Ako pandémia ovplyvní košický maratón
Koronavírus v posledných mesiacoch kompletne zmenil svet, v ktorom žijeme. Ovplyvnil prakticky všetky sféry pracovného či kultúrneho života a nevyhli sa mu ani tradičné športové podujatia. Najstarší maratón na starom kontinente oslávi v októbri už svoje 97. narodeniny, no takúto bezprecedentnú situáciu organizátori už dlho nezažili.
Najzásadnejšou zmenou oproti minulým ročníkom bude rozdelenie MMM na viacero oddelených častí tak, aby sa splnila základná požiadavka, ktorou je limitovaný počet športovcov nachádzajúcich sa v tom istom čase na jednom mieste.
Vedenie maratónu už zostavuje osobitný organizačný manuál s detailnými opatreniami, ktoré vychádzajú z odporúčaní a regulácií prijatých medzi Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a samotnými organizátormi.
Tisíc voľných štartových čísel
Riaditeľ pretekov Branislav Koniar nám potvrdil, že tohtoročná účasť bude v porovnaní s minulými ročníkmi o niečo nižšia: „Vychádza to z obmedzeného prístupu i záujmu zo zahraničia a z našich limitov, ktoré sme si vnútorne nastavili. V každej z limitovaných častí podujatia bude môcť súťažiť maximálne tisíc bežcov. Koľko takýchto častí resp. vĺn naplníme, je ešte otvorené, no interne už predstavu máme.“
Záujemcovia môžu aj naďalej využívať online registráciu, pričom organizátori zaznamenali v posledných dňoch zvýšený počet podaných prihlášok. Celkovo je však prihlásených bežcov v súčasnosti logicky menej ako tomu bolo v rovnakom čase pred rokom. „Pre lepšiu predstavu, pre nedeľný program a disciplíny maratón, polmaratón, štafety, handbike a inline nám ostáva voľná akoby jedna vlna, teda zhruba tisíc štartových čísel,“ dodáva Branislav Koniar.
Problémom môže byť počet divákov, ktorý sa bude dať kontrolovať iba veľmi ťažko. Na MMM sa totiž vstupenky nepredávajú a organizátori sa starajú iba o samotnú trať. To znamená, že logicky nemajú možnosť okolité ulice a chodníky účinne regulovať. Maratónska trať by podľa našich informácií mala zostať rovnaká, avšak pre minimaratón pripravuje vedenie MMM zaujímavú alternatívu. Tú však ešte musia prejednať s mestom a dopravnou políciou.
[ad][/ad]Bezprecedentná situácia
V tomto roku sa chcú organizátori aj s ohľadom na súčasnú situáciu zamerať hlavne na zvládnutie realizácie samotných pretekov a na kvalitné domáce obsadenie majstrovstiev Slovenska v maratónskom behu. Čo sa týka zahraničnej konkurencie, bude sa jednať primárne o Európanov. Momentálne už prebiehajú rokovania s bežcami z Belgicka, Česka, Poľska, Španielska či Ukrajiny.
„Technická stránka organizácie behu bude samozrejme navonok jasne viditeľná. Čo však treba vnímať a zdôrazniť je bezprecedentnosť situácie a veľká miera neznámych premenných, ktoré prípravu značne sťažujú. Prirovnať to môžeme snáď k roku 1938, keď sa nad Európu už znášali príznaky vojenského konfliktu a organizátori stáli pre obrovskou dilemou, ako sa zachovať a čo s maratónom urobiť. Po tom tú bol aj rok 1968, maratón konajúci sa tesne po invázii sovietskych vojsk, následkom čoho boli preteky bez zahraničnej účasti. Rok 2020 môžeme v istom smere prirovnávať k týmto veľkým a zlomovým spoločenským krízam v našich dejinách,“ zhrnul B. Koniar.
(PK)