Extrémny športovec „fičí” na surovom ovocí a zelenine
Špičkový slovenský horský ultramaratónec Richard Zvolánek v snahe bez akýchkoľvek chemických doplnkov výživy zrýchliť regeneráciu, vyradil zo svojho jedálnička najskôr mäso a neskôr aj mliečne výrobky i vajíčka. Od marca 2013 sa z neho stal vitarián. Tridsaťtriročný košický športovec konzumuje výhradne surové ovocie a zeleninu.
„Jedlo si rozdeľujem na päť menších dávok počas dňa, večer si dávam pravidelne zeleninový šalát a orechy. Na jedno posedenie jem jeden druh ovocia. Jedine jablko je možné kombinovať so všetkým ostatným. Najradšej mám ananás. Pri zelenine nemám žiadne obmedzenia, jem ju preto, aby som dopĺňal minerály. Vďaka takémuto spôsobu stravovania som už po pár týždňoch cítil, aké pokroky robím a že regenerujem približne o štyridsať percent rýchlejšie. Mám obrovský príval energie z jednoduchých cukrov. Necítim pocit únavy od prejedenia sa a v tele mám omnoho menej toxínov. Nepotrebujem toľko spať, moje dni sú oveľa efektívnejšie,” vysvetľuje Richard Zvolánek.
Takéto stravovanie napomáha k dlhovekosti
Na stravu minie 300 až 500 eur mesačne. Jeho optimálna pretekárska váha je 71 kilogramov. V prípravnom období váži o štyri kilogramy viac. „Za štyri roky som bol chorý dvakrát. K lekárom nechodím, do lekárne tiež nie. Takéto stravovanie napomáha k dlhovekosti, ktorá závisí od toho, ako zdravo človek žije a v akom stave má organizmus. Vidím, čo nezdravý spôsob stravovania robí s ľuďmi, keď väčšina šesťdesiatnikov nie je schopná aktívneho športového pohybu.”
Najprv maratónec, potom triatlonista
Behu sa Rišo začal vážnejšie venovať ako 15-ročný. Ešte ako tínedžer zabehol svoj prvý polmaratón a čoskoro zvládol na MMM v Košiciach aj maratónsku trať. Jeho ďalšou výzvou bolo zvládnuť nástrahy triatlonového ironmana (3,8 km plávanie, 180 km cyklistika a bežecký maratón). Keďže aj od tejto disciplíny očakával väčšie fyzické i psychické vypätie, pri ďalšom zvyšovaní športovej náročnosti si vybral horské ultramaratóny. Kopce ho vždy bavili. Najprv zvládol horskú päťdesiatku v Nízkych Tatrách.
Len nebo je limit
Vyberá si preteky, ktoré majú aspoň 100 kilometrov. Zvláda ich približne za 14 hodín. „Existuje široká škála ťažkých horských ultramaratónov, ktoré je možné absolvovať až po adekvátnom a systematickom tréningu. Vždy mám záujem dosiahnuť čo najvyššie umiestnenie, no zároveň je pre mňa ešte dôležitejšie vydať zo seba maximum a nikdy sa nevzdať. Všetko je v hlave. Keď ma porazí súper, znamená to, že sa pripravil dôkladnejšie ako ja. Pre mňa by bola najhoršia porážka, ak by som sa počas pretekov vzdal. Znamenalo by to, že som sa pripravil nedostatočne a dovolil som, aby telo porazilo moju myseľ. A to je pre mňa tá najhoršia porážka, ktorej sa desím a aj to ma poháňa pri pretekoch vpred. Telo totiž bude vysielať mozgu signály, že už nemôže ďalej, ale je na mne, aby som mysľou presvedčil telo o opaku, a tak ho donútil pokračovať ďalej. Hranice totálneho vyčerpania tela sa dajú posúvať. Hovorí sa, že len nebo je limit. A ja s tým súhlasím.”
Príroda pomáha vnútornej vyrovnanosti
Cieľom Richarda Zvoláneka je byť v najlepšej svetovej dvadsiatke horských ultramaratóncov. Týždenne odbehne aj 200 tréningových kilometrov. Čo ho na tomto športe fascinuje?
„Že som v prírode, to pomáha mojej vnútornej vyrovnanosti. Lesný a horský terén mi vyhovujú viac ako bežecké preteky na cestných okruhoch. Po odbehnutí 85 kilometrov to začína byť v pretekoch veru poriadne zaujímavé. Svaly bolia čoraz viac, už je to iba o hlave a mozgu, aby vydali telu pokyn, že ešte treba makať, že sa treba odraziť od psychického dna a zabojovať. Vtedy sa prejaví, kto na čo má.”
