Olympijská kvalifikácia v Košiciach nebude
AKTUALIZOVANÉ
Koncom augusta na Slovensku odohrá hokejovú kvalifikáciu na zimné olympijské hry 2022 jedna z troch skupín. Ako dejisko prichádzali do úvahy štadióny v Košiciach a Bratislave. Aj keď sa častejšie spomínala košická Steel Aréna, hrať sa nakoniec bude v hlavnom meste.
Vo štvrtok o tom informoval o tom prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan. Zúčastnil sa bratislavského mestského zastupiteľstva, kde poslancom uviedol, že v minulosti sa objavili v médiách informácie, že kvalifikácia bude v Košiciach. „Sľúbili nám hladký priebeh, teraz sú tam však prieťahy,“ vysvetlil s tým, že zväz tlačí čas, a preto sa obrátil na hlavné mesto.
„Olympijská kvalifikácia patrí z celosvetového hľadiska k najprestížnejším podujatiam v mužskom hokeji. Slovensko bude na základe postavenia v rebríčku IIHF usporiadateľskou krajinou jednej z troch kvalifikačných skupín, z ktorých si len ich víťaz vybojuje olympijskú miestenku,“ dodal Šatan. Zápasy sa budú hrať od 27. do 30. augusta.
Zväz Bratislavu zároveň požiadal o zníženie nájomného za štadión. „SZĽH ako organizátor musí vynaložiť nemalé finančné aj personálne náklady na organizáciu kvalifikácie s kompletnou prípravou aj realizáciou tohto významného podujatia,“ dodal Šatan. Vo štvrtok bratislavskí mestskí poslanci schválili takmer 37-percentnú zľavu z ceny nájmu Zimného štadióna Ondreja Nepelu, SZĽH po zľave zaplatí mestu za nájom 60-tisíc eur.
Polaček: Na vine je Steel Aréna
Minulý rok v októbri podpísal prezident SZĽH s košickým primátorom memorandum o spoluprác. V ňom sa mesto zaviazalo spolupracovať pri príprave a organizácii hokejovej kvalifikácie.
Z rozhodnutia SZĽH o zmene dejiska ostal primátor Jaroslav Polaček sklamaný. „Pol roka rokovaní, mnohých stretnutí a nakoniec takýto výsledok. Všetko bolo dohodnuté, z našej strany podpísané dokonca aj memorandum s hokejovým zväzom. Viac sa urobiť hádam zo strany mesta ani nedalo,“ uviedol.
Prvé problémy podľa Polačeka nastali pred dvoma týždňami. „Steel Aréna na čele s pánom Havrilom pýtala za organizáciu turnaja 300-tisíc eur pričom z dostupných informácií vieme, že náklady na organizáciu jedného zápasu sú na úrovni nižšej ako desať tisíc, a v kvalifikácii sa bude hrať len šesť zápasov,“ vysvetlil. Z mestského rozpočtu malo ísť na organizáciu hokejovej kvalifikácie 130-tisíc eur.
„Neskutočne drzú požiadavku odôvodnili tým, že veď nech dá zväz protiponuku. Oni teda chceli licitovať a dobre vedeli, že čas hrá proti Košiciam, a že môžeme o turnaj prísť. V Bratislave bude stáť nakoniec podujatie 60 tisíc eur,“ uviedol primátor s tým, že je sklamaný z ľudí, ktorí majú v rukách Steel Arénu.
„Pýtať za organizáciu päťnásobok oproti Bratislave je do neba volajúca drzosť a hanba. Je najvyšší čas na vyvodenie dôsledkov, toto nebol prvý prešľap. Mesto sa viac poškodiť hádam už ani nedá,“ dodal.
Šatan si váži záujem mesta
V oficiálnom stanovisku SZĽH Miroslav Šatan doplnil, že boli pod termínovým tlakom zo strany IIHF. „Na začiatku sa zdalo, že dejiskom turnaja by mohli byť Košice, intenzívne sa o to snažil aj pán primátor, no nemohli sme už dlhšie čakať. Bratislava prišla do hry, promptne nám vyhovela, a preto sme sa rozhodli, že kvalifikácia sa odohrá tam,“ vysvetlil.
