Košičanky získali na špeciálnej olympiáde zlaté medaily
Minulý týždeň sa v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch skončili Svetové hry Špeciálnych olympiád. Predstavilo sa na nich celkovo 7 500 športovcov s mentálnym postihnutím zo 190 krajín. Medzi atlétmi Slovensko reprezentovali tri Košičanky, ktoré si domov priniesli dve zlaté a tri strieborné medaily.
Žiačky Špeciálnej základnej školy Rovníkova Košice Adela Mižigárová, Denisa Horváthová a Simona Horváthová si vo veľkej konkurencii počínali mimoriadne úspešne. Do Spojených arabských emirátov pocestovali s trénerkou a zároveň riaditeľkou školy Janou Valenčákovou a asistentkou trénerky Mariannou Jakubčovou.
Významným momentom pre naše reprezentantky bola už úvodná tlačová konferencia, na ktorej si všetci účastníci prevzali menovací dekrét Special Olympics Slovakia od známych Sloveniek, Danky Bartekovej, Zuzany Štefečekovej a Aleny Heribanovej.
[ad][/ad]Program sledovali s otvorenými ústami
Po pricestovaní absolvovali v Abú Zabí otvárací ceremoniál spojený so zapálením olympijského ohňa. „Sprievodný program bol nádherný. Otvárali sme oči, ale aj ústa. Rovnako to bolo pri záverečnom ceremoniáli,“ vyjadrila sa Jana Valenčáková.
Takmer všetky súťažné disciplíny prebiehali v Abú Zabí, atletika a plávanie v Dubaji. Atléti súťažili každý v dvoch individuálnych disciplínach. Podľa slov trénerky boli zaradení do skutočne vyrovnaných, no ťažkých divízií. „Denisa hovorila ja sa nikdy nepoddám! Dievčatá bojovali, čo im sily stačili a telá dovolili. Pred každou súťažou sme sa pochytali a dali bojový pokrik Poďme baby na to, nech máme zlato!“
A napokon to vyšlo, Adela Mižigárová získala úplne prvé zlato v slovenskej výprave za skok do výšky a v behu na 200 m striebro. Simona Horváthová zlato za skok do diaľky a Denisa Horváthová dve strieborné medaily, a to za vrh guľou a beh na 100 m.
Veľká túžba víťaziť
Svojimi výkonmi nám naše atlétky z Košíc rozhodne neurobili hanbu, no práve naopak. Dokázali, že aj keď vnímajú svet inak, túžbu víťaziť majú stále rovnakú. „Počas tejto olympiády sme zažili skvelú atmosféru plnú úprimnej radosti, priateľstva, tímovej spolupráce. Nepotrebovali sme ani vedieť cudzie jazyky, lebo ako povedala naša Adela, veď sa dohovoríme rukami.“
Za svoj úspech vďačia pravidelnému tréningu počas celého roka, ale tiež podpore zo strany rodiny, spolužiakov, učiteľov a kamarátov, ktorí im celý čas držali palce a sledovali priame prenosy v televízii. „Musíme zhodnotiť, že usporiadateľská krajina pripravila skutočne profesionálne podmienky pre všetkých účastníkov podujatia. Veľký kus roboty odviedli dobrovoľníci, ktorých bolo až 20-tisíc. Pomáhali nám na každom kroku.“ Olympijský oheň po skončení ceremoniálu putoval do nemeckého Berlína, kde sa o štyri roky budú konať ďalšie Svetové letné hry Special Olympics.
[ad2][/ad2]Špeciálna olympiáda je podujatie s 50 ročnou tradíciou. Slovenskí reprezentanti sa tento rok predstavili v atletike, cyklistike, plávaní, stolnom tenise, tenise, jazdectve, boccii, modernej gymnastike, unifikovanom futbale a unifikovanom volejbale. Získali celkovo 35 medailí, z toho 12 zlatých. O náš národný tím sa každoročne stará Slovenské hnutie špeciálnych olympiád (Special Olympics Slovakia). Zastrešuje ju organizácia Special Olympics International, ktorá spája viac než štyri milióny ľudí s mentálnym postihnutím na celom svete. Športovcom celoročne zabezpečuje nielen súťaže, ale tiež tréningy.
[ad3][/ad3]