Maratónska štafeta symbolicky zdolala rekord
Košice v nedeľu podvečer (28. 6.) žili športovo. Desiatky bežcov sa postavilo na štart, pričom sa spoločne snažili prekonať slovenský maratónsky rekord Róberta Štefka z roku 1998. Spoločnými silami, vytrvalosťou a silnými nohami sa im to nakoniec podarilo presne o 6 minút a 38 sekúnd.
Medzi bežcami sa objavili aj známe mená. Olympijskí víťazi Matej Tóth či Anastázia Kuzminová. V zostave nechýbal ani slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, slovenská reprezentantka v behu na 400 a 800 m Iveta Putalová, mnohonásobný majster SR v behu na 400 m Marcel Lopuchovský či držiteľ slovenského rekordu v behu na 800 m Jozef Repčík.
R. Štefko zabehol pod tri minúty
Na štart sa ako prvý postavil aj samotný Róbert Štefko. „Prekonanie rekordu však vkladám najmä do rúk mladým a talentovaným. My starší sa budeme snažiť urobiť, čo najmenšiu stratu. Verím, že všetci budeme bojovať do posledného úseku,“ povedal pred začiatkom štafety.
Hneď po dobehnutí prezradil, že mal veľké šťastie. „Takmer som spadol. Mám nové maratónky a musím si v nich ešte trochu pobehať. Na začiatku sa mi šmykla noha, ale našťastie som to ustál. Bežalo sa mi veľmi dobre. Ja mám rád tieto dlhé roviny,“ prezradil. R. Štefko a splnil to, čo sľúbil – kilometer zabehol pod tri minúty.
Na záver sa usmievali
Predposledná v štafete bežala najúspešnejšia slovenská olympionička Anastázia Kuzminová. Prekvapením bolo aj to, že sa na záver k nej pridali všetci bežci. „Dúfam, že týmto spôsobom upriamime pozornosť na ľudí, ktorí sa spoliehajú na našu pomoc.“
Keďže všetci dobre vieme, že maratón má 42 kilometrov a a 195 metrov, poslednú necelú dvestovku zabehol Jozef Mikloško lekár a predseda spoločnosti Úsmev ako dar a Peter Gombita riaditeľ Oázy – nádej pre nový život.
„Keďže už asi nič nemôžeme pokaziť budeme sa usmievať, užívať si to a kývať,“ prezradil P. Gombita. A veruže sa usmievali, pretože prekonali rekord, a to presne o 6 minút a 38 sekúnd. Spoločne im to trvalo 2:03:15 sekúnd.
[ad][/ad]Charitatívny beh vznikol z iniciatívy košického Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v súvislosti s dôsledkami pandémie nového koronavírusu na tých najchudobnejších, ako je strata práce, či dokonca strechy nad hlavou. Projekt Podeľme sa! Smeroval k finančnej podpore dvoch organizácií, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny našej populácie. Sú nimi Úsmev ako dar a Oáza – nádej pre nový život.
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]