Hendikep nie je pre mladého Košičana prekážkou. Na svojom konte má svetové úspechy
Mladý športovec, milovník Košíc, študent a šikovný atlét Rastislav Jelínek poskytol rozhovor pre KOŠICE: DNES. Úspech nepočujúceho atléta preukázal jeho rekordný skok do diaľky na olympiáde pre nepočujúcich – Deaflympiáde, kde získal striebornú medailu.
Rastislav Jelínek je rodený Košičan, ktorý momentálne študuje na vysokej škole TUKE a z Košíc neplánuje nikam odchádzať. Už deväť rokov sa venuje atletike, a to hneď vo viacerých rôznych disciplínach, akými boli šprint, skok do výšky, hod guľou ale víťaznou možnosťou bol práve skok do diaľky. Svoj talent rozvíjal a úspechy začali prichádzať po tvrdých tréningoch.
Ako ste prežívali Váš strieborný úspech na Deaflympiáde? Ako prebiehala Vaša príprava?
„Bola to veľká zmes emócií ale aj trošku sklamania, že som prišiel o prvé miesto posledným pokusom, no Estónec suverénne vyhral a ukázal svoje kvality, takže ma to veľmi rýchlo prešlo. Určite by ma to hnevalo viac, keby to bolo napríklad o centimeter. No veľmi rýchlo sa dostavila eufória, šťastie a oslavná nálada. Samozrejme, sa poctivo oslavovalo no detaily si už predsa len nechám pre seba,“ vysvetľuje Rastislav Jelínek. K otázke prípravy dodáva, že ide o celoročnú zmes sústredení, zvyšovania váh a objemu v posilňovni, intenzity a úsilia na tréningoch a následného pretekania.
>>>FOTKY NÁJDETE V GALÉRII<<<
Čo považujete za Váš doterajší najväčší úspech a kam by ste to chceli dotiahnuť?
„Ak myslíte mimo tohto umiestnenia na deaflympiáde, ktoré samozrejme míľovým krokom preskočilo všetko ostatné, tak sú to pre mňa jednoznačne Majstrovstvá Európy nepočujúcich do 18 rokov v bulharskej Sofii v roku 2018, kde som získal tri zlaté medaily na 100m, 200m a v skoku do diaľky. Rovnako aj 4x100m štafeta na Zlatej tretre v roku 2019 kde sa nám v hlavnom programe podarilo utvoriť Slovenský juniorský rekord. Bol to pre mňa veľký zážitok bežať na tak obrovskom štadióne,“ vyjadruje nadšenie Jelínek. Rovnako dopĺňa, že jeho jasným cieľom do budúcna je získať zlatú medailu na Deaflympiáde, ale aj prekonať momentálny rekord v skoku do diaľky, ktorý je na hranici 794cm.
Považujete Vaše sluchové postihnutie za nevýhodu alebo v tom dokážete nájsť nejaké výhody?
„Určite sa dá baviť o tom, že v určitých veciach je to obmedzujúce a človek sa musí tomu jednoducho prispôsobiť. Cely život som bol integrovaný medzi počujúcimi a rodina ma veľmi podporovala, aby som prekonal čo najviac problémov spojených s nedoslýchavosťou. Mám ešte zachovaný dostatok sluchu a som schopný s určitými obmedzeniami bežne komunikovať s ľuďmi. V bežnej komunikácii platí pár zásad, že jednoducho mi je lepšie, keď na človeka vidím, keďže som zvyknutý na odčítanie z pier a ľudia sa nemôžu prekrikovať, takže mám rád zásady slušnej debaty,“ dopĺňa olympionik. Priznáva, že počas korony bola pre neho komunikácia práve kvôli rúškam či plexisklám v obchodoch ťažšia. Na druhej strane podotýka, že ho neotravuje každý bežný zvuk ako hmyz, šušťanie, dážď a podobne a človek sa dokáže viac sústrediť.
„Hlavne by som chcel poznamenať, že sluchové postihnutie je extrémne individuálne a každý je s ním inak naučený žiť a hlavne veľmi záleží od toho ako veľkú stratu daný človek má,“ dopĺňa na záver.
Aj Košičan Jelínek je dôkazom, že po ťažkých tréningoch prichádza odmena. Je zanietený do toho, čo robí a atletika mu prináša radosť. V mladom veku má za sebou niekoľko veľkých úspechov ale jeho ciele sú stále vyššie.
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.