Hribik bol v čase teroristického útoku v Egypte
Na africkom kontinente v egyptskom stredisku El Gouna sa konali majstrovstvá Európy a Afriky vo wakeboardingu a wakeskatingu. Tradičný medailista na vrcholných podujatiach Košičan Miroslav Hribik sa po dvoch finálových pádoch musel uskromniť s ôsmou priečkou.
V Egypte súťažilo vyše 200 pretekárov z 22 krajín. Sliders Cable Park si vyskúšalo aj sedem Slovákov. Majster Európy z roku 2014 a majster sveta Košičan Miroslav Hribik netajil najvyššie ambície. Po postupe do finále bol plný optimizmu, na egyptskej vode sa cítil skvele, ale stačil okamih a bolo po medailových snoch.
Piesok v očiach mali všetci
„V prvej finálovej jazde som spadol už na začiatku. Do úvahy sa berie výsledok tej lepšej, tak som v druhej jazde zariskoval. Ak chcete na šampionáte pomýšľať na medailu, na istotu sa jazdiť nedá, potom vám chýbajú bodíky. Druhá jazda bola skvelá, až v jej závere, tretí trik od konca, prišiel môj pád. Vďaka ťažkým a dobre zvládnutým trikom som mohol siahnuť na cenný kov, aj keď zlato by to nebolo, to si vyjazdil reprezentant Dánska, druhého Angličana a tretieho Rakúšana som však mohol preskočiť. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som na ME či MS spadol v oboch jazdách. Svoje spravil aj silný vietor, piesok v očiach sme však mali všetci, nielen ja, takže na to sa vyhovárať nemôžem,“ povedal nám slovenský reprezentant Miroslav Hribik.
Nárazový vietor 50 km/h
V Egypte takmer neustále fúkal silný vietor. Taký ešte Miro na súťaži nezažil. „V Egypte v tomto období fúka stále. Z celého týždňa bol jediný deň takmer bez vetra. My sme mali počas finále na vleku, ktorý bol na otvorenom priestore, nárazový vietor 30 až 50 kilometrov za hodinu. Veľa ľudí sa čudovalo, prečo sa na konci novembra súťaží práve v Egypte. Lenže organizovať tak veľké podujatie nezvládne hocikto. Len za to, že robíte ME, platíte federácii 50-tisíc eur. Egypťania akciu počas horúceho leta usporiadať nemohli, to tam majú silnú turistickú sezónu a z nej žijú. Preto termín posunuli na čas, keď je pre nás, Európanov, problém trénovať. Doma máme zimu, ja som aj tak vďačný košickému Trixenu, že som mohol chodiť na vodu. Nie každý si zaplatí sústredenie niekde v teple.“
V čase, keď už bol Hribik v dejisku šampionátu, sa v egyptskom meste Bir al-Abd odohral teroristický útok na mešitu, pri ktorom zomrelo vyše tristo ľudí. Od Hurgady je miesto krvavého útoku vzdialené zhruba 500 kilometrov. A pretekári vedeli zo správ, čo sa na Sinajskom polostrove stalo.
[ad][/ad]Policajti so samopalmi na každom kroku
„Okamžite po teroristickom útoku sme vedeli, čo sa stalo. Organizátori nás upokojovali, že sa nemáme čoho báť. Z domu sa mi ozvalo viacero ľudí, či je všetko v poriadku. Ja som sa nejakou hrozbou vôbec nezapodieval, beriem to tak, že čo má prísť, to príde. Na majstrovstvách Európy štartujú pravidelne jazdci z Izraela. V Egypte však neboli, vraj kvôli vlastnej bezpečnosti. Keby na ME prišla celá izraelská reprezentácia, ktorá patrí medzi absolútnu svetovú špičku, riziko možného útoku by bolo aj v našom stredisku väčšie,“ podotkol Košičan, ktorý do Hurgady cestoval bez finančnej podpory zväzu. Náklady mu uhradil sponzor, inak by tam ani neštartoval.
„Miesto El Gouna bolo strážené vojakmi a policajtmi. Muži ozbrojení samopalmi striehli na každom kroku. Kontroly boli pri vlekoch, aj pri vstupe do hotela. Doklady nám nekontrolovali, videli, že sme z Európy, že máme jazdecké dosky, registračné kartičky na krku a označenie na rukách,“ vrátil sa Miro k pomerom, ktoré zažil.