Aký bude MMM 2020?
Ako bude vlastne vyzerať maratón v Košiciach v tomto roku? Tieto časté kladené otázky zo strany bežcov sú úplne pochopiteľné. Organizátori ich už v najbližších dňoch postupne zodpovedajú. Práve v týchto dňoch riešia množstvo veľmi konkrétnej agendy, ktorá s tým úzko súvisí.
Uzatvorili registráciu, aby mohli verifikovať databázy a pripraviť sa na zostavenie štartových listín. Rozoslali výzvu pre už prihlásených bežcov, ktorí nie sú dostatočne pripravení alebo zvažujú svoju účasť, aby využili v predtermíne presun svojho štartovného poplatku na rok 2021 a umožnili tak účasť tým, ktorí sa nedostali do plánovaných limitov.
[ad][/ad]Rokovania s hygienikmi
Prebiehajú rokovania v Košiciach a v Bratislave s predstaviteľmi Úradu verejného zdravotníctva o spresnených podmienkach organizovania maratónu. Už v pondelok (7. septembra) bude ďalšie zasadnutie krízového štábu MMM na košickom magistráte.
Sú tiež naplánované osobitné separátne stretnutia pracovných skupín k logistike MMM a zmenám na občerstvovacích staniciach, v polovici septembra budú zostavené štartové listiny MMM a 16. septembra sa majú zorganizovať v Bratislave a následne potom i v Košiciach tlačové konferencie. To všetko s cieľom pripraviť dôstojný, bezpečný a priateľstvom naplnený 97. ročník Medzinárodného maratónu mieru.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]S čím už dnes môžeme rátať
- Jednotlivé disciplíny budú rozdelené do samostatných podujatí s rôznym časom štartu počas soboty 3. 10. a nedele 4. 10. 2020.
- Každý pretekár sa dozvie o čase svojho štartu po zostavení štartových listín a ich potvrdení a to najneskôr 14 dní pred podujatím.
- Je možné už teraz potvrdiť, že všetky štarty hlavných disciplín sa uskutočnia v nedeľu v dopoludňajších hodinách tak, aby bol maratón ako celok ukončený štandardne o 15:00.
- Minimaratón sa definitívne presúva na sobotu 3. októbra 2020.
- Okrem doteraz známych potvrdení a postupov je nutné rátať i s novým dokumentom – Čestné prehlásenie bežca MMM. Dokument dostanú všetci účastníci vopred do svojej e-mailovej schránky a do Košíc prídu už s vyplnením a podpísaným prehlásením.
- Na štart budú bežci nastupovať s prekrytými hornými dýchacími cestami ako je to už obvyklé. Bežať budú môcť samozrejme už bez rúška.
- Na občerstvovacích staniciach budú nápoje iba v uzatvorených fľašiach. Nebude k dispozícii ovocie a iné tuhé formy potravín. Energetické podporné prostriedky si pre vlastnú potrebu musí na trať zobrať pretekár sám.
- Preberanie štartových čísiel sa uskutoční v Kulturparku, nie ako doteraz v Auparku.
Všetko vyzeralo tak nádejne. Bývalý svetový rekordér, Austrálčan Derek Clayton, ktorý v Košiciach štartoval presne pred polstoročím, bol potešený zaradením do projektu MMM Po stopách maratónskych legiend.
Dnes 78-ročný šampión, prvý človek na svete, ktorý bežal maratón pod 2:10, však kvôli pandémii COVID-19 musel, žiaľ, svoj cestu na Slovensko zrušiť.
Napriek tomu jeho meno a príbeh nezaniknú. Zastúpi ho aspoň symbolicky mladý, ešte iba 18-ročný Lochlan Clarke, ktorý trávi posledný rok v Košiciach ako študent gymnázia na Trebišovskej ulici vo výmennom programe Rotary.
A na trati nebude sám. Stredoškoláci z celého regiónu sa tentokrát predstavia v inej úlohe ako doposiaľ. Kým v minulosti bežali v štafete 42 x 1 km, tentoraz si na svoje plecia vezmú viac a niekoľko mladých štvoríc absolvuje spoločne celú maratónsku vzdialenosť. Na ich štartových číslach si budeme môcť prečítať i meno Dereka Claytona.
[ad2][/ad2]
Foto: archív Veronika Janušková
(MK)