Frisbee – voľnočasová aktivita versus profesionálny šport
Väčšina ľudí si pri vyslovení pojmu frisbee predstaví deti hrajúce sa v parku, ktoré si hádžu lietajúci tanier. Je to však aj šport, ktorý sa stal pre mnohých ľudí životným štýlom. Jeho hráčov je ľahké rozpoznať – skoro všade so sebou nosia „tanier“.
Profesionálni hráči sa venujú Ultimate frisbee. Uprednostňujú pojem disk pred klasickým lietajúcim tanierom a ich úlohou je počas zápasu získať čo najviac bodov. Hrá sa na mnohých úrovniach od pick-up hry v parku až po medzinárodné súťaže.
Počas zápasu Ultimate proti sebe hrajú dva sedemčlenné tímy. Tie na začiatku hry stoja oproti sebe na obdĺžnikovom ihrisku, ktoré je na oboch stranách ukončené koncovými zónami. Úlohou hráča je dostať disk do súperovej koncovej zóny a tým získať bod pre svoje mužstvo.
[ad][/ad]Obaly od koláčov
Pre bežného človeka je komunita frisbistov niečím nevídaným. Vznikla v roku 1968 v Amerike, kde si študenti hádzali obaly od koláčov podobne ako my dnes disky. Frisbee je cenovo nenáročným športom. Jediné, čo je potrebné na jeho tréning, sú disk a kopačky. Každým rokom tak Ultimate celosvetovo privábi nových nadšencov.
V Košiciach sa hrá takmer desať rokov, pričom momentálne sú tu dva aktívne tímy – Kefear a Sky up. Jednou z najvytrvalejších hráčok košického družstva je mladá študentka ekonómie Martina Kmecová.
Martina, ktorá hrá Ultimate od svojich šestnástich rokov, tvrdí: „Spočiatku to bolo skôr o zábave s kamarátmi. Až postupom času som prišla na to, že je dôležité viesť ďalšiu generáciu frisbee ku prirodzenej disciplíne.“
Martina dnes žije striedavo v Košiciach a Brne a s láskou rozpráva o jednej zo svojich najväčších vášní. „Trénujeme dvakrát do týždňa. Tréningy mávame na Ťahanovciach na základnej škole Belehradská. Hlavná časť tréningu spočíva v rozoberaní jednotlivých taktík, ako to býva asi pri každom kolektívnom športe.Následne ich potom skúšame v praxi počas zápasu.“
Komunity v mestách
Ultimate frisbee na Slovensku existuje už tridsať rokov. Funguje pod záštitou Slovenskej asociácie frisbee (SAF). Mimo Košíc sa hrá v Bratislave, Prievidzi či oravskej Turzovke. Poväčšine to býva tak, že sa nájde nejaký fanúšik tohto športu, ktorý sa preň nadchne. Na jeho popud v danom meste začne vznikať komunita.
Profesionálna hra a aktívne sa zapájanie do turnajov je veľakrát o drine a sebadisciplíne.
„Oficiálna dĺžka zápasov na majstrovstvách Európy alebo sveta je 100 minút. Hra je ale ukončená skôr v prípade, že jeden z tímov získal 15 bodov. Je fyzicky veľmi náročné ubehať celý zápas a preto sa súťaženie na medzinárodnej úrovni nezaobíde bez kvalitnej prípravy,“ vysvetľuje Martina.
[ad2][/ad2]Tri letenky padli
Zvláštnosťou daného športu je fakt, že počas zápasu nepíska rozhodca. Hra je založená na fair play a hráči sú aj samotnými sudcami stretnutia. Sami sa medzi sebou dohadujú o všetkých elementoch hry, či už ide o fauly, auty a iné možné priestupky. Správny hráč si musí vedieť priznať chybu a kooperovať s ostatnými. Na konci každého turnaja je vyhlásený tím, ktorý bol najférovejším, a dostáva cenu „spirit z the game“.
To, že sa posledné mesiace celý svet na chvíľu zastavil, pocítil aj frisbee svet.
„Ja sama som mala zaplatené letenky na tri európske turnaje a kvôli pandémii sa všetky zrušili,“ vraví smutne Martina.
Napriek tomu sa teší, že sa pomaly všetko vracia do starých koľají. Opakuje, že kdekoľvek na svete stretne ľudí hádzajúcich si disk, prihovorí sa im.
(BH)
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]