La Manche je veľký živel
Prvou Slovenkou, ktorá sa pokúsi v auguste tohto roka preplávať prieliv La Manche, je Zuzana Jusková. Prvým Slovákom v ére samostatnosti našej krajiny, ktorý zvládol 36-kilometrovú náročnú trať medzi Anglickom a Francúzskom, bol Zoltán Makai. O plánoch odvážnej Košičanky sa dozvedel z článku v našom denníku. Počas nedávnej návštevy Košíc sa s ňou stretol.
„Snažil som sa jej poradiť predovšetkým technicko-organizačné veci, ktoré súvisia s pokusom preplávať La Manche. Hovorili sme o plaveckej i otužileckej časti prípravy,“ rozhovoril sa Zoltán Makai, ktorý nástrahy vôd v Atlantickom oceáne zvládol v roku 2002 v čase 11 hodín a 22 minút. Rýchlejšie túto trať nepreplával žiaden Slovák. Vôbec prvým Slovákom, ktorému sa to podarilo, bol v roku 1974 Ján Novák, ktorý dosiahol čas 13 hodín a 27 minút.
Studená voda a morské prúdy
Štyridsaťročný rodák z Dunajskej Stredy na základe vlastnej skúsenosti presne definoval, čo čaká bývalú plavkyňu ŠKP Košice, ktorá v roku 1989 získala vo federálnej lige družstiev striebornú medailu a jej hlavnou disciplínou bolo osemsto metrov voľným spôsobom.
„La Manche je veľký živel, ktorý sa niekedy ani nedá zdolať. Plavec musí byť fyzicky a psychicky dobre pripravený, ale aj príroda musí byť k nemu naklonená. Počasie zohráva veľkú úlohu, poveternostné podmienky sú veľmi nevyspytateľné, obrovské morské vlny dosahujú aj vyše metra. Prieliv je charakteristický častými búrkami a hmlami. Plavec súperí so studenou vodou, no predovšetkým so silnými morskými prúdmi, ktoré brzdia jeho snahu a neraz výrazne časovo natiahnu jeho výkon, keď ho ako slamku stiahnu smerom naspäť,“ rekapituloval Zoltán Makai, ktorý pred svojím pokusom absolvoval tvrdú dvojročnú plaveckú prípravu, pritom tú otužileckú mal v krvi, keďže bol členom Ľadových medveďov Bratislava.
[article slug=”kosicanka-sa-chysta-preplavat-la-manche”][/article]Lanolín eliminuje odretie kože
Na čo všetko sa snažil upozorniť Zuzanu Juskovú? „Všetko je o hlave, netreba sa dať znechutiť vlnami a zlým počasím. Ani trojhodinová búrka nesmie plavca rozhádzať, vždy musí myslieť na to, že chce doplávať. Mne počas môjho pokusu nešlo o rekord, najdôležitejšie pre mňa bolo preplávať to. Každý plavec by sa mal k tomu takto postaviť.“
Zoltán Makai košickej plavkyni poradil, aby sa pred štartom natrela lanolínom, tukom získaným z ovčej vlny. „Eliminuje riziko odretia kože, napríklad v oblasti podpazušia.“ Hovorili spolu aj o tom, ako dopĺňať energiu. „Je to veľmi individuálne. Ja som si dával v pravidelných intervaloch piškóty rozpustené v iontovom nápoji alebo čaji. Všetko som to vypil do desať sekúnd. O moju stravu sa staral tréner, ktorý mi ju dával z lode. Hlavnou úlohou lodivoda bolo navádzať ma cez jednotlivé prúdy.“ (BL)
(BL)
Foto: archív zm, zj