„SZĽH chce aj touto cestou poďakovať mestu Košice, primátorovi Jaroslavovi Polačekovi, aj tým ľuďom zo Steel Arény, ktorí mali aktívny záujem o organizáciu tohto podujatia v Košiciach,“ dodal Šatan.
„Občianske združenie (OZ) Košická aréna, ako vlastník komplexu Steel Arény nebola v priebehu uvedeného pol roka rokovaní, lobingu a mnohých stretnutí oslovená ani raz, a to ani čo sa týka manažmentu, ani čo sa týka správnych orgánov občianskeho združenia. O všetkom sa rokovalo bez majiteľa haly,“ uvádza vedenie Košickej arény v stanovisku, ktoré nám zaslalo. Podľa neho je smutné, že mesto Košice, s 33-percentýným podielom na hlasovacích právach, neovláda nákladovú úroveň Košickej arény a rozhoduje a navrhuje cenu za prenájom bez overenia skutočností.
„Dňa 13. 2. 2020 bola formou e-mailu doručená, od mesta Košice, manažmentu Košickej arény prvýkrát na pripomienkovanie Zmluva o výpožičke Steel Arény a o vzájomnej spolupráci, ktorou sa mala Košická aréna zmluvne zaviazať bezodplatne poskytnúť celý komplex pre účely konania podujatia Olympijskej kvalifikácie so vstupom verejnosti. Súčasne sa mala zaviazať aj na bezodplatné poskytnutie služieb súvisiacich s prevádzkou a fungovaním Steel Arény počas času výpožičky a to včítane bezodplatného zabezpečenia dodávky elektrickej energie, plynu, vody a tepla.“ Termín pripomienkovania bol stanovený mestom Košice okamžite, najneskôr 14. 2. 2020.
„Na mimoriadnom valnom zhromaždení dňa 18. 2. 2020 bola takáto zmluva označená za neprijateľnú, za zmluvu ktoráodporuje platným zákonným ustanoveniam vyplývajúcim z daňových a občiansko – právnych zákonov. Bez ohľadu na formu, uvedený návrh zmluvy predstavoval zmluvu o nájme, ktorá nemôžebyť bezodplatná.Mimoriadne valné zhromaždenie, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia mesta včítane pána primátora, v tomto duchu prijalo úlohu č. 4/2020, v ktorej uložilo I. Havrilovi pripraviť návrh zmluvy o prenájme haly medzi Košickou arénou a SZĽH pre kvalifikáciu na ZOH v Pekingu. Návrhzmluvy bol vypracovaný a odoslaný vedením Košickej arény na SZĽH, konkrétne p. Budiovej, s následnou požiadavkou o osobné stretnutie so zástupcami SZĽH. Náš návrh nebol akceptovaný a k ďalšiemu rokovaniu predstavitelia Košickej arény neboli prizvaní,“ uvádza sa v stanovisku.
Vypracovaný návrh zmluvy obsahoval podmienky prenájmu komplexu Košickej arény včítane nájomného, ktoré bolo navrhnuté v zmysle platných zákonných ustanovení. Stanovenie výšky nájomného súčasne vychádzalo zo schváleného rozpočtu Košickej arény na rok 2020.
„Nie sme kompetentní sa vyjadrovať k nájomnému, ktoré navrhli majitelia bratislavského zimného štadióna, vieme si to iba skonfrontovať s cenníkom zverejneným na ich stránke. Je to ich vec a ich zodpovednosť. Chceme týmto pripomenúť, že všetky akcie medzinárodného charakteru si vyžadujú mimoriadnuprípravu týkajúcu sa technickej spôsobilosti a bezpečnosti haly, kde na prvom mieste je návštevník a samozrejme účastník športového podujatia. Je jedno, či sa bude konať jeden zápas, alebo desať zápasov, príprava v obidvoch prípadoch je rovnaká a náročná po stránke technickej aj finančnej. Košický zimný štadión má 14 rokov a z toho vyplývajú aj potreby pre prípravu. Výroky pána primátora komentovať nebudeme,“ uzatvára vedenie Košickej arény.
(TASR, HUN)
[ad2][/ad2]