Kardiologička MUDr. Natália Vaňová je v Nemocnici Košice-Šaca členkou tímu FIFA Medical Centre z Excellence, zároveň sa zaoberá výživovým poradenstvom. Čo vraví na životný štýl Richarda Zvoláneka? „Každá dobre naplánovaná a vyvážená strava môže byť prospešná pre každého človeka, ako aj pre vrcholového športovca. Vitariánstvo – známe tiež ako živá strava alebo raw food – sa zameriava na nespracovanú rastlinnú stravu alebo tú, ktorá neprešla teplotou vyššou ako 42 stupňov. Od tohto bodu sa totiž začína denaturácia bielkovín. Vitariáni konzumujú predovšetkým ovocie, zeleninu, orechy a semená. Je to viac než len strava, ide skôr o životný štýl.” Doktorka Vaňová tvrdí, že aj po vynechaní mäsa môže byť jedálniček pestrý. „Základ výživovej pyramídy, ktorá je postavená na rastlinných zdrojoch, tvoria ovocie a zelenina. Ďalšie poschodie tvoria obilniny ako zdroj sacharidov, potom strukoviny ako zdroj bielkovín, no a nechýbajú v nej orechy a semená ako zdroj energie a omega 3 mastných kyselín. Na vrchole pyramídy sú napríklad morské riasy či vitamín B12, ktorý rastlinná strava neobsahuje, preto ho týmto ľuďom odporúčam nahrádzať výživovými doplnkami. Zelenina má nízky kalorický objem, no vysoký pomer vitamínov a minerálnych látok. Ovocie zase obsahuje vysoký podiel rýchlych jednoduchých cukrov, ktoré je možné prijímať najmä predpoludním. Je veľmi dôležitým zdrojom energie, napríklad pred pretekmi. Za výhody čistej rastlinnej stravy považujem vysoké množstvo energie či ľahkú a rýchlu stráviteľnosť. Vitariáni alebo vegáni nepoznajú malátnosť a únavu po obede, pretože nemusia využívať získanú energiu na dlhé trávenie.”
Počas koncoročného pôstu pil desať dní iba destilovanú vodu!
Pravidelne raz-dvakrát ročne očisťuje Richard Zvolánek svoj organizmus sedem až desaťdňovým pôstom, počas ktorého pije iba destilovanú vodu. „Inšpiroval ma americký doktor Bass, ktorý má 105 rokov a pravidelne pôstuje od svojej plnoletosti. Ľudské telo má vynikajúcu očistnú schopnosť, pri pôste sa regeneruje na bunkovej úrovni. Destilovaná voda pomáha telu rýchlejšie sa zbaviť škodlivín. Počas pôstu denne vypijem dva-tri litre destilovanej vody.” Pôst držal Rišo počas Vianoc, keď mal dovolenku a mohol si to dovoliť. Úplne nasucho obsedel aj pri štedrovečernom stole, hoci ho mamka nabádala k tomu, aby si niečo dal. „Všetko je iba o nastavení hlavy. Aj toto bola pre mňa istá forma mentálneho tréningu na ultramaratóny. Zvládol som to v pohode, aj keď som cítil, že som mal menej energie. Počas tohto obdobia som sa ani nevenoval behu, akurát som si doma trochu zacvičil. Nechodil som príliš medzi ľudí, aby som sa vyhýbal stresujúcemu prostrediu, ale aj výfukovým plynom, keďže počas pôstu sa mi zvýrazňujú zmysly.”
Športové plány na rok 2017
Na konci februára sa Richard Zvolánek predstaví na 125-kilometrových pretekoch na Kanárskych ostrovoch. „Budú mimoriadne ťažké. Pôjde o prvú súťaž seriálu Ultra-Trail World Tour v tomto roku. Každý bude ešte nadupaný a plný síl po zimnej príprave. Chcel by som byť v prvej desiatke.”
V septembri sa predstaví na ďalšej 125-kilometrovej trati vo Francúzsku. Doma na Slovensku si vybral viacero doplnkových súťaží v behu do vrchu, trailové behy do 50 kilometrov, ale aj zopár cestných pretekov, vrátane MMM v Košiciach. Zrejme v júni skúsi dobrodružný sólobeh po Tatranskej magistrále s vybehnutím a zbehnutím siedmich vrcholov na približne 150 kilometroch s desaťtisícovým prevýšením. V novembri sa vyberie v spoločnosti svojho psíka Bolta na púť do Santiaga de Compostela na západné pobrežie Španielska pri Atlantickom oceáne. Bude to približne 700 kilometrov, začne totiž neďaleko francúzsko-španielskych hraníc.
Foto: Veronika Janušková, archív rz