinajlepšom v menšine v tíme, ktorí sa nebáli postaviť a bojovať za svoje práva. Ďalším tradičným zvykom slovenských funkcionárov je baviť sa so športovcami o podmienkach zmluvy komunikáciou na štýl: ber alebo neber.“ Za ukážkový príklad spolupráce označil Róbert Jano basketbalový klub Good Angels Košice, v ktorom majú všetky hráčky uzatvorené zmluvy práve na základe nového zákona.
Na čo si majú dať športovci pozor
Predseda OZ LOSS Róbert Jano športovcom radí, aby uzatvárali len zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu v zmysle § 35 Zákona o športe a aby sa pred ich podpisom poradili s advokátom. Okrem dohody o výške platu by v nej mali byť zakomponované aj tieto záležitosti.
- Ustanovenie v zmluve o vyplácaní mzdy počas práceneschopnosti alebo neschopnosti vykonávať šport v dôsledku zranenia, choroby či úrazu, ku ktorým došlo pri vykonávaní športu, ako aj v súvislosti s ním. Športovec musí mať garantovaný stopercentný príjem aj v čase maródky.
- Úpravu dĺžky doby trvania zmluvy, lebo kluby sa často snažia presvedčiť športovcov na obojstranne uplatniteľné opcie. To však z povahy tohto inštitútu ako jednostranného právneho úkonu vyznieva ako snaha športovca oklamať. Preto sa opcie tohto typu neodporúčajú.
- Mať úhradu ubytovania a stravy upravenú v zmluve, keďže ústne dohody sa neskôr často nedodržiavajú alebo svojvoľne modifikujú zo strany klubov.
Košickí členovia LOSS
- Barbora Bálintová, Zuzana Žirková (basketbalistky Good Angels)
- Albert Rusnák mladší (futbalista holandského Groningenu a reprezentant Slovenska)
- Martin Mazák, Teodor Paul (hádzanárski reprezentanti Slovenska pôsobiaci v maďarských kluboch)
- Róbert Jano, Kamil Karaš, František Pavúk (futbalisti Lokomotívy)
- Mojmír Trebuňák, Zoltán Žebík, Dalibor Takáč, Michal Jonec, Ladislav Hirjak (futbalisti VSS)
Foto: Veronika Janušková, archív rj
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.